Австрия ще запази ветото върху разширяването на Шенген, което наложи на България и Румъния, докато не види „продължителен спад“ в броя на търсещите убежище, каза външният министър Александър Шаленберг в интервю, цитирано от „Политико“.
Молбите за убежище в Австрия (без да се включват украинците) почти се утроиха миналата година, достигайки до около 110 хил. – най-много на глава от населението в ЕС – което накара правителството да блокира разширяването на Шенген през декември.
„Това, което е важно за нас, ако трябва да сме напълно откровени, е броят да намалее и трябва да има устойчив спад“, каза Шаленберг, наричайки ветото „предупредителен сигнал“ към Брюксел. „Човек трябва да разбере, че когато имаме над 100 хил. молби за убежище на всеки 12 месеца, за нас като Австрия е трудно просто да оставим тази неработеща система да се движи напред.“
Шаленберг отказа да определи времева рамка за това кога Виена може да вдигне ветото си върху разширяването на Шенген, но предвид че пристигащите бежанци продължават да нарастват – агенцията на ЕС за търсещите убежище отчете почти 60% увеличение на годишна база през януари – решение на задънената улица около Шенген изглежда непостижимо в краткосрочен план.
Шаленберг каза, че правителството му е окуражено от „плана за действие“ на ЕС за затягане на граничния контрол и ускоряване на процедурите за убежище, но трябва да види много по-голям напредък.
„Като страна в сърцето на Европа, Австрия е е много облагодетелствана от Шенген и ние искаме той да работи“, каза министърът.
Основната причина Австрия да има толкова много бежанци е, че други страни от ЕС по така наречения Балкански маршрут – по-специално Унгария – отказват да регистрират повечето търсещи убежище, стъпка, която според правилата на ЕС би позволила на Виена да ги изпрати обратно в тази страна, след като са пристигнали в Австрия. Съгласно така нареченото Дъблински правила държавата, в която бежанецът влиза в ЕС и е регистриран, отговаря за разглеждането на случая му.
ЕС прие около 1 милион бежанци миналата година, като се изключат украинците, което е близо 50 процента увеличение. Ако Франция и Германия регистрират толкова, колкото Австрия на глава от населението, само двете страни щяха да имат 1 милион, твърди Шаленберг.
Критиците казват, че ходът на Виена ненужно подкопава единството на ЕС във време, когато членовете на блока трябва да положат усилия, за да покажат повече единство.
И все пак управляващата коалиция в Австрия, която се ръководи от Народната партия на Шаленберг, има и друго притеснение: крайнодясната Партия на свободата в страната има убедителна преднина в националните социологически проучвания малко повече от година преди следващите редовни избори.
Една от причините за скока е, че основната тема за партията – миграцията – се върна в центъра на политическия дебат.
След бежанския поток през 2015 г. редица страни от ЕС, сред които Австрия, Германия и Франция, започнаха да връщат контрола на някои гранични пунктове. Шаленберг подчерта, че крайната цел на неговото правителство с твърдата му позиция за разширяването на Шенген е да се върне към системата отпреди 2015 г. на истинско пътуване без граници.
„Искаме система, при която не се налага да поддържаме гранични проверки“, допълни той. „Никой няма полза и ние не ги правим, защото ни харесва, а защото нямаме друг избор.“
www.dnevnik.bg
Последни коментари