Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Богдана Панайотова е назначена за главен архитект на София
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Скандалът се разгаря: ДПС с нова атака срещу Демерджиев за „Магнитски“
юли 17, 2026
Скандалът с Киевската декларация: Външният министър отрече ангажимент на България
юли 17, 2026
ГЕРБ: Ние не просто присъстваме в Киевската декларация, а сме конституирани като съавтор
юли 17, 2026
Окончателно: 20 години ще лежи в затвора мъж, убил жестоко приятелката си в софийския квартал „Надежда“
юли 17, 2026
ЕК отчете: Липсва напредък по четири препоръки за България
юли 17, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > Богдана Панайотова е назначена за главен архитект на София
Общество

Богдана Панайотова е назначена за главен архитект на София

bunt
bunt април 16, 2025
Сподели
6 мин. прочетено
Сподели

Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община.

Тя беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след конкурс в три кръга – тест, практически изпит и интервю. Арх. Панайотова е получила най- висок окончателен резултат от оценките на комисията.

В началото на април от „Продължаваме промяната“ призоваваха кмета на София да проведе нов конкурс за главен архитект на столицата. „…Налице са сериозни основания за прекратяване на настоящия конкурс без избор на главен архитект на София. Партията смята, че е необходимо провеждане на нов конкурс, при който да се въведат допълнителни гаранции за професионален интегритет и управленски опит на кандидатите“, обясниха тогава от ПП.

„Шумно критикуван, изобретателно саботиран – този конкурс беше проведен по всички правила и според буквата на закона. Това беше най-прозрачно провежданият конкурс в последните десетилетия в Столичната община. Точно както обещахме – пред очите на всички“, катетогирчен е днес кметът Терзиев.

“Възлагам на нея с подкрепа от мен, екипа на общината и всички политици, които уважават правилата да направи промяната, здраво стъпила на законите  и процедурите, и с упорит труд и професионални решения, които да носят реална полза за гражданите. Очакванията към арх. Панайотова са много големи. Върху нея ще падне тежестта на миналото и справянето с недоброто наследство. Нямам съмнения в почтеността на новия главен архитект на София и съм убеден, че ще вложи цялата си енергия и експертиза в полза на гражданите и за развитието на София”, каза кметът на София Васил Терзиев.

Кметът Терзиев възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието на града и на направление “Архитектура и градоустройство” задачи, всички те основани на включването на гражданите, професионалната общност и районните администрации в градоустройствения процес. Програмата, с която започва работа новият главен архитект, ще бъде публикувана през май.

Ето и част от приоритетите на новия главен архитект:

– Да организира и стартира процеса по създаване на нов Общ устройствен план на София, като търси различен, нов подход заедно с професионалната общност, в диалог и с широко обществено обсъждане да при създаването му.

– Да се предприемат спешно мерки в рамките на закона за ограничаване и регулиране на презастроени територии и застрстрояването в неурегулирани терени.

– Бърза реализация на мерки срещу презастрояването, включително инициатива за законодателни промени и промени в подзаконови актове и общински наредби с цел балансиране на новото строителство с натовареност на трафика, транспортна свързаност, социална инфраструктура, озеленяване и градски пространства.

– Създаване на фонд “Благоустройство” за да осигурим изграждането и поддръжката на инфраструктурата на града.

– Включване в процесите по градоустройство и одобряване на големи инвестиционни проекти на районните кметове и районни архитекти, които са най-близо до хората и проблемите в поверените им райони.

– Създаване на разширен експертен съвет и провеждане на редовни професионални консултации за ключови големи проекти, постигане на консенсус по спорни въпроси и за създаване на практики и единни правила.

– Реформа в администрацията и промяна на процесите, дигитализация на всяка стъпка от процеса при съобразяване със закона и гарантиране на спазването на всички законови срокове от страна на администрацията на НАГ.

– Уеднаквяване на административните практики на НАГ и районните администрации.

– Максимална прозрачност за гражданите и инвеститорите за движението на проектите им в администрацията на НАГ.

– Предприемане на мерки и проактивни действия за възможно най-ранно включване на гражданите и районите в процесите и по градоустройство и гарантиране на пълна прозрачност на всяка стъпка от процеса.

– Строг контрол на озеленяването при новото строителство и безкомпромисно спазване на законови и подзаконовите актове.

– Бърза писта за проекти на общината и районите и всичко свързано със социалната инфраструктур и подобрение на градската среда.

– Отваряне на даните и създаване на пространство с информация данни и  карти, включително изработване на интерактивна карта на всички текущи и планирани обекти, по които работи НАГ и направление “Обществено строителство”.

Коя е ​Богдана Панайотова

​Богдана Панайотова е български архитект, родена в Хасково. Завършва Математическата гимназия в родния си град и през 1995 г. придобива магистърска степен по архитектура от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Кариерата ѝ започва в Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) – Хасково, където от 1999 до 2003 г. заема длъжността началник. По-късно е главен архитект на Хасково и Свиленград, натрупвайки над десетилетие административен опит. През 2025 г. печели конкурса за главен архитект на София, ставайки първата жена на този пост.

Главните архитекти на София през последните години:

📅 2006 – 2016
🧱 арх. Петър Диков
→ Дългогодишен главен архитект. Работил активно по устройствените планове и инфраструктурни проекти.

📅 2016 – 2023
🏙 арх. Здравко Здравков
→ Акцентира върху дигитализацията, публичността и съвременното градоустройство.

📅 2023 – 2025
🛠 арх. Стефан Аспарухов
→ Временно изпълняващ длъжността след напускането на Здравков. Поддържа работата на дирекцията до избора на нов архитект.

📅 от април 2025 г. – настоящ
🏛 арх. Богдана Панайотова
→ Първата жена на поста. С визия за стратегическо развитие, ясни правила и устойчиво планиране.

dariknews.bg

Може да харесате и

НАП с масови проверки: 1500 акта за надути цени от началото на годината

Телефон 112 прегря за 24 часа: над 5700 сигнала към спешния номер

Ужас на улицата: куче нахапа 16-годишно момиче и уби домашния ѝ любимец

Хитът на лятото вече не е Aperol – ето коя напитка е навсякъде

Химикалът, спасил астронавтите от „Аполо 11“, се продава на търг

bunt април 16, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия РАЗКРИТИЕ! МОЩЕН СБЛЪСЪК между Станка Златева и Гриша Ганчев – на ход е прокуратурата
Следваща статия Джевдет Чакъров лъсна в мащабна акция на КПКОНПИ и ДАНС – засякоха полицейски коли пред денталния кабинет на жена му

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Антоанета Бучкова Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Стоимен Врагов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб дело журналист измами карате кмет корупция крими нап обществени поръчки политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Общество

НАП с масови проверки: 1500 акта за надути цени от началото на годината

юли 17, 2026
Общество

Телефон 112 прегря за 24 часа: над 5700 сигнала към спешния номер

юли 17, 2026
Общество

Ужас на улицата: куче нахапа 16-годишно момиче и уби домашния ѝ любимец

юли 17, 2026
Общество

Хитът на лятото вече не е Aperol – ето коя напитка е навсякъде

юли 17, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
юли 2026
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« юни    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?