Безизходицата между Европейския съюз и Унгария по въпроса за достъпа до еврофондовете за възстановяване от пандемията продължава, въпреки че тази седмица унгарските депутати приеха нови закони в отговор на опасенията на Брюксел за върховенството на закона в страната, предаде EURACTIV.
В сряда (3 май) депутатите в Будапеща приеха изменение, насочено към укрепване на независимостта на съдебната система чрез възстановяване на повечето правомощия на независимия Национален съдебен съвет, които бяха прехвърлени към подкрепяната от правителството Национална съдебна служба – една от реформите на правителството на Виктор Орбан, която предизвика опасенията на ЕС за върховенството на закона в Унгария.
„Унгария вече е изпълнила ангажиментите си по отношение на правораздаването. Очакваме Брюксел да изплати еврофондовете на Унгария“, каза министърът на правосъдието Юдит Варга след гласуването.
Въпреки това, в писмо до еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс, Amnesty International Hungary, Eötvös Károly Institute и Унгарският хелзинкски комитет заявиха, че макар „приемането на пакета от съдебни реформи да е от съществено значение, за да получи Унгария достъп до фондовете на ЕС, настоящият законодателен процес не успява да изпълни изискванията на етапите за публична прозрачност и консултации.“
Служители на Комисията заявиха в четвъртък, че Унгария трябва да направи повече, преди средствата да бъдат отпуснати.
Миналия декември Еврокомисията замрази почти 22 милиарда евро, които бяха предназначени за Унгария за седемгодишния бюджетен период на ЕС между 2021 г. и 2027 г. Унгария освен това иска да деблокира 5.8 милиарда евро безвъзмездни средства от програмата за възстановяване „Следващо поколение ЕС“.
Вера Йоурова, зам.-председател на Европейската комисия за ценностите и прозрачността, описа гласуването в унгарския парламент като „много добра стъпка напред“. Но каза пред репортери, че е „твърде рано“ да се отпусне еврофинансирането без допълнителна яснота около другите опасения на ЕС.
Брюксел е под натиск и от Европейския парламент да заеме твърда позиция срещу Унгария.
През април лидери на политически групи, представляващи над 70% от Европарламента, призоваха Европейската комисия да отхвърли искането на Унгария за повече средства за възстановяване на основание, че не е спазила над двадесет условия, свързани с върховенството на закона.
Комисията задържа плащания и заради унгарски закон срещу ЛГБТК общността, срещу който институциите на ЕС и повечето държави членки на блока заведоха дело в Съда на ЕС на основание, че той дискриминира хората въз основа на тяхната сексуална ориентация и полова идентичност.
www.dnevnik.bg/
Последни коментари