Бум на вирусни ангини сред децата отчитат педиатрите у нас.
Причиняват ги така наречените коксаки вируси, които принадлежат към групата на ентеровирусите, които са актуални през лятото.
Херпангината започва с внезапна висока температура, която е и първият симптом. При прегледа се установяват малки мехурчета по небната дъга. Важно е родителите да знаят, че херпангината не се лекува с антибиотик, защото е вирусна и не се влияе от антимикробни препарати.
Високата температура обикновено се поддържа 3 дни. По наблюдение на педиатрите тази година коксаки вирусите предизвикват по-продължителна температура сред малчуганите. Поддържането на висока температура повече от 3-4 дни може да е знак за настъпило усложнение, отбелязват лекарите.
Често ентеровирусните заболявания причиняват обриви по тялото. За тях е характерен обривът по гърлото, около устата, както и по дланите и стъпалата. Други ентеровируси могат да причинят хеморагичен конюнктивит, силни мускулни болки, рядко се засяга и сърдечният мускул или централната нервна система под формата на менингит или енцефалит, пише Телеграф.
Mалчуганите често се завръщат от морето с кашлица. Вируси с повръщане също мъчат децата в горещините. Рязък скок на гастроентерити и ентероколити отбелязва статистиката у нас. Близо 2000 случая повече са регистрирани тази година у нас спрямо предходната. Диарията пък може да бъде причинена от различни вируси, по-често рота-, норо-, сапо- и астровируси. Бактериални заболявания, характерни за лятото, са салмонелози, шигелози, кампилобактериози, йерсиниози и др. Над 600 случая на салмонелоза са регистрирани у нас. Най-често срещани за сезона са т.нар. хранителни токсикоинфекции, дължащи се на консумацията на определи токсини, съдържащи се в храната.
Примери за такива са поглъщане на токсин на St. aureus след консумация на млечни или сладкарски изделия.
novini.bg
Последни коментари