Законопроектът на Тошко Йорданов бе отхвърлен след прегласуване със 79 гласа „за“,112 – „против“ и петима – „въздържал се“. С него се предлагаше забрана на разпространяването и представянето на територията на предучилищните и училищните заведения, както и на други обществени места, посещавани от деца, на информационни или други материали със съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория. Предлагаше се също забрана на представянето пред деца на беседи със съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория, представянето или рекламата на половата идентичност като алтернатива на биологичния пол, ранното ѝ определяне, както и прилагането, представянето или рекламата на медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на деца.
Депутатите не подкрепиха и останалите четири законопроекта, предлагани от ПП-ДБ. Два от тях са с вносител Божидар Божанов, един с вносител Елисавета Белобрадова, а четвъртият е с вносител Катя Панева. При гласуването на законопроекта с вносител Елисавета Белобрадова, с който се предлагаше въвеждане на понятието комън сенс или децата да не се използват за политическа дейност, законопроектът бе отхвърлен с нула гласа „за“, 158 – „против“ и 31 – „въздържал се“. Поискано бе прегласуване и предложението бе отхвърлено с един глас „за“, 154 – „против“ и 30 – „въздържал се“.
В обяснение на различен вот, Тошко Йорданов заяви, че е гласувал със „за“, за да окаже морална подкрепа. „Някой трябваше да подкрепи морално тези объркани хорица с розови еднорогчета на седалчиците“, обърна се той към колегите си от ПП-ДБ.
Другите два законопроекта с вносител Божидар Божанов, също бяха отхвърлени с мнозинство. Този, с който се разширяваше вече приетата правна уредба по отношение на сексуалните посегателства срещу деца и въвеждаше допълнителни ограничения за заемане на длъжности от лица, които имат присъди за сексуални посегателства срещу деца бе отхвърлен с един глас „за“, 159 – „против“ и 30 – „въздържал се“. Вторият, предвиждащ институционализиране на телефонна линия и съответно чат линия за сигнали и подкрепа при заплахи за безопасността на децата онлайн, бе отхвърлен с четири гласа „за“, 155 – „против“ и 30 – „въздържал се“. Четвъртият законопроект, с вносител Катя Панева, също депутат от ПП-ДБ бе отхвърлен с нула гласа „за“, 160 – „против“ и 28 „въздържал се“.
Пред журналисти в парламента Тошко Йорданов коментира, че в зала, сме станали свидетели как коалицията ГЕРБ, ДПС на Делян Пеевски и ПП-ДБ продължава. По думите му с отхвърлянето на предлаганите от ИТН промени се оставя огромна вратичка за промяна на пола.
В комисия този законопроект на ИТН бе минал, напомни Йорданов и добави, „че със сигурност на Бойко Борисов някой партньор му се е обадил, за да промени решението на групата“.
„Групата му се държа като душевно неориентирани граждани“, коментира Йорданов и добави, че сме свидетели как в Европейския съюз абсолютно безконтролно се правят корекции за смяна на пола. Станислав Балабанов от ИТН допълни, че от ПП-ДБ са си отхвърлили собствените си законопроекти, което по думите му е доказателство, че тази „сглобка“ се контролира отвън. В 51-вия парламент този закон ще се случи, заяви Балабанов.
Катя Панева, вносител на единия от спорните законопроекти, също коментира пред медиите в парламента внесения законопроект. Тя припомни, че в България смяна на пола на лица под 18 годишна възраст не съществува и заяви, че предлаганите текстове са защитавали децата и лекарите в случаите, в които медицината трябва да се намеси.
В хода на дискусията в пленарна зала Андрей Чорбанов от ИТН определи като „плашещи“ двата законопроекта, предлагани от ПП-ДБ и визира тези с вносители Елисавета Белобрадова и Катя Панева. В изказването си Чорбанов коментира опита за въвеждане на термина „геномен пол“. Самата идея да се въведе термин „геномен пол“ е абсурдна, заяви депутатът и добави, че не може чисто медицински предписания да бъдат тълкувани законово. По думите с предлаганите изменения се дава възможност, децата да се заплашват с нещо застрашаващо живота им, за да бъде извършена манипулация за отстраняване на фенотипни белези и промяна на пола.
В хода на разискванията председателят на парламента Рая Назарян наложи забележка на депутата Георги Иванов от „Възраждане“ заради използвано от него определение към парламентарната група на ПП-ДБ.
„Лицемерието е изконна евроатлантическа ценност в ПП-ДБ“, каза Иванов. По думите му с едно от предложенията на ПП-ДБ се оставя вратичка лица под 18 години да лъжат, че искат да си сложат край на живота, за да им се направи операция за смяна на пола. Няма как да подкрепим подобни античовешки и макробесни предложения, каза той.
Последни коментари