С поредица от събития в София и страната ще бъде отбелязана 150-годишнинатаот Априлско въстание на 20 април – дата, която поставя началото на едно от най-значимите събития в българската история.
Централното събитие в столицата ще бъде тържественият концерт в Национален дворец на културата от 19:00 ч., организиран от Министерството на културата. На сцената ще излязат Симфоничен оркестър на Българското национално радио с диригент Константин Илиевски и Смесен хор на БНР с диригент Любомира Александрова. Солисти ще бъдат Красимира Стоянова и Светлин Русев, със специалното участие на Марио Ангелов. В програмата са включени произведения на Добри Христов, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев, Любомир Пипков и Марин Големинов.
По-рано през деня, от 11:00 ч. във Военна академия „Георги Стойков Раковски“ ще започне тържествена научна сесия, посветена на годишнината, с участие на учени от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Българска академия на науките и други институции. Форумът ще продължи от 13:00 ч. в Ректората на университета с научни дискусии за историческото значение на въстанието.
От 17:00 ч. в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде открита съвместна фотодокументална изложба с Държавна агенция „Архиви“, представяща архивни свидетелства за подготовката, хода и последиците от въстанието. В откриването на изложбата ще участва държавният глава Илияна Йотова.
Последни коментари