Въведеният по предложение на ДПС по-нисък ДДС за книги и бебешки стоки остава като постоянна мярка
Парното през идващата зима може да се окаже с над 10% по-скъпо от миналия отоплителен сезон. Причината е, че в изготвяния от финансовия министър Асен Василев Бюджет 2023, чиято проекто рамка бе представена от него преди дни, е залегнало отпадане на временната мярка за облагане с 9% ДДС на цената на природния газ. По-ниският размер на налога беше въведен със статут на „временна мярка“ заради кризата.
От 1 юли обаче намалението ще бъде отменено и така цените на парното и природния газ за бита ще се покачат. Конкретно за отоплението през зимата – топлофикациите вече изпратиха своите заявления, като КЕВР предстои да обяви цените в началото на следващия месец. Очакванията на финансовото министерство са ДДС-приходите да се увеличат с 3,56 млрд. лв.
Ставките по ДДС остават до януари 2024 г., тъй като според Василев не е правилно да се променят данъци в средата на годината. Единствено отпада по-ниското ДДС за газа, тъй като цената му се е нормализирала.
„Данъчните облекчения остават до края на годината, връща се намаленият ДДС само на природния газ – от 9% на 20%”, обяви Василев в началото на тази седмица, след среща в Министерството на финансите с представителите на Бюджетната комисия на НС.
Според сега действащият закон за ДДС до 31 декември с по-нисък ДДС се облагат доставката на ресторантьорски и кетъринг услуги, туристическите услуги, както и фитнесите. Ставката на данъка по чл. 66Б се прилага до 31 декември 2023 г. включително за доставка на хляб и брашно с място на изпълнение на територията на страната, при внос на стоки на територията на страната и при облагаеми вътреобщностни придобивания на стоки.
В постоянните мерки за намалена ставка на данъка остават настаняването в хотели, къмпинги и каравани, както и бебешките стоки и книгите. Последните две сфери получиха данъчното облекчение по предложение на депутатите от ДПС Мустафа Карадайъ, Йордан Цонев и Делян Пеевски за по-нисък ДДС. Революционната мярка беше въведена преди 3 години за преодоляване на част от щетите, нанесени от пандемията на семействата и бизнеса, а в края на декември 2022г. се превръна в постоянна.
Така ставката от 9 на сто ще продължава да важи за доставката на храни, подходящи за бебета или за малки деца, бебешки пелени и подобни бебешки хигиенни артикули. Депутатите решиха още същият процент да остане и за доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път, както и за периодични печатни произведения – вестници и списания. Остава и по-ниският ДДС при настаняване в хотели.
Намаленият ДДС за детски стоки бе предложено от депутата от ДПС Делян Пеевски през 2020 г. във времена на надвиснала световна опасност – пандемията от COVID-19. Тогава той-предложи и по-ниска ставка за книгите. Внесената от него, председателя на ДПС Мустафа Карадайъ и зам.-председателя на партията Йордан Цонев поправка беше одобрена от тогавашния парламент и по същество представлява сериозен социален пакет. „Длъжни сме пред обществото да осигурим на децата – нашето бъдеще – пълноценни условия за отглеждане и развитие, независимо от ситуацията, в която се намираме”, написаха тогава вносителите, като посочиха, че намалението няма да ощети реално бюджета (едва около 40 млн. лева по-малко приходи), но ще има сериозен социален ефект върху семействата. По същество тази мярка е единствената, която остана непроменена за двете години от началото на пандемията и към момента единствената, която остава за постоянно, което означава, че се е доказала във времето.
Пеевски и Карадайъ ще пазят страната от „корозивни капитали“
Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски и група народни представители от ДПС обявиха в четвъртък нова законодателна инициатива, която има за цел да предотврати „корозивните капитали“ у нас, за да се предпази страната от зловредно подривно влияние на съмнителни капитали. Предимно руски.
Законопроектът за скрининг на преките чужди инвестиции, с цел да се предпази икономиката ни от корозивен капитал, бе внесен в парламента от екип на ДПС, воден от лидера на Движението Мустафа Карадайъ и народния представител Делян Пеевски.
От мотивите към законопроекта става ясно, че същият цели българската икономика в частност и Европейския съюз като цяло, да бъдат предпазени от инвестиции с „корозивен капитал“. Това са инвестиции, които биха били опасни за националната сигурност на страната и нейния държавен интерес, както и този на партньорите ни от ЕС и НАТО.
Обхватът на инвестициите, обект на регулация в законопроекта, са тези в критичната инфраструктура свързана с енергетиката, транспорта, водите, здравеопазването, комуникациите, медиите, обработката или съхраняването на данни, въздухоплаването, отбраната, изборна или финансова инфраструктура, чувствителни съоръжения, както и земя и недвижимо имущество, които са от решаващо значение за използването на такава инфраструктура, критичните технологии и изделия с двойна употреба.
Според вносителите на законопроекта, сред които са и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, както и депутатът Делян Пеевски, същият е особено важен, тъй като се засилват тенденциите за увеличаване в световен мащаб на зловредните (основно руски) корозивни капитали, особено в контекста на непровокираната руска инвазия в Украйна, като се разчита чрез него да бъдат предпазени ключови сектори за националната сигурност, отбраната и обществения ред.
Законодателната инициатива е естествено продължение на битката на движението за ограничаване на влиянието на трети страни у нас, като Русия. Проектът е продължение на инициативата на ДПС, с която бяха забранени т.нар. „златни паспорти”. Аферата, при която най-вече руснаци и китайци получаваха БГ паспорт срещу мнима инвестиция, бе силно критикувана от ЕС и САЩ. Още в началото на годината Брюксел поиска да се сложи край на опцията граждани на трети страни да получават БГ паспорт, а от там и билет за цялото европространство срещу предполагаема инвестиция от 1 млн. лв. Малко по-късно законодателната промяна стана факт след като Пеевски и колегите му ДПС внесоха в НС промени, с които вратичката в закона бе затворена, а на разследващите органи у нас бе възложено да извършат цялостна проверка на тази дейност. Резултатът – цели 17 „златни паспорти“ вече са били отнети.
trud.bg
Последни коментари