Опитът за убийство на бившия президент Доналд Тръмп на предизборен митинг в Пенсилвания този уикенд възмути, наелектризира и окуражи републиканците, които приветстваха високо вдигнатия юмрук на Тръмп след изстрелите, пише сп. „Политико“.
В рамките на няколко минути след стрелбата с полуавтоматична пушка по време на митинга на Тръмп в Бътлър, Пенсилвания, гневът на републиканците се превърна във възхищение от инстинктивната реакция на Тръмп, а след това и в ликуване заради вдигнатият му юмрук, посочва списанието.
В рамките на само няколко часа и без все още да има конкретни данни за самоличността на загиналия стрелец републиканците вече открито бяха започнали да обвиняват политическите си опоненти за случилото се. „Няма да толерираме тази атака отляво“, заяви републиканецът Майк Кели, който присъстваше на митинга.
Сенаторът Джей Ди Ванс от Охайо, който Тръмп вчера обяви, че ще бъде неговият кандидат за вицепрезидент, заяви: „Основният аргумент на кампанията на Байдън е, че президентът Доналд Тръмп е авторитарен фашист, който трябва да бъде спрян на всяка цена“, добавяйки: „Тази реторика доведе директно до опита за убийство на президента Тръмп“.
Дори децата на Тръмп веднага реагираха на опита за убийство на баща им по-скоро с чувство на триумф, отколкото на шок. „Той никога няма да спре да се бори за спасяването на Америка“, написа Доналд Тръмп-младши в интернет под снимката на баща си, вдигнал юмрук, с окървавено лице и заобиколен от агенти на Сикрет Сървис, на фона на американското знаме.
Може и да е било стряскащо в момента, но имаше причина толкова много републиканци да се сетят бързо да публикуват снимките на окървавения Тръмп – те ще се окажат изключително силни политически козове, посочва „Политико“.
В президентските кампаниите възприятието бързо може да се превърне в реалност и символиката често е по-значима от съдържанието. Снимките и кадрите, на които се вижда как Тръмп триумфално е вдигнал юмрук пред тълпата, вероятно ще бъдат един от трайните символи на тези избори, а може би и на цялата му политическа кариера.
Трудно е да си представим момент, който по-пълно да олицетворява първичната връзка на Тръмп с неговите поддръжници и майсторското му поведение в съвременната медийна епоха, пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Тръмп не напусна сцената, преди да даде знак на поддръжниците си, че е добре – дори докато някои от тях все още се прикриваха от страх. И той не просто помаха или кимна, а вдигна юмрук в знак на предизвикателство над окървавеното си лице – създавайки образ, който историята няма да забрави, коментира вестникът.
В краткосрочен план нападението вероятно ще стимулира изявите на Тръмп тази седмица в Милуоки на националния конгрес на Републиканската партия, засилвайки чувството на недоволство и отчуждение, което поддръжниците му вече изпитват към политическата класа в страната, отбелязва Ройтерс.
В рамките на няколко часа след стрелбата кампанията на Тръмп разпрати текстово съобщение, в което призовава избирателите да дадат своя принос за кампанията. „Те не преследват мен, те преследват вас“, гласеше съобщението.
Крис Ласивита, един от ръководителите на кампанията на Тръмп, заяви, че „в продължение на години и дори днес леви активисти, донори на демократите, а сега дори Джо Байдън правят отвратителни забележки и описват как може да има стрелба по Доналд Тръмп… крайно време е да им бъде потърсена отговорност за това… най-добрият начин е чрез избирателните урни“.
Ласивита очевидно имаше предвид неотдавнашните забележки на Байдън, направени в контекста на молба към поддръжниците му да се съсредоточат върху победата над Тръмп, а не върху собственото му представяне на дебата миналия месец. „И така, нека приключим да говорим за дебатите, време е да вземем на прицел Тръмп“, каза Байдън, който винаги е осъждал всяко политическо насилие.
Байдън бързо се опита да успокои обстановката, като осъди нападението, наричайки го неприемливо политическо насилие и изтегли предизборните си реклами, атакуващи Тръмп. „В Америка няма място за такъв вид насилие. Това е отвратително“, каза Байдън пред репортери.
„Ако страната не бе като буре с барут преди, то сега със сигурност е“, заяви обаче Чип Фелкел, служител на републиканците в Южна Каролина, който се противопоставя на Тръмп.
Брад Банън, стратег от Демократическата партия, заяви, че единствената предвидима последица от опита за убийство е, че то ще бъде от полза за Тръмп в политически план, тъй като се вписва в предизборния му разказ, че страната е излязла от правия път.
„Опитът за убийство създава симпатии към Тръмп„, каза Банън. „Той също така потвърждава идеята на избирателите, че нещо фундаментално не е наред в тази държава, което е идея, която стимулира подкрепата за него“.
Междувременно най-големият син на бившия президент, Доналд Тръмп-младши, заяви, че след покушението срещу баща му представителите на левицата вече не могат да обвиняват бившия президент, че носи отговорност за нападението от 6 януари срещу Капитолия на САЩ, отбелязва Би Би Си.
Този епизод на насилие се случи часове след като Тръмп проведе митинг само на няколко десетки пресечки оттам, оспорвайки резултатите от изборите през 2020 година. Действията му в този ден доведоха до импийчмънта му от Камарата на представителите и, повече от година по-късно, до повдигане на обвинение от специален прокурор, назначен от главния прокурор на САЩ. Федерален съдия вчера прекрати това дело, като се позова на съмнения в законността на назначението на специалния прокурор.
Ако стрелбата в Пенсилвания обезсили тази линия на критика от страна на демократите, това е само един от начините, по които тя ще е променила из основи тази президентска кампания, посочва британската медия. Други може да станат ясни в хода на националната конвенция на републиканците, която започна вчера в Милуоки.
В известен смисъл обаче опитът за убийство може да се окаже и политически спасителен пояс за Байдън, като се има предвид, че фокусът рязко се измести от проблемите около напредналата му възраст и вътрешнопартийните опити за отстраняването му от надпреварата. Но стратегията за преизбиране на президента – която се основава на представянето на Тръмп за опасност за нацията, ако той отново стане президент – може да бъде сериозно затруднена, ако се окаже, че американската общественост вече ще реагира враждебно на нови остри критики срещу него, заключава Би Би Си.
dariknews.bg
Последни коментари