Организационният комитет на Париж 2024 се извини на католици и други християнски групи, които бяха възмутени от сцена по време на церемонията по откриването, която напомняше стенописа на Леонардо да Винчи Тайната вечеря с драг кралици, транссексуален модел и певец, гримиран като гръцкия бог на виното Дионис. Пародията на библейската сцена, изиграна на фона на река Сена, имаше за цел да интерпретира Дионис и да повиши осведомеността „за абсурда на насилието между човешките същества“, пишат организаторите в социалната мрежа X.
Комитетът беше принуден да се извини, след като изпълнението предизвика възмущение сред католици, християнски групи и консервативни политици по света.
„Ясно е, че никога не е имало намерение да се покаже неуважение към която и да е религиозна група. Церемонията по откриването се опита да отпразнува толерантността на общността“, каза на пресконференция говорителят на Париж 2024 Ан Декамп. „Вярваме, че тази амбиция беше постигната. Ако хората са се обидили, наистина съжаляваме.”
Вестник „Гардиън“ излезе със свой коментар: „Франция има богато католическо наследство, но има и дълга традиция на секуларизъм и антиклерикализъм. Богохулството е законно и се счита от мнозина за основен стълб на свободата на словото. Поддръжниците на картината похвалиха нейното послание за приобщаване и толерантност. Католическата църква във Франция заяви, че осъжда церемонията, която „включва сцени на присмех и подигравка с християнството““, припомни изданието.
Монсеньор Еманюел Гобиляр, делегат на епископите на Франция за Игрите, каза, че някои френски спортисти са имали проблеми със съня поради последиците от спора. Архиепископ Чарлз Шиклюна, най-високопоставеният католически служител в Малта и служител на мощния доктринален офис на Ватикана, каза, че се е свързал с френския посланик във Валета, за да се оплаче от „безпричинната обида“.
Италианската епископска конференция заяви, че това, което трябваше да бъде празник на френската култура, взе „неочаквано негативен обрат, превръщайки се в парад от банални грешки, придружени от банални и предвидими идеологии“.
Статия в Avvenire, ежедневният италиански вестник, свързан с католическата църква, гласи: „Не ни вземайте за морализатори, но какъв е смисълът да преживяваме всяко едно световно събитие, дори и спортно, сякаш е гей парад?“
Матео Салвини, лидерът на крайнодясната Лига, партия в коалиционното правителство на Джорджа Мелони, описа сегмента като „мизерен“. „Откриването на Олимпиадата чрез обида на милиарди християни по света беше наистина лошо начало, скъпи французи“, добави той.
Унгарският премиер Виктор Орбан говори за „моралната празнота на Запада“. Някои коментатори казаха, че спорът е още един пример за културни войни от 21-ви век, подхранвани от 24-часов цикъл на новини и социални медии.
Томас Джоли, артистичният директор зад пищната церемония по откриването, каза, че религиозната подривна дейност никога не е била неговото намерение. „Искахме да говорим за разнообразието. Разнообразието означава да бъдем заедно. Искахме да включим всички, толкова просто“, каза той в събота.
trud.bg
Последни коментари