Грантаджии, без професионални биографии, замесена в скандал с пари от Национален фонд “Култура” и депутати предлагат от ППДБ за министри. Очаквано за премиер е номиниран Николай Денков, за финансов министър Асен Василев, а за министър на иновацииите Даниел Лорер.
Като “борец срещу Гешев” е известен в юридическите среди Андрей Янкулов, номиниран за вътрешен министър. Той напуска Софийска градска прокуратура (СГП), ден след като Румен Радев подписва указа за назначаване на Иван Гешев за главен прокурор, обявявайки че хвърля оставка “със смесени чувства на тъга и облекчение”. Оттогава е на изчаквателна позиция в Антикорупционния фонд, спонсориран от Америка за България. През 2014 г. Янкулов бе назначен за зам.-министър на вътрешните работи в служебното правителство на Георги Близнашки. Във втория кабинет Бойко Борисов, той заемаше поста на зам.-министър на правосъдието, когато начело на институцията бе Христо Иванов.
На хранилка от “Америка за България” е и фондацията LocalFood.bg на лансираната за министър на туризма Гергана Кабаиванова. Била е кандидат-депутат от ДБ.
С няколко НПО е свързан и предложеният за министър на екологията Юлиан Попов. Той е единственият от проектокабинета на ПП-ДБ за когото не е посочено какво е образованието му. В биография от времето, когато бе служебен министър в едно от правителствата на Росен Плевнелиев пише, че е завършил българска филология. В CV-то му е посочено, че е старши съветник на Европейската фондация за климата.
Предложената за министър на културата Яна Генова лъсна в скандал, свързан с финансиране от Национален фонд култура (НФК). Генова е член на Управителния съвет на същия фонд и е участвала в “конкурс”, за разпределяне на повече от 12 000 000 лева държавни пари. Фрапиращ факт е, че Генова дава 100 000 лева за проект на собствената си фондация “Следваща страница”. В условията на конкурса ясно е записано, че проекти на организации на членове на УС на НФК е абсолютно недопустимо дори да кандидатстват, камо ли да бъдат одобрени за финансиране с решение на Управителен съвет, след няколко етапа на оценка.
Любопитна е и номинацията на Иван Кръстев за социален министър, тъй като той е член на БСП от години и е бил последователно зам.-министър на образованието в кабинета “Орешарски”, сътрудник на евродепутата Георги Пирински, кандидат за евродепутат от листата на БСП от изборите през 2019 година, където след балотаж за подредбата ѝ остава на шесто място, тъй като Националният съвет на БСП отрежда петата позиция за Сергей Станишев. Хипотетично, ако някой от сегашните евродепутати на червените се откаже, то Иван Кръстев може да отиде в Европарламента за оставащото му време. Кръстев е член на БСП в Стара Загора, но партийната книжка от “Позитано” 20 е спестена в биографията му в сайта на “Продължаваме промяната”.
Седемдесетгодишният професор Христо Хинков, предложен за здравен министър, от 2001 г. е неотменно в една от безсмислените структури на здравното министерство – Национален център по обществено здраве и анализи, а от 2014 г. до 2022 г. е негов директор. Уволнен е след скандален доклад, написан по поръчка на служебния министър Стойчо Кацаров за ковид със скандални твърдения. Преди това оставката му бе искана от министър Николай Петров, заради забавянето на проект за спешната помощ.
trud.bg
Последни коментари