Предложението е внесено от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН, като концесията може да се удължи веднъж за срок от 5 години, тоест концесия със срок от 35 години.
Законопроектът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства урежда обществени отношения, свързани с производството на ток от вятърни електроцентрали в Черно море. Предварително ще се проведат проучвания за проверка на възможността за изграждането на въпросните централи, включително и за тяхното премахване.
Вносителите отбелязват, че така ще се насърчи развитието на европейските технологии, като преди това се направи внимателна оценка на въздействието върху околната среда.
Отговорник за планирането и проучванията в Черно море ще е министърът на енергетиката. Той трябва да възлага концесиите в приоритетните зони, да координира всички държавни органи и да следи сключените договори.
Операторът на електропреносната мрежа ще е длъжен да планира необходимия мрежови капацитет за присъединяване на нови енергийни мощности в морето, така както е заложено в Плана за развитие на енергийните мощности. Точката по присъединяване ще е на сушата.
Тази седмица народните представители ще гледат на второ четене и Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти. С него се предлага отмяна на разпоредбата задължаваща икономическите оператори да съхраняват 100% от запасите на нефт и нефтопродукти само на територията на страната. В този смисъл се предлага от 30 юни 2024 г. запасите, съхранявани на територията на други страни – членки на Европейския съюз, да може да са в размер до 50 на сто.
НС ще прекрати правомощията и на Десислава Атанасова катo депутат от ГЕРБ-СДС.
Прекратяването на правомощията ѝ са поради факта, че тя бе избрана за конституционен съдия от квотата на Народното събрание.
Като първа точка за петък народните представители ще проведат първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс.
Последни коментари