Екземата (известна още като дерматит) е общо наименование за категория състояния. Тази, за която вероятно се сещате, когато чуете термина, е известна като „атопична екзема“. Обикновено започва в ранна възраст и може да продължи в зряла възраст, или да се прояви за първи път в късна възраст.
Какво представлява?
Атопичната екзема е хронично състояние на кожата, което включва:
- нарушена кожна бариера
- свръхактивен възпалителен отговор
- сърбеж.
Кожата е суха, напукана, подута и може да изглежда зачервена в зависимост от тена на кожата. Има склонност да се обостря на цикли, като периодично се успокоява. Не е заразна. Заболяването е често срещано, засягащо около 10% от населението.
Възрастните пациенти представляват 20-30% от случаите. Трябва да се знае, че в хода на протичане на заболяването може да се наблюдава т.нар. атопичен марж. В ранна възраст пациентът има кожни прояви. В един момент това може да се израсте и премине, но да се развие сенна хрема, алергичен ринит, риноконюктивит или астма. Това се случва в 10 до 15% от случаите и се смята за най-сериозното усложнение на атопичния комплекс.
Какво я причинява?
Дължи се на комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Наблюдава се свръхактивен имунен отговор към фактори на околната среда, които са безвредни за другите хора.
Проучванията показват връзка между екземата и мутациите в гена за филагрин, което води до нарушена кожна бариера. Хората с екзема също имат променен микробиом и често са колонизирани от стафилококови бактерии.
Екземата има тенденция да се обостря, когато кожата е изложена на определени външни дразнители, които предизвикват свръхактивен имунен отговор. Най-чести тригериращи фактори са:
- Стрес – той може да създаде множество системни проблеми, като наруши хормоните и нормалните функции на имунната система;
- Пърхот от домашни любимци (основно котки) – изследванията сочат, че излагането на котешки алергени, като пърхот или урина, може да причини симптоми на екзема. Ако сте развили алергия към протеините в тези вещества, контактът с тях кара тялото ви да произвежда високи нива на имуноглобулин Е (IgE) антитела. Тези антитела са предназначени да се борят с алергените, сякаш са вредни вещества. Това е особено вярно, ако тези алергени докоснат кожата ви. Повишените нива на IgE антитела са свързани с появата на симптоми на екзема;
- Отопление на закрито (есенно-зимен сезон) – ниската влажност на въздуха допълнително нарушава водно-липидната мантия на повърхността на кожата;
- Цигарен дим – той е иритант и замърсител, който прониква в атопичната кожа, поради нарушената ѝ бариерна функция. Това задейства възпалителния имунен отговор. В последно време алтернативните продукти с нагряване могат да бъдат от полза за общественото здраве, тъй като се смята, че при тях се намалява риска при пълнолетните пушачи, ако същите спрат да пушат конвенционални цигари. При тези продукти липсва процес на горене, съответно не се образува дим, което хипотетично би намалило риска от експозиция на полициклични ароматни въглеводороди и други вредни субстанции, съдържащи се в дима от обикновените цигари. Това не означава, че тези продукти са без риск и пълното въздържание е за предпочитане;
- Вълнени дрехи;
- Домашен прах;
- Перилни препарати и сапуни;
- Ароматизирани продукти.
Какви са видовете екзема?
Атопичен дерматит
Атопичният дерматит е неинфекциозно, хронично възпалително и незаразно кожно заболяване, което се характеризира със суха, лющеща се, сърбяща и раздразнима кожа, която може да се появи както по лицето, така и по тялото.
Контактен дерматит
Контактният дерматит е остра или хронична възпалителна реакция на кожата, която може да протече по алергични и неалергични механизми при контакт на кожата с определен алерген/иритант.
Дисхидрозиформена екзема
Дисхидрозиформената екзема представлява специфичен вид екзема на кожата, характеризираща се с появата на сърбящи мехурчета, разположени симетрично, предимно по страничните части на пръстите на ръцете и краката, както и по кожата в областта на дланите и стъпалата.
Нумуларен дерматит
Нумуларната екзема, известна още като нумуларен дерматит или дискоидна екзема, е хронично състояние, което причинява появата на обриви под формата на монети върху кожата. Тези лезии често са сърбящи и добре очертани.
Стазис дерматит
Стазис дерматитът е често срещано възпалително състояние на кожата, което обикновено засяга пациенти на средна възраст и възрастни хора. Това състояние е известно още като конгестивна екзема, гравитационен дерматит или варикозна екзема и се отнася до кожни промени, които настъпват в резултат на застой (спиране или забавяне на циркулацията) на кръвта поради затруднена функция на дълбоката венозна клапна система.
Как се лекува екземата?
Постоянното външно хидратиране на кожата е задължително. То се провежда с емолиенти – вещества, които нямат активни лекарствени компоненти, но хидратират и възстановяват кожната бариера. Понякога се налага включване на локални лекарствени средства – локални кортикостероиди или локални калций-невринови инхибитори. При по-тежките форми може да се проведе фототерапия, системна терапия, която включва имуномодулиращи лекарства или имуносупресори – вещества, които потискат имунната реакция към кожата.
Доколко екземата влошава качеството на живот?
При по-тежките форми екземата оказва сериозно влияние върху социалното, половото, битовото общуване. Обривите са видими и достъпни за всички наоколо и това създава огромен дискомфорт на пациентите.
Нашият автор:
Д-р Маргарита Къчева завършва медицина с отличие в Медицински университет – София. Част е от екипа на Клиника по кожни и венерически болести при Аджибадем Сити Клиник Токуда Болница София. Полага успешно изпита на Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е постигане на висок стандарт на дерматовенерологична помощ във всички европейски страни. Д-р Къчева получава най-високото отличие на борда – титлата Fellow of European board of dermatology and venereology (FEBDV).
Докторант е към Медицински университет – София за придобиване на научна степен „Доктор по медицина“. През 2018 г. провежда специализация по Дерматохистопатология в Университетска болница Цюрих, Швейцария. Асистент е в Медицински факултет към Софийски университет.
Д-р Къчева се е усъвършенствала на международни обучения и практически семинари в страната и чужбина. През 2016 г. участва в Академия по лазерни технологии в Марбея, Испания. През 2017 г. е стипендиант на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Женева, Швейцария. През юни 2018 г. провежда обучение по дерматохистопатология в Университетска болница Гент, Белгия. През декември 2018 г. провежда обучение по сексуално трансмисивни болести в Университетска Болница Амстердам, Холандия. Професионалните интереси на д-р Къчева са в областта на клиничната и педиатрична дерматология, сексуално трансмисивни болести, онкодерматохирургия и дерматохистопатология. За повишаване на медицинската си квалификация в тези области ежегоднo посещава международни конгреси и курсове. Член е на Българското Дерматологично Дружество и Европейската Академия по Дерматология и Венерология.
trud.bg
Последни коментари