Домакинствата пестят от здраве, образование и облекло заради разходите за цигари
Общо 26,6% от учениците в момента употребяват тютюневи изделия, включително нагреваеми тютюневи изделия, съобщиха експерти по време на Кръгла маса за спешно противодействие на никотиновата криза в България. Организатори са Коалиция за живот без тютюн и никотин (Кажете Не) в партньорство с офиса на Световната здравна организация (СЗО) в България.
Глобално проучване на тютюнопушенето сред младите хора (GYTS) е национално представително проучване на употребата на тютюн сред учениците на възраст от 13 до 15 години. В България то е проведено онлайн през 2023 година от Националния център по обществено здраве и анализи. Общо 4074 ученици от седми, осми и девети клас са попълнили въпросника, от които 3378 са на възраст 13-15 г.
„В България проведеното проучване за тютюнопушенето при ученици от 13 до 15 г. показва, че процентът на момичета е по-голям от този при момчетата. От момичетата 33% употребяват всякакъв тютюн – цигара, наргиле, бездимен, а момчетата пушачи в тази възрастова група са 20,4%, каза Кристина Мауер-Стендер, ръководител на офиса на Световната здравна организация (СЗО) в България.
Проучването показва още, че 23,6% от учениците в момента пушат тютюн. 19,8% от тях пушат цигари, а 20,5% използват нагреваеми тютюневи изделия. В момента 2,9% от учениците използват бездимен тютюн.
/home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
Последни коментари