Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Забраната за телефони в училище – закъсняла, но необходима
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Започна втората част от акция „Зима“ – проверки и глоби и за пешеходци
ноември 11, 2025
Какво да правим със стотинките и монетите в левове след 1 януари
ноември 11, 2025
Брюксел прави свой „ЦРУ“: Нова разузнавателна структура в ЕС, водена от Фон дер Лайен
ноември 11, 2025
Трагедия в Провадия – млад мъж падна от крепостта „Овеч“ и загина на място
ноември 11, 2025
До 5 г. затвор грозят македонеца, сгазил кучето Мая
ноември 11, 2025
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > Забраната за телефони в училище – закъсняла, но необходима
Общество

Забраната за телефони в училище – закъсняла, но необходима

bunt
bunt септември 26, 2025
Сподели
9 мин. прочетено
Сподели

Най-важна остава добрата комуникация с родителите, съветва председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов

Още преди промените в Закона за предучилищното и училищното образование да са минали през комисии (до окончателното им гласуване и влизане в сила има още най-малко два месеца), някои директори забраниха носенето на телефони в училище. Според Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета и директор на столичното 119. СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, това е важно и необходимо, защото гарантира по-добра концентрация на децата. Ако законопроектът бъде приет, разликата с настоящата законова уредба ще е в санкционния елемент, който се добавя. Тоест ще е упоменато какви наказания могат да се налагат за неспазване на забраната.

За по-късното начало на учебния ден, защо не сработиха гладко дигиталните здравни карти и още за телефоните в училище, пред DarikNews говори Диян Стаматов:

Господин Стаматов, някои училища въведоха забрана за използване на телефони още преди тя да е гласувана. Това прибързана или полезна промяна е според Вас? 

За мен тази форма на елиминиране на мобилните телефони от учебния процес е много важна и необходима. Дори бих казал малко закъсняла за страната ни като цяло, тъй като много от близките до нас държави вече я въведоха.

Определено в големите централни софийски училища това би било доста сериозно предизвикателство. Много е хубаво, че някои колеги вече са се справили с този казус, с тази възможност. За останалите тепърва предстоят много продължителни и сериозни предизвикателства.

Възможностите за прилагането на тази нова мярка са много, но най-важна остава добрата комуникация с родителите, тъй като те са хората, които най-силно са притеснени, когато мобилен телефон не е в ръката на детето им. А от друга страна, тъкмо те са хората, които осигуряват мобилните устройства.

Със сигурност въвеждането на мярката няма да е леко. От друга страна, за да имаме добро и концентрирано за всеки ученик образование, във всеки един момент, мобилният телефон трябва да бъде настрана. И то продължително време, защото всеки знае, че когато пред себе си има мобилен телефон, той действа разконцентрирващо и отнема вниманието в съвсем друга посока.

Най-вероятно, докато се въведе повсеместно тази мярка, първо ще има известна превенция по отношение на прилагането ѝ, но впоследствие вероятно ще има и много санкции за ученици, които не успяват толкова бързо да се адаптират към новата необходимост телефонът да бъде настрана.

Да повторим за читателите ни кога очакваме да се гласува законопроектът? Доколкото знаем през ноември. 

Така е. Все още той е в процес на дебат, още между първо и второ четене в комисии, така че ще мине известно време, преди да бъде приет, ако бъде приет изобщо.

Има ли големи разлики между стария закон, в който вече има забрана за телефони, и новия законпроект, който предстои да влезе в сила. Санкционният момент ли е новият?

По отношение на мобилните телефони разликата е, че в настоящия момент се предвижда, съществува забрана, те да не се използват в учебен час, а в новата форма – изцяло в училищна среда, тоест и в междучасия, като към това всъщност се добавят и евентуални санкции за учениците, които използват мобилни устройства.

Имате ли наблюдения вече, дали сработи дигиталният картон здравен за децата?

Все още е в процес на плавно прилагане. На всички хора ни се иска изведнъж от днес за утре да станат тези промени. Реалността обаче е малко по-различна. И тя е в най-различни посоки. Едната е, че за да се случи нещо подобно повсеместно с всички медицински кабинети, лични лекари и училища, трябва да има една добра подготовка на самите медицински специалисти. В момента забелязваме няколко казуса.

Единият е, че не винаги личните лекари удостоверяват съответния преглед по необходимия начин в самата система. Вторият проблем, който се забелязва, е, че на много места медицинските специалисти в учебните заведения, детски градини или училища, нямат технически средства, за да приложат тази възможност.
Сигурно ще ви се стои странно, но в България в детските градини има осигурен най-много един лаптоп, който обикновенно се използва или от групата в детската градина, или от директора. За да има и за медицинския специалист е необходимо време. Все пак няма как да стане от днес за утре.

Третият проблем, който се забелязва, е, че медицинските специалисти първо са на много сериозна, напреднала възраст, за което те не са виновни, че не са виждали през живота си компютри. И ако някои родители си позволяват да казват „ами махнете ги оттам“, всъщност истината е, че няма кой да ги замени. И основната роля на медицинското лице в детската градина и училище е не да работи на компютъра, не да пише разни работи, а да се занимава с превенция на здравето.

И тъкмо тук е много важната част, в която всички, които работим и които се ползваме от услугите на образователната система, в случая и медицинските специалисти, трябва да проявим необходимата доза търпения, а не да подскачеме и да казваме „не, не няма да носиме хартия, ние си искаме компютър, защото от това само проблеми възникват“. Със сигурност след месец-два няма и да се говори вече за този проблем, но е необходимо търпение, за да може да се приложи повсеместно.

В началото на учебната година просветният министър спомена, че по негова препоръка и след разговори с директори, някои училища са предприели по-късно започване на учебния ден, за да са по-адекватни децата. Имате ли наблюдения как се приема това? 

Този анонс всъщност е препоръка, която отдавна се прилага като практика в образователната система. По-скоро напомняне на колегите, педагогически специалисти, че е възможно това да се приложи при взаимно съгласие между родителите в съответните училища и педагогическите колективи.

Трябва да сме наясно обаче, че в големите градове, родителите са активно работещи хора, чийто работен режим започва в някои случаи в 8:00, в други случаи 8:30 часа, което предполага, че учениците за да стигнат до училище, трябва някой да ги заведе. И това по-късно започване на учебния ден не може да бъде безкрайно по-късно, а оптимално това в големите градове може да бъде само между този часови диапазон 8-8:30 което също е много хубава форма за начален етап. За жалост в училищата, които са на едноосменен режим, някъде около стотина училища все още във България са на този режим.

Това са обикновено най-големите училища. Не казвам най-търсените, казвам най-големите. Тази форма трудно би могла да бъде приложена скоро, заради простото обстоятелство, че за да се премине на едноосменен режим трябва да бъдат построени нови сгради, което знаем прекрасно не е толкова лесно и не зависи само от желанието на колектив педагогически, на родители или на общинска администрация, а на много други комплексни фактори.

 

dariknews.bg

 

 

 

Може да харесате и

Започна втората част от акция „Зима“ – проверки и глоби и за пешеходци

Какво да правим със стотинките и монетите в левове след 1 януари

България разполага с бензин за 35 дни и дизел за над 50 дни

Хутите спират атаките срещу Израел и корабоплаването в Червено море

Софийският апелативен съд нареди делото на Кьовеши за измама за 6 млн. евро да се гледа

bunt септември 26, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Половин България няма достъп до денонощни аптеки, хората са принудени да пътуват за лекарства
Следваща статия Необичаен терор – катерица напада минувачи, издирват я

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Общество

Започна втората част от акция „Зима“ – проверки и глоби и за пешеходци

ноември 11, 2025
Общество

Какво да правим със стотинките и монетите в левове след 1 януари

ноември 11, 2025
Общество

България разполага с бензин за 35 дни и дизел за над 50 дни

ноември 11, 2025
Обществосвят

Хутите спират атаките срещу Израел и корабоплаването в Червено море

ноември 11, 2025

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
ноември 2025
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
« окт.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?