В студиото на БНТ бившият говорител на служебното правителство, Антон Кутев изрази своето недоумение относно последната активност на Делян Пеевски, председател на ПГ на ДПС, най-вече по отношение на президентството, и заяви, че не разбира какво точно прави той.
Кутев посочи, че винаги е бил критичен към ролята на Пеевски в политиката, особено по отношение на смесването на бизнеса и политиката. Той коментира, че, когато пари текат от бизнеса към политиката и след това се връщат обратно в бизнеса, това е най-лошата форма на управление.
Кутев заяви, че познава съветника на президента Николай Копринков и никога не се е съмнявал в неговите качества и не смята, че там „тече някакъв кеш“. Също така Кутев заяви, че се надява, че изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов няма да дейстава като предшественика си Иван Гешев, който с показната си акция в президентството всъщност вдигнал рейтинга на президента.
Крум Зарков: Между пълното поемане на властта от Делян Пеевски стои само една бариера – президентството
Според Кутев, Пеевски разполага с огромни възможности и владее много социални технологии, което го прави мощен фактор, особено ако реши да действа деструктивно. Той обаче заяви, че не разбира какво конкретно прави Пеевски в момента и неговите действия не съответстват на обичайната роля и позиция на ДПС като партия.
Кутев отбеляза, че ДПС винаги е било балансьор и фактор, който отчита всички страни и има дългосрочна умерена визия. Този образ на ДПС не съответства на действията на Пеевски в настоящия момент. Той изрази учудване от това как председателят на партията, Ахмед Доган, приема действията на Пеевски, като подчерта, че образите на Пеевски и Доган са несъвместими.
Кутев завърши, като посочи, че ако някой може да провали плановете на Пеевски за управление на държавата в момента, то това е президентът на Република България. Той обаче уточни, че само президентът може да обяви сам плановете си за евентуален нов политически проект, дори когато има много знаци за това.
Подобна тези изказва пред БНР и Крум Зарков, секретар на президента Румен Радев по правните въпроси: „Между пълното поемане на властта от Делян Пеевски стои само една бариера – президентството.“
Атаката от миналата седмица на Пеевски, Крум Зарков тълкува като защитна, тъй като сглобката е разклатена и от корупционен скандал, и от предстоящата трудна ротация с борба за „място под слънцето“. А самият Делян Пеевски има най-голям интерес сглобката да се задържи, утвърди бившият правосъден министър. В тази обстановка Пеевски просто измества фокуса по познатата система – ще заместя истинския корупционен скандал с фалшив и ще актуализира образа на общия враг. Затова и останалите лидери в сглобката подкрепят Пеевски в битката му с президента, а мълчанието е достатъчна подкрепа.
С поред Зарков голяма грешка е обаче, че именно Пеевски повдига темата „корупция“, тъй като това е тема, от която той, а това означава и т.нар. сглобка, не може да спечели нищо. „Защото е санкциониран, защото олицетворява един модел и защото това, което се опитва да направи – да прехвърли горещия картоф от едната институция на другата, няма да хване дикиш, защото не е истина“.
Крум Зарков също направи паралел и с 2020 г., когато прокуратурата влезе показно в президентството, което отприщи и общественото недоволство срещу фигурата на главния прокурор Иван Гешев. Според него всичко, което се случва сега, е много сходно с атаката на президентството през 2020 г. „Авторите на атаката през 2020 г. и сега са същите – властови кръгове около Пеевски. Субектът на атаката също е същият – това е президентството, олицетворено от Румен Радев. Причините са същите. При едно разклатено правителство, загубило доверието на хората, президентът трупа доверие, с това създава напрежение и те го атакуват“, обясни Крум Зарков. Разликата е обаче, че през 2020 г. хората, които разбират себе си като част от демократичната общност, застанаха зад президент, а сега лидерите им застават редом и зад Пеевски.
По повод „списъка“ на Румен Радев, който той изброи вчера, Крум Зарков го обобщи като неразкритите случаи, досиетата на прехода, които внушават усещането, че бъдещето ни е ипотекирано. Припомняме, вчера президентът изброи: БТК, Булгартабак, КТБ, ББР, НКЖИ, за язовири, магистрали, митници, скандалите с „Дунарит“ и „Емко“, а и отравянето на Емилиян Гебрев.
„Страхувам се, че институциите и Сарафов няма да направят нищо„, посочи още Крум Зарков. „Търсенето в прокуратурата1 да бъде арбитър на политически спорове не е прийом, който е полезен и ефективен, но трябва да я призовем да си свърши работата по всички въпроси, по които е сезирана“.
И Крум Зарков констатира като Румен Радев вчера, че „алтернативата е неизбежна„. Но със сигурност ако Румен Радев реши да прави нещо или да подкрепя някого, ще го обяви сам, тъй като няма нужда от говорители.
„Ключовото противопоставяне по начина, по който се упражнява управлението на страната в момента, изговарян и олицетворяван от Делян Пеевски, и визията на президента за държавно управление – това е ключов спор, той ще остане, ще тлее и ще бъде решен в крайна сметка от народа“.
https://news.bg/ая2
Последни коментари