Много от магазините в подлезите в центъра на София са празни. Повечето от тях са общински, но се управляват по неясна причина от охранителна фирма. Въпреки че са на възлови места, нямат вода и канализация, но пък наемите им растат. Такава политика се провежда въпреки липсата на интерес у потенциални наематели, след като предишните са се разбягали по време на пандемията. По съвсем друг начин стоят нещата с частните обекти.
Общината е дала на охранители да управляват търговията
Столичната община е предоставила на общинската охранителна фирма „Егида“ стопанисването на 27 търговски обекта в подлезите пред Спортната палата, на Орлов мост при „Царевец“, пред румънското посолство, на бул. „Цариградско шосе“ при „Плиска“ и Окръжна болница. Голяма част от тях пустеят и на въпрос на „Дневник“ защо тези магазини на оживени места в центъра се управляват от охранителна фирма, от Столичната община не отговориха.
Фирмата е създадена в края на 1997 г. по идея на Столичния общински съвет с председател Антоан Николов и с кмет на София Стефан Софиянски. „Егида“ управлява тези търговски площи от 2010 г., когато подлезите са й предоставени общината със задачата да ги пази, казаха от охранителната фирма.
„Правим конкурси за наематели, на последния, през септември, нямаше нито един кандидат. След пандемията положението пак е несигурно, паднаха продажбите и не върви“, обясни Владимир Къртев от отдел „Маркетинг и продажби“ на „Егида“.
„Тези магазини са пригодени само за определени дейности, например продажба на билети. В тях няма вода и канализация, разяснява Къртев някои причини за липсата на наематели. Така е в подлеза при Спортната палата на ул. „Гурко“ и бул. „Васил Левски“, където почти всички общински магазини са пусти. Съседните – частна собственост, обаче работят – пицария, хранителни стоки, плод-зеленчук, „защото сами са си прокарали вода, но пък нямат канализация“, уточни Къртев.
Подлезът пред президентството също е празен. Търговците на фолклорни сувенири, розово масло и картички един по един се изнесоха оттам, оставяйки празни витрини на мястото, през което минават много чуждестранни туристи, посещаващи експонираните под земята останки от Източната порта на антична Сердика.
Опитът на Къртев показал, че търговията сега върви само в подлези, които водят към метростанции.
„Егида“ редовно провежда конкурси за даване под наем, но кандидати рядко се явяват. Въпреки това на всеки следващ началната цена на месечния наем се покачва. В подлеза при Спортната палата за магазин от 22 кв.м през 2021 г. тя е била 352 лева, а тази година – 484 лева. Досега желаещи няма. Размерът на началната цена се определя от лицензиран оценител, поясниха от „Егида“.
На кого са магазините в подлезите при НДК
Повече от половината търговски обекти в подлеза на кръстовището между бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ и бул. „Фритьоф Нансен“ работят. Всички магазини там са били общински, но отдавна са приватизирани по особен начин.
Като кмет Стефан Софиянски през 1998 г. е учредил безсрочно право на строеж на 3.5 дка в подлеза на фирма „БИМ 97“ ООД. Година по-късно по същия начин общината е дала на тази фирма още 704 кв. м. За това фирмата е платила общо 1.56 млн. лева. По избрания способ за даване на търговските площи, но не и на земята, общината сама се е отказала да събира местен данък за ползването й. „Това не са пренебрежимо ниски приходи“, коментира кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов.
Въпреки че търговията в целия подлез е дадена на една фирма, тя по договор с общината няма задължения за поддържането му. Те са оставени на района – стълбищата, пешеходните коридори, ремонта на течове от таваните и др.
Магазините в другия подлез – този с металната топка, който е пред НДК, също са били общински, но са приватизирани. Тук главно действащо лице е бил Антоан Николов от СДС, бивш председател на Столичния общински съвет. През 2000 г. общинското дружество „Триадица“ , в което са били много от търговските обекти в подлеза, е приватизирано. Купувачът „Авеста трейд 98“ плаща 6 млн. лева, като от тях 4.2 млн. лева са в компенсаторни записи (платежни средства, които през 90-те г. са служили за обезщетяване на собственици на одържавени имоти). Съсобственик на фирмата-купувач е Николай Даковски, който има обща фондация с Антоан Николов.
Други магазини в този подлез са били към общинската фирма „Форум“. В нейната приватизация е участвало дружество, свързано с Мая Илиева, вдовицата на Георги Илиев от „ВИС-2“.

Последни коментари