Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Иран след Хаменей: Какви са най-вероятните сценарии за бъдещето (ОБЗОР)
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Спипаха над килограм наркотици в София (СНИМКИ)
юни 16, 2026
Шофьор блъсна 4-годишно дете край площадка в Девин
юни 16, 2026
Край на евтините поръчки от Temu и Shein в ЕС: Въвеждат такса от 3 евро
юни 16, 2026
След сигнал за оръжие от люка на кола: задържаха Стоян Колев с положителен тест за наркотици
юни 16, 2026
Услугите напомпаха рекордно инфлацията
юни 16, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Политика > Иран след Хаменей: Какви са най-вероятните сценарии за бъдещето (ОБЗОР)
Политика

Иран след Хаменей: Какви са най-вероятните сценарии за бъдещето (ОБЗОР)

bunt
bunt март 2, 2026
Сподели
5 мин. прочетено
Сподели

Най-влиятелният човек в Иран е мъртъв, след като близо четири десетилетия бе на власт. Али Хаменей ръководеше страната с твърда ръка. Какви са сценариите за Иран занапред и може ли да се очаква радикален обрат, пише Deutsche Welle.

Аятолах Али Хаменей налагаше своя решаващ отпечатък върху властта в Иран в продължение на десетилетия. Като върховен духовен водач и държавен глава на Иран той бе смятан за недосегаем и имаше последната дума по всички важни въпроси. Както президентът, така и правителството му бяха подчинени.

Ролята на Хаменей

Външната политика на Али Хаменей издигна в ръководен принцип борбата срещу „вечните врагове“ Израел и САЩ. Той превърна Революционната гвардия във водеща военна сила и влиятелен партньор в икономиката.

От 1990-те години Техеран подкрепяше свързани с Иран милиции и бунтовнически групировки в Ирак, Йемен, Сирия, Ливан и земите на палестинската автономия – като средство за борба срещу Израел.

Редом с оспорваната иранска атомна програма Хаменей ускори и производството на балистични ракети.

Какво означава смъртта на Хаменей за Иран?

Смъртта на Хаменей бележи повратна точка за Иран – това е епохална промяна, чиито последствия все още не са предвидими. Повечето експерти обаче смятат, че е малко вероятно режимът да се срине. Системата на управление се е укрепила значително през почти 50-те години от революцията насам.

Герлинде Гроитл, политолог в Университета в Регенсбург, описва иранския режим като изключително устойчив. В Иран явно са отчитали възможността Хаменей да бъде елиминиран, поради което още миналата година той е посочил кандидати, които да го заместят в случай, че бъде убит.

Какви са възможните сценарии за бъдещето?

– Връщане към старото статукво: съставя се ново държавно ръководство, протестите в страната биват потушени с насилие, а Техеран продължава да нанася въздушни контраудари. Това би могло да доведе дотам, че замесените в конфликта страни подемат нова посредническа инициатива.

– Дворцов преврат в Техеран: Поне на теория е възможно отделно крило във властовата система на Иран да се разбунтува и да поеме управлението, например с помощта на военните или Революционната гвардия. Досега обаче ръководните кръгове в страната винаги са били лоялни към системата в Ислямската република, а пукнатини в тази система не се забелязват.

– Ново лице, нов курс: Според експерти е възможно САЩ и Израел да продължат своите военни удари, докато някоя по-умерена фигура в ръководството в Техеран не поеме властта и не се съгласи на диалог с атакуващите – най-вече по отношение на атомната програма на Иран и производството на балистични ракети.

– Синът на шаха като преходна фигура: Живеещият от 1989 година в изгнание син на сваления от власт шах Реза Пахлави влиза в играта като преходен управляващ. По неговите собствени думи той би желал да проправи пътя към нова конституция и свободни избори под международно наблюдение. Пахлави е една от най-популярните фигури сред иранската опозиция в изгнание, но колко голямо е влиянието му в самата страна, не е ясно.

Какво е необходимо за политически обрат?

Сред експертните кръгове е разпространено мнението, че истинска смяна на режима в Иран е малко вероятна, докато няма бунт в ръководните кръгове на властта или Революционната гвардия не застане на страната на опозицията.

Израелският анализатор Раз Цимт не вижда сериозна заплаха за стабилността на израелското държавно ръководство. Но ако то приложи насилие срещу опозицията, рискува да провокира нови американски реакции, заяви експертът пред списание „Шпигел“.

„Радостта на хората по улиците е едно, но да се накара Революционната гвардия да премине на страната на опозицията – съвсем друго“, казва политоложката Герлинде Гроитл, която не смята, че „с въздушни удари може да се предизвика смяна на режима“. Според нея снимките на ликуващите хора в Техеран не бива да бъдат възприемани като начало на края на иранския режим.

Deutsche Welle

Може да харесате и

Правителството представя нов инструмент за контрол и прозрачност на обществените поръчки

Президентът Йотова открива форума „Наука за бизнес“

Зеленски предлага среща на Путин в САЩ

Радев: Всичко, което казва господин Борисов, е в синхрон с черната пантера от Шумен

Москва отрича удар по Киево-Печерската лавра

bunt март 2, 2026
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Поскъпване на долара и швейцарския франк – първа пазарна реакция на войната в Иран
Следваща статия Египетски археолози откриха скривалище с цветни саркофази и редки папируси

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Антоанета Бучкова Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Стоимен Врагов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб дело журналист измами карате кмет корупция крими нап обществени поръчки политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Политика

Правителството представя нов инструмент за контрол и прозрачност на обществените поръчки

юни 16, 2026
Политика

Президентът Йотова открива форума „Наука за бизнес“

юни 16, 2026
Политика

Зеленски предлага среща на Путин в САЩ

юни 16, 2026
Политика

Радев: Всичко, което казва господин Борисов, е в синхрон с черната пантера от Шумен

юни 15, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
юни 2026
П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
« май    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?