Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 година, но той вече определи бъдещия си екип, включително специалния пратеник за Украйна и Русия – Кийт Келог. На него му е възложено, както написа новоизбраният президент на САЩ, да осигури „мир чрез сила“. Москва посрещна номинацията с цяла вълна изявления, които се свеждат до следното: тя е готова за преговори, но само ако нейните искания бъдат приети, което фактически представлява ултиматум. По-рано Келог предлагаше с Путин да се говори тъкмо с езика на ултиматумите, макар мнозина да смятат, че той е удобен за Кремъл преговарящ, готов да „предаде“ окупираните украински територии. Но ако това е така, защо Москва изпада в истерия?
Имат ли план?
Назначението на Келог, който е автор на доста ясен план за омиротворяването на Русия и за защитата на Украйна, предизвика по-скоро негативни реакции. От неговия план, публикуван още през пролетта като част от предложенията за новия президентски мандат на Тръмп, мнозина запомниха именно готовността да се предоставят на Русия окупираните украински територии. За основен виновник на случващото се там бе обявен не Владимир Путин, разпалил пълномащабната война срещу Украйна, а отиващият си президент Джо Байдън, който не бил успял да предотврати войната, нито да я прекрати след това – чрез дипломация и всестранна военна поддръжка за Киев.
Грубо казано, новият специален пратеник на американския президент за Украйна сега предлага да се работи с това, което е възможно, пише Deutsche Welle. Разбира се, мнозинството, особено в Украйна, е против жертването на територии в името на мира, защото това се възприема като пораженчество.
Но тук на първо място трябва да се каже: няма никакви гаранции, че Келог ще реализира тъкмо собствения си план. Разликата между съветник и изпълнител е огромна. Задачата на съветника е да предлага варианти, които смята за правилни, каквото и правеше Келог. Но специалният пратеник на американския президент трябва да изпълнява неговата воля, даже да не е съгласен с нея. Тоест Келог може да се окаже изпълнител на съвсем друг план – плана на Тръмп. А всичко известно до момента от екипа на избрания президент сочи, че той няма ясен план и вероятно смята да импровизира. При това наред с Келог съвети за формирането на реален план за мир и за преговори с Путин могат да дават и други хора с най-различни възгледи от новата администрация на Тръмп.
Последни коментари