Няма да подпиша нищо“, каза пред журналисти сръбският президент Александър Вучич ден преди да разговаря в косовския премиер Албин Курти. „Очаквам положителен резултат… добри вести“, настоя часове след него специалният пратеник на Съединените щати за Западните Балкани Габриел Ескобар. По-късно и той уточни, че всъщност не очаква нищо да се подпише.
Колкото и успешна – или безрезултатна – да е срещата на Сърбия и Косово днес, тя е историческа. Ще се проведе в Охрид, първи пряк разговор на двамата отвъд Брюкселския диалог, където представителите на Белград и Прищина през годините понякога избягваха и общи срещи: само поотделни с европейските представители.
Освен това диалогът се води в момент, когато Западът решително усилва натиска над Вучич и Курти, за да се направи голяма крачка към нормализацията на отношенията между двете страни, 23 години след като водиха война, 15 – след като Косово обяви независимост, която Белград още не признава.
И днес няма да я признае. Вучич обаче ще обсъди с Курти предложение, отправено от Франция и Германия (и подкрепено от ЕС), което би могло да отвори пътя за по-добри отношения между двете страни и им помогнало да напреднат в евроинтеграцията.
Сърбия и Косово се изправят пред неизбежно решение: съдбата на 100 хил. души
За целта Сърбия ще спре да блокира пътя на Косово към международни организации, а Прищина ще създаде структура за автономия на сърбите (Асоциацията на сръбските общини), за която бе поела ангажимент още преди години.
Преди срещата в президентската вила „Биляна“ край Охрид различни документи изтекоха в медиите – например такъв, според който Сърбия трябва най-накрая да съгласува външната си политика с тази на ЕС. Друг обаче, появил се преди седмици, предполагаше, че по искане на Белград Прищина няма да кандидатства за членство в организации като ООН, ако няма сигурност, че се ползва с достатъчно подкрепа – т.е. от петте постоянни членки, а с други думи и от Русия и Китай.
Друга бележка в последния документ: Косово спира да насочва основния си фокус към „взаимното признаване“ – а мисли повече за практични двустранни въпроси – за да не прекрачва червената линия на Сърбия: Белград не може да повтърди независимостта на Прищина.

© Reuters
Протест срещу нормализацията с Косово в Белград
Освен това „Основното споразумение“, както ще се нарича документът, ще предоставя надеждна евроинтеграционна рамка за Сърбия, Косово и останалите в Западните Балкани, включително засилено финансиране.
И тези течове обаче може да са част от разнопосочните сигнали, които изпращат ангажираните с преговорите. Думите на Ескобар за „добри новини“ следват уверенията му вчера, че постигането на споразумение за нормализация може да отмене месеци, до края на годината. „Това европейско предложение е изключителен повод за траен мир между двете държави. Целта ни е да работим за Косово и целия регион“, каза Ескобар, който традиционно работи в тясно сътрудничество с Лайчак по трудни въпроси от сръбско-косовския конфликт.
Последни коментари