Съдбата на варненската баня „Гъбата“ е решена и тя ще бъде съборена!Това съобщи в страницата си във „Фейсбук“ Българската асоциация за термално наследство. Сградата, спечелила името си заради впечатляващата конструкция на широкия си купулен покрив се намира на ул. „Стефан Стамболов“ № 16 във Варна. Тя е построена между 1964-66 г. по проект на известния арх. Косьо Христов, проектирал и комплекса на Фестивалния и конгресен център в града. Баня „Гъбата“ е една от малкото оцелели сгради образци на съвременната архитектура от средата на миналия век, но в последните 30 години беше напълно изоставена.
Справка в Имотния регистър показва, че изоставената от години сграда, както и теренът, на който се намира, и в момента са собственост на дружеството „Лазерен бряг 91“, част от бизнес групата около „Централна кооперативна банка“ и „Химимпорт“. В предмета на дейност на компанията е записано „експлоатация на плажове, хигиенни бани, търговия, хотелиерство, туризъм и атракции“. След като придоби „Гъбата“ през 2003 година „Лазурен бряг 91“ престана да поддържа сградата, която още тогава имаше нужда от сериозен ремонт. В същото време, справката от Имотния регистър показва, че тя е била ипотекирана пред „Централна кооперативна банка“ шест пъти до 2019 г.
заради лошото стопанисване
на 18 април 2007 г. бетонната козирка на „Гъбата“ рухна в момент, в който сградата беше пълна с посетители. В сградата имаше фризьорски салон, медицински център, обменно бюро, аптека, фитнес зала и магазин за хранителни стоки. Тогава Андрей Василев – търговски пълномощник на дружеството „Лазурен бряг 91“ призна, че причина за срутването са остарели строителни материали. „От 2003 година, когато банята стана наша собственост, ние сме поддържали ежегодно сградата чрез козметични ремонти, каза тогава той. Не сме предприели основно обновяване, тъй като предстои „Гъбата“ да бъде съборена и на нейно място да бъде построен съвременен спа- център“.
„Лазерен бряг 91“ е с едноличен собственик на капитала „Литъръл инвест“, която от своя страна е свързана с едноличното дружество с ограничена отговорност „Алея първа“.
Това е популярното название на проекта за застрояване на крайбрежните терени във Варна. Те бяха придобити през 2009 г. в спорна сделка с публична държавна собственост, продадена от тогавашния областен управител Христо Контров на дружеството „Холдинг Варна“ на цена 50 евро за кв. м.
Сега теренът на „Гъбата“ е отреден за високо строителство. Още през октомври м.г. главният архитект на Варна Виктор Бузев е издал строително разрешение за изграждането на многоетажна сграда „за обслужващи дейности“ и подземен паркинг на няколко етажа на мястото на банята.
Два месеца по-рано в интервю за БНР той казва следното: „Сградата на „Гъбата“ за съжаление така и не стана паметник на културата. (…) Действащия работен устройствен план предвижда сграда на 10-12 етажа. Според него, височината на тази сграда вероятно ще бъде на нивото на 4-5 етаж на х-л Черно море“ (най-високата, 22 етажна сграда в района, бел.авт.). Не виждам пречки за реализирането й, тъй като е включена в градоустройствения план преди повече от 10 години. От градоустройствена гледна точка е възможно да се случи такава сграда в този участък на Варна. Съжаляваме и ние, и поколенията след нас ще съжаляват!“.
Смъртта на „Гъбата“
е дълга и мъчителна, написаха в публикацията си от Българската асоциация за термално наследство. Никоя институция – Национален институт за недвижимо културно наследство, Министерство на културата, Община Варна, Съюз на архитектите в България, Камара на архитектите в България, Университетът по архитектура, строителство и т.н. не намери за нужно да защити един символ на града с висока архитектурна стойност“.
Идеята баня „Гъбата“ да бъде съборена, а на нейно място да бъде построена висока сграда се появи още през 2008 г. – пет години, след като беше придобита в приватизационна сделка от „Лазурен бряг 91“. Тогава Общинският съвет във Варна одобри подробен устройствен план за имота, който допусна сграда и
несвойствена височина за старата част на Варна
Разработеният проект предвиждаше изграждането на бизнесцентър с височина поне 36 м. Предвидени бяха няколко етажа с офиси и жилищна част.
„Гъбата“ е построена като минерална баня, в която за пръв път в България термалните води са използвани и за отопление. Според експерти, преди да бъде изоставена и полуразрушена сградата е била „успешен пример за съвместната работа на архитекти и инженери, изпълнила фината и деликатна задача за хармонично вписване в заобикалящата среда – елегантно и обогатяващо архитектурния пейзаж“.
„Дневник“
Последни коментари