Въпреки че най-големите партии в парламента обявиха, че ще отхвърлят още на първо четене проектобюджета на Министерството на финансите, в който е заложен дефицит 6.4%, правителството одобри документа на извънредно заседание днес.
В съобщението за решението, изпратено до медиите, се посочва, че не са обсъждани и приемани мерките, които предвиждаха корекции в някои данъци и въвеждането на данък свръхпечалба с цел да се намали размерът на бюджетния дефицит до 3%, за да отговори на критериите за влизане на България в еврозоната.
И в съобщението се посочва това, което вече финансовият министър Росица Велкова обясни – че високият дефицит е в резултат на прекомерните разходи, одобрени от предните 3 народни събрания. „С цел дефицитът да бъде в рамките на фискалните ограничения по националното и европейското законодателство служебното правителство подготви приходни и разходни мерки със съответните ефекти и предложения за законодателни промени за постигане на бюджетно салдо с дефицит до 3%, в рамките на критериите на Пакта за стабилност и растеж. В резултат на получен ясен политически сигнал, че приходните мерки няма да бъдат подкрепени, правителството предлага бюджет при действащо законодателство без отразяване на подготвените мерки“, пише още в съобщението.
С това е обяснено и защо средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023 – 2025 г. е разработена при запазване на действащото законодателство, въз основа на пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите за развитието на икономиката и на предварителните данни за отчета на бюджета за 2022 година.
Запазени са текстовете за вдигане на някои доходи – като минималната заплата, която вече според Кодекса на труда се актуализира спрямо средната заплата. Затова се предлага през 2023 г. да достигне 780 лв.
Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за структурите, които не са получили такова увеличение през 2022 година.
В законопроекта е заложено държавните предприятия да внесат в хазната 50% дивидент за годината. През седмицата бившият финансов министър Асен Василев посочи като резерв внасянето на цялата печалба на тези дружества в бюджета, но служебният премиер Гълъб Донев обяви това за рисковано. Средната пенсия през 2023 г. ще достигне 788.10 лв. Това предвижда проектът на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г., който беше одобрен от правителството. В него е заложено от 1 юли всички пенсии да се увеличат с 12 на сто. Министерският съвет одобри и проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г.
За момента двете най-големи формации в парламента – ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“, се договориха да не се орязват социалните разходи в бюджета и да не се променят данъците. След среща в Министерството на финансите, но в отсъствието на Росица Велкова, Асен Василев и Теменужка Петкова обявиха, че има вариант за бюджет с 3% дефицит. „Технологично това ще се случи, като на първо четене бъде отхвърлен този бюджет с дефицит с 6.4%, след което да бъде коригиран от министерството и да влезе с 3% и конкретно заложени политики, които парламентът би приел“, каза Василев.
Преди началото на заседанието днес пък премиерът Гълъб Донев обяви, че очаква партиите да намалят дефицита в бюджета.
www.dnevnik.bg
Последни коментари