Това съобщиха на брифинг кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов. Оградата на имота и шадраванът в двора бяха премахнати от собствениците, които изграждат на мястото зимна градина към съществуващия ресторант.
От местната администрация са отправили запитване до Инспектората за опазване на културното наследство (ИОКН) към Министерство на културата (МК) дали оградата на къщата и шадравана също попадат в ансамбъла на сградата, който е със статут на недвижим архитектурно-строителен паметник на културата.
Заключението на министерството е, че оградата е същностна част от недвижимата културна ценност. Той е различен от заявеното по-рано от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), откъдето излязоха със становище, че оградата няма защитен статут и събарянето й е в правомощието на собственика на обекта.
„В отговора от МК, който е получен в Общината, е посочено, че представеният проект за зимна градина със сглобяема метална конструкция от 450 кв.м не може да представлява преместваем обект по Закона за устройство на територията и наредбата на Общински съвет Варна“, съобщи Диан Иванов.
Констатацията сочи също, че оградата е проектирана от автора на къщата арх. Стефан Венедикт Попов след завръщането му от Мюнхен, когато се заема с преустройство на сградата на семейство Стателови на ул. „Братя Шкорпил“. Оказва се, че оградата е негова запазена марка и такива примери от ковано желязо могат да се видят на няколко места в града, добави зам.-кметът.
„От Министерството на културата отричат отговора от НИНКН, постъпил по-рано в Община Варна след запитване за статута на оградата на къщата. В момента върви вътрешно разследване в двете институции за това кои служители са виновни за първия отговор и те ще понесат наказание“, съобщи кметът Благомир Коцев.
Той посочи, че от администрацията ще бъдат безкомпромисни в случаи на посегателство върху паметници на културата и нарушение на закона. В Община Варна имат информация, че желязната ограда на къщата на ул. „Петко Каравелов“ №1 е съхранена от собственика.
Предстои да му бъде връчена заповедта за спиране на строителството на зимната градина, която досега не е получил, каза Иванов и добави, че от администрацията са направили всичко, което позволява законът, но действията им са свързани с по-дълги срокове. Целта е да се спазят законовите норми и интересите на гражданите, посочиха от кметския екип.
Диан Иванов припомни хронологията по казуса с къщата културна ценност, за която на 7 ноември 2022 г. от НИНКН е съгласувана схема за поставяне на преместваем обект в двора, впоследствие одобрена от главния архитект на Варна.
Има разрешение за поставяне от 23 март 2023 г. издадено от кмета на район „Одесос“. Строително-монтажните дейности започнаха около Нова година и включваха премахване на оградата и шадравана в двора на имота, припомни Иванов.
На 4 януари служители на отдел „Строителен контрол“ в Общината са издали констативен акт и заповед за спиране на строително-монтажните дейности, която досега не е получена от собственика на сградата.
Изпратено е било и писмо до НИНКН с въпрос част ли са оградата и шадраванът от ансамбъла, обект на защита като културно наследство. На 19 януари т.г. е получен отговор от директора на НИНКН арх. Петър Петров, че оградата няма защитен статут и събарянето ѝ е в правомощието на собственика на обекта.
„Същият ден започва изливането на бетона в двора, а в понеделник тази седмица в Общината е свикана комисия от всички дирекции, имащи отношение по казуса, която е установила, че бетонът е в разрез със съгласуваната схема, предвиждаща поставяне на клинкерни плочи. Издадено е предписание за премахване на бетона и то се изпълнява в момента“, каза още Иванов.
Последни коментари