Днес, 12 декември, Съвета на министрите на вътрешните работи на ЕС одобри пълноправното приемане на България в Шенген и по суша.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов определи приемането ни в Шенген като „опасно“. „България става първа приемаща държава за всеки един мигрант“, каза Костадинов от трибуната на НС. Според него страната има право да откаже да ги приеме, само че цената ще е 20 000 евро.
Влизането на България в Шенген не е нещо, с което трябва да се гордеем. Това е нещо, от което трябва да се страхуваме“, каза той.
„Унижението за нас е много голямо“, каза още Костадинов.
Асен Василев от ПП-ДБ също коментира значението на влизането на страната ни в Шенген.
Шенген вдига икономическия ръст с 1%. Ще има и близо милиард повече приходи в хазната“, каза съпредседателят на ПП.
„Това е голям успех за България. Успех, който беше дълги години чакан и решение, с което се поправя една дългогодишна несправедливост спрямо нашата държава“, каза Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС.
Вътрешният министър Атанас Илков изрази увереност, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото по думите му „заедно можем повече“. Министрите Атанас Илков и Кътълин Предою получиха пълна подкрепа от колегите си и поздравления за дългоочакваната и справедлива оценка за усилията на своите държави, пишат от МВР. „България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения“, съобщава още Илков.
Междувременно министър-председателят Димитър Главчев свиква днес работна среща в Министерския съвет относно Шенген. По разпореждане на премиера през изминалия месец стартира процесът по реорганизация на работата по границите.
https://dariknews.bg
Последни коментари