Ахмад Абдул Хади – представител на „Хамас“ в Ливан, каза, че групировката е решила да не участва в преговорите, понеже лидерите ѝ не смятат, че правителството на Бенямин Нетаняху преговаря добросъвестно. „Нетаняху не е заинтересован от постигането на споразумение, което да сложи окончателен край на агресията“, посочи Абдул Хади. По думите му Израел „по-скоро мами, увърта и иска да протака войната, и дори да я разшири на регионално равнище“.
Нетаняху заяви, че Израел ще изпрати делегация, която да участва в преговорите, но според документи, прегледани от „Ню Йорк таймс“, през последните седмици премиерът тихомълком е прокарал нови искания и преговарящите от собствената му страна се страхуват, че допълненията ще създадат нови препятствия пред постигането на сделка.
Канцеларията на израелският премиер отрече той да е добавял нови условия и обясни, че Нетаняху се е опитал да изчисти неяснотите в предходното предложение.
Президентът на САЩ Джо Байдън вчера призна, че постигането на споразумение за спиране на огъня „става все по-трудно“, но подчерта, че „не се предава“. Байдън допълни, че ако това стане до края на седмицата, очаква Иран да се въздържи от ответен удар срещу Израел заради убийството на лидера на политическото крило на „Хамас“ Исмаил Хания на 31 юли в Техеран.
В. „Таймс ъв Израел“ се спира малко по-подробно на тази тема, като цитира трима официални представители на Ислямската република, които заявяват, ако тази седмица не бъде сключено примирие в Газа, Иран и прокситата му ще нанесат пряк удар върху Израел. Но ако преговорите постигнат успех, атаката може да бъде забавена, посочват иранските представители.
През последните дни имаше индикации, че Израел очаква да бъде атакуван от Иран преди утрешните преговори. Новите изявления обаче изглежда са сигнал, че нападението ще се състои след консултациите и то единствено, ако не бъдат постигнати резултати, които Техеран оценява като задоволителни, отбелязва „Таймс ъв Израел“.
От публикувани вчера коментари става ясно, че американският посланик в Турция е потвърдил информацията, че Вашингтон търси от съюзниците си помощ за убеждаването на Иран да деескалира напрежението.
Според много израелски анализатори отговорът на Иран е неизбежен, тъй като върховният лидер аятолах Али Хаменей заяви, че страната му ще „накаже сурово“ Израел за убийството на Хания, коментира още изданието. Политиката на Иран в региона се определя от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция (КГИР), който отговаря пряко единствено пред Хаменей. Освен това откакто встъпи в длъжност, новият сравнително умерен президент Масуд Пезешкиан многократно потвърди иранската позиция срещу Израел и подкрепата си за съпротивителните движения в региона, пише още „Таймс ъв Израел“.
Но според Меир Литвак, старши изследовател в Центъра за ирански изследвания към университета в Тел Авив, Иран поставя собствените си потребности преди помощта за „Хамас“. „Иранците никога не са подчинявали стратегията и политиката си на нуждите на своите проксита или протежета“, каза Литвак. „Нападението е вероятно и почти неизбежно, но не знам какъв ще бъде мащабът и в кой момент ще бъде предприето“, допълни той, цитиран от „Таймс ъв Израел“.
На фона на избледняващите надежди, че утрешните преговори ще доведат до скорошно прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на заложниците правителството на Байдън одобри нова продажба на оръжия на Израел на стойност около 20 млрд. долара, пише в. „Вашингтон пост“.
Новите оръжия включват изтребители Ф-15, 120-милиметрови боеприпаси за танкове, тактически превозни средства, зенитни ракети AMRAAM и високоексплозивни минохвъргачки.
Очаква доставката на тактическите превозни средства и около 50 000 минометни снаряда да започне от 2026 г. Същевременно повече от 32 000 120-милиметрови танкови боеприпаси трябва да пристигнат в Израел следващата година.
БТА
Последни коментари