Избирателите, които на предсрочните парламентарни избори на 2 април искат да гласуват не по постоянен, а по настоящ адрес, вече могат да подават заявления за това през интернет страницата на главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГД ГРАО).
Заявление може да се подава и чрез писмо до кмета на общината, района, кметството или кметския наместник и трябва да съдържа ЕГН, номер на документа за самоличност и подпис.
ГР ГРАО дава възможност за справка за номера на избирателната секция и мястото на гласуване за изборите за Народно събрание на всички български граждани. Всички избиратели могат да проверят адреса на избирателната си секция по следните начини:
- През Интернет на адрес https://www.grao.bg/elections/ За общинските администрации, след идентификация с електронен подпис сайтът предоставя възможността да се подават заявления за гласуване по настоящ адрес и да се регистрират удостоверения за гласуване на друго място по електронен път.
- Чрез SMS
Изпраща се SMS на номер 18429. Номерът 18429 е единен и за трите мобилни оператора (A1, Yettel и Виваком). Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция за въведения ЕГН. - Чрез стационарен или мобилен телефон
Избира се 0800 1 4726 („0800 1 GRAO“). Тел. 0800 1 4726 е безплатен за цялата страна.
Избирателите, подали заявление за гласуване по настоящ адрес, могат да направят справка за адреса на избирателната секция в данните от окончателните избирателни списъци за гласуване след 22.03.2023 г.
Срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес изтича на 18 март.
За избирателите с увреждания
Хората с трайни увреждания трябва да подадат заявления (писмено или онлайн) за гласува с подвижна избирателна кутия не по-късно от 13 март. За да се образува подвижна секция за дадено населено място, трябва да има подадени поне десет заявления.
Хората с увреждания могат да подават заявления за гласуване и до пет дни преди изборния ден, но ще могат да бъдат включени към списъка на гласуващи с подвижна секция само ако в района им вече има образувана такава.
Както обичайно, ще може да се гласува и в болници, затвори, на кораби и за да се образува секция, трябва да има поне десет желаещи.
dnevnik.bg
Последни коментари