Георги Кузманов е един от шестимата членове на прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет, които искат предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев, включително и заради нарушаване на Етичния кодекс на магистратите.
Кузманов е член на кадровия орган от професионалната квота, т.е. избран е пряко от магистратите през 2017 г. докато е прокурор в Апелативна прокуратура-Бургас. Всъщност цялата професионална кариера на магистрата е свързана с Бургас, където е бил и районен прокурор.
По закон както магистратите, така и кадровиците са длъжни да представят декларации за финансовото състояние, собственото им движимо и недвижимо имущество. Прокурорите – пред съдебния инспекторат, членовете – пред КПКОНПИ. Проверки за несъответствия между финансовото и имотното състояние и получения доход не се правят всеки път. Това се налага единствено във връзка с конкретна проверка или евентуално след сигнал. По отношение на кадровика Георги Кузманов изглежда има необходимост най-малкото от изясняване на определени въпроси, които пораждат публичните декларации.
В четвъртък сайт на журналист от Поморие разкри, че в местността „Буджака“ край Созопол 84-годишният баща на Георги Кузманов – Стойко Кузманов, придобива през 2018 г. луксозна вила на брега на морето. Стойността на подобен имот по пазарни цени възлиза на над милион лева.
Като член на ВСС Георги Кузманов няма задължение да декларира имота на баща си, освен ако не му бъде прехвърлен, примерно като дарение. За момента това не е станало. Докато е част от съдебната система обаче Георги Кузманов получава три имота под формата на дарение от своите родители – през 2012 г. къща с двор в село до Приморско, през 1997 г. голям апартамент в Бургас, а през 1992 г. и малък парцел в града. В Бургас бившият прокурор има още един апартамент, както и два гаража. Единият е закупен за 20 хиляди лева през 2015 г.
През 2017 г., когато е избран за член на ВСС, Кузманов напуска съдебната система с малко над 200 хиляди кредити към банки, един лек автомобил „Киа“ за 6400 лв., купен през 2016 г., както и бус на стойност 15 000 лв. Това става ясно от декларацията пред ИВСС.
В декларацията за 2017 г., но вече като член на ВСС и този път пред КПКОНПИ, Кузманов декларира и 19 005 лв. вложения в инвестиционни и пенсионни фондове. Парите са с произход – заплати. От декларацията се разбира, че доходите от заплати на Георги Кузманов за 2017 г. са 67 000 без 20 лева.
Година по-късно доходите на члена на ВСС от заплати наближават почти 100 000 лв. През 2018 г. Георги Кузманов прави доста добра сделка, защото, ако се съди по декларацията, продава товарния бус за 30 хиляди лева. Две години по-рано е декларирал, че го е закупил за 15 хиляди. Същата година кадровикът си купува нов автомобил “Волво“ за почти 130 000 лв., като близо 85 000 лв. от средствата декларира като кредит. Никъде в декларацията не се индикира, че Кузманов е теглил заеми или е предоставял средства на някого. Последното би било логично, с оглед закупения от неговия баща скъп имот край Созопол.
В декларацията за 2019 г. изненадващо кадровикът посочва тегленето на втори ипотечен кредит, този път за четвърт милион лева. Не става ясно какво е ипотекирано, нито за какво са средствата. Прави впечатление обаче, че междувременно Кузманов е успял да погаси незначителна част от друг ипотечен кредит с остатък от близо 150 хиляди лева и потребителски кредит в размер на оставащи за погасяване почти 30 000 лв. Заплатата на члена на ВСС обаче вече гони близо 110 хиляди на годишна база.
За 2020 г. Георги Кузманов декларира закупуването на тристаен апартамент в София, гараж и мазе на обща стойност 285 000 лв. Като произход на средствата са посочени заеми. За първи път бившият прокурор декларира и спестявания – 13 хиляди лева и 3 хиляди евро. Има промяна в ипотечните кредити, който вече е само един и възлиза на 240 хиляди. Има и един потребителски на стойност около 140 хиляди лв.
Анализът на декларациите сочи, че за около година членът на прокурорска колегия е погасил около 50 хиляди от дължимото към банките. Последното не е изключено, тъй като заплатата на кадровика за годината възлиза на малко над 120 хиляди лв.
Декларацията за 2021 г. разкрива изненадващи и трудно обясними промени във финансовото състояние на съдебния кадровик. Георги Кузманов обявява закупуването на лизинг на нов автомобил “Волво“ за почти 150 000 лв. В същото време се появяват и 152 310 лв., които Кузманов декларира като лични спестявания, като за произхода на средствата се посочва, че са от предоставяни заеми.
Последното е странно, защото в предходни години кадровикът не е декларирал да е предоставял толкова солидна сума. Декларирани като спестени са и още 9000 евро. А годишната заплата на члена на ВСС възлиза на малко над 150 хиляди или по около 12 500 лв. на месец.
Промяна обаче има в ипотечните кредити на члена на правителството на съдебната власт. Изненадващо Георги Кузманов декларира вече три ипотечни кредита – 225 хиляди, 198 хиляди и 214 хиляди лева или общо около 637 000 лв. Ако се прибави към тях и лизинга от 150 000 лв. и една кредитна карта с лимит от 10 000 лв., то се оказва, че членът на ВСС има общо близо 800 000 лв. задължения към банки.
Нито докато е действащ прокурор в Бургас, нито като член на ВСС, Кузманов не е декларирал други доходи извън заплатата му, с изключение еднократно на сумата от 150 хиляди лв. от заеми. Същата е необяснима, защото член на ВСС е абсурдно да се занимава с лихварска дейност. Кадровикът никога не е декларирал доходи и на друго лице, в което се намира в някакви семейни или роднински отношения. Това е от съществено значение, защото може да се наложи на Кузманов да изясни пред данъчната администрация или пред антикорупционната комисия, например, как със заплата от 12 500 лв. на месец успява да изплаща кредити и лизинг с общ размер почти 800 000 лв.
Разбира се, това не е изключено, но ще означава, че кадровикът заделя по 9-10 000 лв. от месечната си заплата, за да покрива кредити, а с останалите около 3 хиляди лева съумява да покрие всички обичайни разходи.
Подобен модел на трупане на големи кредити е честа практика при представители на публичната власт, които няколко години след като напуснат управленска или друга позиция, свързана с държавните институции, с лекота погасяват задълженията, но тогава това остава скрито, защото лицето вече не е длъжно да декларира финансовите си средства и имотното си състояние.
pik.bg
Последни коментари