Ако има спорт, в който България може с гордост да заяви, че е развила собствена школа, това е вдигането на тежести. Постиженията на “българската щанга” в предишните десетилетия са безпрецедентни, едва ли друга страна с толкова малък човешки ресурс някога е доминирала толкова пълно спорт, който е разпознаваем на всички континенти. Но в последно време изглеждаше сякаш всичко това е осъдено на забвение, тъй като успехите на българските щангисти остават все по-далеч в миналото…
Карлос Насар сякаш е орисан да обърне целия този тренд, а подобна задача е по силите само на исторически феномен. Младежът от Червен бряг след по-малко от месец ще навърши 19 години, но вече се е сдобил със статут на новото чудо в световния спорт. Достойни за него са сравнения само с Наим Сюлейманоглу, който минава за най-великият щангист в историята. А самият Карлос е наясно, че трябва да се мери не с друг, а тъкмо с Джобния Херкулес – да, на тази възраст мечтите са ярки, а пречките по пътя към постигането им изглеждат несъществени.
Но младостта може да е не само плюс. Карлос го разбра миналото лято, когато реши да удължи почивката си на Слънчев бряг преди да се присъедини към лагера на националния отбор на Белмекен за световното първенство в Колумбия. Впоследствие от курорта долетя новината, че шампионът е арестуван за шофиране в нетрезво състояние, а в колата му е намерена марихуана. Насар първоначално отрече да се е замесвал в подобно нещо, но впоследствие стана ясно, че ще трябва да се яви в съда. Споразумение с прокуратурата му позволи да остане на свобода с условна присъда и да продължи подготовка за европейското в Ереван. А случаят можеше да има много по-тежки последствия, тъй като наркотиците са в забранителния списък на Световната антидопингова агенция (ВАДА), въпреки че не помагат да вдигаш по-тежки щанги.
Евентуална допинг издънка на Карлос пък би срутила без време кариерата му, която при всички успехи до момента може би всъщност тепърва започва. Допингът е най-големият бич за българските щанги – от първите случаи на олимпиадата в Монреал през 1976-а, през скандалите в Сеул 1988 и Сидни 2000, до станалите за жалост редовни през новия век положителни проби месеци преди летни олимпийски игри. А по света има всевъзможни “специалисти”, инфлуенсъри и т. н., които дори нямат нужда от положителни проби, за да обявят, че българският щангист взима забранени вещества. Карлос Насар е сред любимите мишени на т. нар. “Natty or Not” епизоди, които правят разни фитнес гурута, специалисти по анаболни стероиди и всякакви разбирачи, склонни да споделят мнението си в платформи като Ютюб. Да, резултатите му явно им изглеждат невъзможни без допинг, може би защото те самите не са могли да ги постигнат, с допинг или без.
“Аз съм на 18 години, правя световни рекорди за мъже и малко или много съм подозрителен, че ползвам допинг, което е абсурдно и не е така – заяви Карлос на излизане от съда. – Никога няма да бъда хванат с допинг. Които са се надявали да бъда хванат, не знам и аз по какви причини, ще бъдат разочаровани. Българският национален отбор по вдигане на тежести е против допинга. Постоянно следя всичко. Вземам сертификати, че 100% няма замърсени добавки със стероиди или допинг. Когато съм на състезание, си наблюдавам шишето с вода. На мен не ми се е случвало някой да я замърси, но се е случвало на други. Трябва да сме внимателни. Щангите не са това, което ги изкарват в медиите.”
Насар напуска юношеската възраст със световен рекорд в изхвърлянето – 174 кг от триумфалното състезание в Ереван, в което спечели първата си европейска титла за мъже. Така може вече да забрави инфарктния финал на континенталния шампионат в Москва преди 2 години, когато опитният италианец Антонино Пицолато събра всичките си сили, за да го победи с 1 кг и да го лиши от първа голяма титла при мъжете (тогава при 81-килограмовите). Иначе Карлос спечели всичко възможно при подрастващите – два пъти е шампион от Европейските игри за младежи, веднъж печели Световната купа, а през 2019-а стана и световен шампион (в Лас Вегас, когато все още бе в категория до 73 кг). Но вече две години е сред най-добрите и при батковците – беше най-младият в категория до 89 кг на европейското в Ереван, а звездата на домакините Андраник Карапетян имаше нужда от европейски рекорд, за да го изпревари с 4 кг в изхвърлянето. В изтласкването обаче Насар показа стила на старите български майстори на щангата и излезе на подиума едва когато останалите вече бяха показали какво могат. Първият опит на 206 кг му донесе титлата, след като Карапетян вдигна същата щанга само до гърдите си в опит да отговори. А след това Карлос закова над главата си невероятните 221 кг – с 1 кг повече от собствения си световен рекорд от миналата година в Богота. Тогава той бе горчив, тъй като преди това записа “нула” в изхвърлянето и остана без медал в двубоя. Може би онова беше още един урок – състезанието по вдигане на тежести не е само вдигане на тежести. Дори момчетата-чудо трябва да научат някои неща, преди да започнат да побеждават при мъжете. Карлос явно се учи бързо.
Не трябва да се отклонява от пътя
Искам да Ви поздравя за огромния успех, който постигнахте, защото световният рекорд показва, че имате огромен потенциал. Остава една година до олимпийските игри в Париж. Вие имате златен шанс да станете медалист и там, така че не трябва да се отклонявате от пътя, който сте поели.
Весела Лечева, служебен министър на младежта и спорта
Абсолютен феномен
Големите успехите на българския национален отбор по вдигане на тежести в Ереван е поредното доказателство, че обединението и мирът правят силата. Няма как да не съм щастлив и горд, че българските щанги са отново на върха. Огромно браво на Карлос Насар за триумфалната му победа и подобрените рекорди. Карлос е абсолютен феномен! Поздравявам треньорите Иван Иванов и Пламен Братойчев за отличната работа
Ариф Маждид, президент на БФВТ
Повтаря рекордите от едно време
Внимавайте, има нов българин! Карлос Насар само на 18 години и чупи световни рекорди в изтласкването. Ние често говорим за “българската система”, която е измислена от Иван Абаджиев и включва триразови тренировки. Тогава не е имало по-успешен отбор от българите, а Абаджиев е управлявал отбора с желязна ръка. Допингът е играел важна роля тогава, също и сега, но не става въпрос за това. Тогавашните рекорди са изумителни предвид промените в категориите. А постиженията на Карлос Насар повтарят някои от рекордите от онова време. Не знам дали тренира както са тренирали българите едно време.
Зак Теландър, бивш щангист, Ютюб инфлуенсър
Фотосесии на татуировки…
Неприятния инцидент в Слънчев бряг миналото лято бе предшестван от неочакваното забавяне на Карлос Насар за лагера на щангистите на Белмекен. Младежът явно не е бързал да изостави бързо забавленията край морския бряг за сметка на отдалечената високопланинска база в Рила, където се коват златните медали. А старши-треньорът на националите Иван Иванов обяви, че причината за забавянето на щангиста в курорта е “фотосесии на татуировки”. Ако някой беше дал подобно обяснение навремето пред Абаджиев…
Явно времената се менят, пък и сега националният отбор на България няма по четирима равностойни състезатели във всяка категория. А може ли изобщо да има равностойна смяна щангист, който е може би най-големият феномен, поне през новия век? Всичко това няма да има значение, ако Карлос направи така, че броят на медалите му е по-голям от този на татуировките.
Последни коментари