Камарата на следователите в България многократно е изразявала своята критична позиция към тези промени, като официално изготви и становище до Конституционния съд. Така наречената „съдебна реформа“ не бе съобразена с разпоредбите на Конституцията на Република България и бе в нарушение на един от основополагащите принципи на Европейския съюз за върховенство на правото. Това става ясно от позиция на съсловната организация.
Ето пълния текст на позицията на Камарата на следователите в България:
На 26.07.2024 г. Конституционният съд се произнесе по конституционно дело №1/2024 г., като отхвърли в голямата си част приетите в края на 2023 г. изменения и допълнения на Конституцията, касаещи съдебната система.
Камарата на следователите в България многократно е изразявала своята критична позиция към тези промени, като официално изготви и становище до КС. Така наречената „съдебна реформа“ не бе съобразена с разпоредбите на Конституцията на Република България и бе в нарушение на един от основополагащите принципи на Европейския съюз за върховенство на правото.
КСБ винаги е била за реална и полезна реформа, както за съдебната система, така и за обществото, но не за реформа, чиято цел се свежда до изкуствено разделение на Висшия съдебен съвет на два органа и по начина на формирането му би довела до сериозен дисбаланс между властите в държавата.
Убедени сме, че Решението на КС от 26.07.2024 г. ще позволи да започне процес по разрешаване на реалните проблеми, които разследващите органи, прокуратурата и съдът срещат ежедневно в наказателния процес. От съществена важност за ефективното и най-вече справедливо правосъдие у нас е премахването на формализма в процесуалното право, осигуряването на качествени и срочно изготвени експертни заключения в хода на разследванията, актуализиране и на материалното право. Това ще спомогне за провеждането на пълно и всестранно разследване по делата, както и ще осигури срочното им приключване.
Българските следователи винаги сме поддържали и ще продължим да поддържаме идеята за разумни и конституционосъобразни законови изменения, които да осъвременят наказателната концепция у нас и да отговарят на обществените нагласи и потребности. В интерес на гражданите, на цялото общество, е изготвянето на нормативната уредба от законодателя да се реализира в тесен диалог и конструктивно сътрудничество с професионалната и с академичната общности.
Становището на КСБ по конкретното конституционно дело за промените в Конституцията бе взето предвид и бе потвърдено от КС, защото нашият глас бе гласът на разума.
Изразяваме удовлетворение от начина, по който конституционните съдии защитиха върховенството на правото и устояха на опитите за натиск върху тях в публичното пространство. Конституционните съдии се произнесоха съгласно буквата и духа на Конституцията, така както учредителната власт е регламентирала защитата на Основния ни закон от произволна намеса, обслужваща отделни политически, понякога нелегитимни цели. Отречено бе неправомерното поставяне на прокуратурата и следствието под политическа власт. Тяхната независимост е една от основните предпоставки за справедливост и върховенство на правото.
С настоящото становище изразяваме готовността на Камара на следователите в България да участва и занапред в изграждането на стабилна и ефективна съдебна система, в утвърждаването на авторитета ѝ като защитник на интересите на българските граждани и правовата държава.
trud.bg
Последни коментари