Ако оставите щорите си отворени през нощта, може да увеличите риска от Алцхаймер , сочи проучване, съобщава Daily Mail.
Изследователи в Чикаго анализираха карти на прекомерното излагане на светлина, наричано още светлинно замърсяване, в 48 щата.
След това екипът ги раздели на пет групи, вариращи от най-ниския до най-високия интензитет на нощната светлина.
Анализът разкри, че по-силната външна нощна светлина, като например от улични лампи и неонови реклами, е свързана с по-високо разпространение на Алцхаймер, отколкото всеки друг рисков фактор при хора под 65 години.
И върху тези възрастни граждани, нощното светлинно замърсяване изглежда оказва по-голямо влияние върху развитието на Алцхаймер, отколкото злоупотребата с алкохол, депресията и затлъстяването.
Това може да предполага, че по-младите хора може да са особено чувствителни към ефектите от излагането на светлина през нощта, казаха изследователите от медицинския център на университета Ръш.
Не е ясно защо по-младите хора могат да бъдат по-уязвими, но това може да се дължи на индивидуалните различия в чувствителността към светлина, добавиха те.
Д-р Робин Зувала, първият автор на изследването, каза: „Ние показваме, че в САЩ има положителна връзка между разпространението на болестта на Алцхаймер и излагането на светлина през нощта, особено при хора под 65-годишна възраст.
Изследователите казаха, че се надяват техните открития да помогнат на хората да се образоват за потенциалните рискове от светлината през нощта.
„Осъзнаването на асоциацията трябва да даде възможност на хората – особено тези с рискови фактори за болестта на Алцхаймер – да направят лесни промени в начина на живот“, добави д-р Зувала.
„Лесните за изпълнение промени включват използване на затъмняващи завеси или спане с маски за очи. Това е полезно особено за тези, които живеят в райони с високо светлинно замърсяване.
Излагането на светлина вътре в дома може да бъде толкова важно, колкото и излагането на светлина отвън, добави екипът.
Въпреки че не са изследвали ефектите на вътрешната светлина в настоящото проучване, те казаха, че синята светлина има най-голямо влияние върху съня. Въпреки това, използването на филтри за синя светлина, смяната на топла светлина и инсталирането на димери в дома може ефективно да намали излагането на светлина.
Изследването добавя към дълъг списък от здравни ефекти от светлинното замърсяване, включително излагане на ултравиолетови лъчи, дразнещи кожни заболявания и повишаващи риска от някои видове рак.
Един преглед от 2021 г. например установи, че прекомерното излагане на светлина през нощта увеличава риска от рак на гърдата с 10 до 14 процента, тъй като потиска производството на мелатонин. Прекъснатото производство на мелатонин е наречено канцероген, особено за хормонално зависим рак на гърдата.
Новите открития бяха публикувани в списанието Frontiers in Neuroscience.
trud.bg
Последни коментари