- Работи се по няколко версии за убийството на Петър Бъчваров, включително и лично отмъщение, каза главният секретар на МВР
- На мястото на стрелбата нямало камери, имало само сензори
- От 2009 г. броят на граничните полицаи е намалял с 1300 души, сега са необходими още 1200
- Обучение и спиране на командированите по границата, е политиката на министерството
- До седмица-две се очаква раздаването на дълго оръжие
Днес до обяд предстои среща между зам.министри на МВР от България и Турция за повече подробности за извършителите на убийстовото на граничния полицай Петър Бъчваров. Работи се по всички възможни версии, каза пред БиТиВи старши комисар Петър Тодоров, главен секретар на МВР.
Не ми се струва логично каналджии да стрелят с ловна пушка, това е прецедент. Засега обаче се изключва вероятността да е използван „Макаров“, съобщи той.
Според нега няколко са версиите за стрелбата на оградата – вече бяха коментирани трафик на хора или наркотици, не се изключва дори лично отмъщение, допълна комисар Тодоров.
Разпитите на другия военен потвърждават изнесеното досега. Има гилзи на нашата територия, по автомобила има много пробойни, счупени стъкла, каза Тодоров.
От 2009 г. досега щатът на Гранична полиция е намалял с 1300 души, въпреки, че се увеличава натискът на митрантите. В момента на границата са 6000 гранични полицаи, трябват още 1200. Това налага да се командироват хора от вътрешността, които не са обучени, дават извънреден труд. Политиката сега е да се обучат гранични полицаи и да се спре командироването от страната, съобщи той.
До седмица започва раздаването на ново оръжие и обучение за боравенето с него. До момента калашници не бяха извадени, защото нямаше такива драстични случаи, каза Тодоров. В автомобилите ще има бронежилетки, но няма как човек да бъде 12 часа с бронежилетка. Няма достатъчно за всеки патрулен полицай, но във всеки автомобил ще има по две бронежилетки.
Според Тодоров има прибори за нощно виждане, но те трябва да се осъвременят.
Тази година бяха отпуснати 1,5 млн. лв. за ремонт на оградата. Натискът обаче е огромен, ежедневен и се налага някои места по оградата да бъдат оправени спешно с подръчни средства.
Той отхвърли твърдението, че много от камерите не работят. В спешен порядък се вземат мерки за тяхното възстановяване, това е техника от 12-13 години, каза Тодоров. Според него техниката вероятно е била добра за времето, когато е купувана.
На мястото на стрелбата няма камери, има само сензори. На много места камери трябва да се поставят, но това са обществени поръчки, които изискват време, каза Тодоров.
https://www.24chasa.bg/
Последни коментари