Унгарският премиер Виктор Орбан очерта приоритетите на страната си за нейното председателство на Европейския съюз, включително призиви за прекратяване на огъня в Украйна, докато говори пред Европейския парламент в Страсбург.
По време на речта Орбан заяви, че „Украйна не може да спечели на бойното поле“, добавяйки, че е в интерес на Европейския съюз да установи по-добра комуникация с Русия за преговори за прекратяване на огъня.
Пресконференцията му беше прекъсната от член на унгарската опозиция, който хвърли по него фалшиви банкноти и го обвини, че се е продал на руския президент Владимир Путин. Протестиращите нарекоха Орбан „предател“.
Орбан, често критикуван в ЕС за симпатичната си позиция към Русия, каза пред репортери: „И лидерите в Украйна, и Русия са убедени, че времето е на тяхна страна. Така че те не искат да правят компромис или мир. Те ще продължат да представят така наречените печеливши планове, но не са готови за прекратяване на огъня.“
Той твърди, че е необходим натиск от глобалния юг, за да се настоява за мир. Междувременно Орбан предложи, отделните страни от ЕС да продължат да подкрепят Украйна с военна помощ, но това да се случва на национално ниво.
„Тези, които смятат, че това, което правим като ЕС, е правилно, могат да продължат да подкрепят украинците. Но тези, които не са съгласни, като Унгария, няма да го правят. Това трябва да зависи от националните правителства“, добави Орбан.
Въпреки че призна различията в мненията относно войната с повечето държави-членки на ЕС, Орбан настоя, че мнозинството европейци „искат мир“, докато лидерите на ЕС са за продължаване на конфликта.
Твърда позиция по отношение на миграцията
Орбан също използва обръщението си, за да настоява за по-строг граничен контрол и по-строги миграционни политики в целия ЕС. Той се застъпи за горещи точки извън ЕС за обработка на молби за убежище и призова за редовна „шенгенска среща на върха“, за да се обсъди граничният контрол.
Той също така повтори искането на страната си за отказ от миграционната политика на ЕС, подход, който холандското правителство също обмисля. „Идеята за обща миграционна политика е приемлива, но моля, позволете на страните, които не могат да следват мейнстрийма, да се откажат. В противен случай ще унищожим Европейския съюз.“
По-рано Орбан също заплаши да изпрати бежанци в Брюксел в отговор на глоба, наложена от Европейския съд за нарушаване на законодателството на ЕС за предоставяне на убежище. „Ще спазваме европейските закони и разпоредби. Но ако някой, получил убежище в Унгария, иска да отиде в Брюксел, ние ще сме щастливи да му помогнем.“
Въпреки това холандският евродепутат Тинеке Стрик, докладчикът на Европейския парламент за Унгария, обвини Орбан, че подкопава общата система на ЕС за убежище. В интервю за Euronews тя каза: „Той използва реторика, за да засили позицията си и да изнудва ЕС за повече финансиране. Той не спазва задълженията си за убежище и търсещите убежище биват изтласквани обратно на границите на Унгария.“
Унгарското председателство на ЕС е изправено пред контрол
Един от основните приоритети на Орбан по време на европредседателството на Унгария е да приобщи Румъния и България към Шенгенското пространство. Той подчерта и други цели, като разширяване на ЕС, подобряване на конкурентоспособността на бизнеса, селскостопанска политика и справяне с демографските предизвикателства на Европа.
Откакто Унгария пое председателството на ЕС през юли, нейните дипломати бяха критикувани, като няколко срещи бяха бойкотирани от министрите на ЕС. Междувременно около 21 милиарда евро от фондовете на ЕС, отпуснати на Унгария, остават замразени поради опасения относно върховенството на закона, а задействаната от Европейския парламент процедура по член 7, която може да лиши Унгария от правото й на глас в Съвета на ЕС, все още продължава.
Орбан обаче отхвърли опасенията, описвайки процеса по член 7 като „чиста пропаганда“. Той изрази увереност в гладкото управление на председателството, точно както направи през 2011 г., като каза: „Моят аргумент пред другите лидери на ЕС е: Ако ми се доверихте веднъж, доверете ми се два пъти“.
https://trud.bg/
Последни коментари