Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените е инициатива на ООН за премахване на насилието, упражнявано върху жени. 25 ноември е обявен за такъв ден с Резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г.
ООНприканва правителствата, международните организации и НПО-та да организират дейности, които да повишат общественото внимание към проблемите на този ден до международна загриженост. Жените по света са обект на насилие, като размера и истинския характер на този проблем, често остава скрит.
Активистките от различни организации отбелязват 25 ноември, като ден срещу насилието, още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо (1930-1961).
У нас на днешната дата стартира Национална превантивна кампания в подкрепа на инициативата – до 10 декември 2024г. Целта е насочване на вниманието на обществото към насилието, което засяга хора от всички възрасти. На организиран по темата брифинг ще присъстват: директорът на ОДМВР Варна – старши комисар Андрей Ангелов, регионалната координаторка по линия на домашното насилие Янка Донева, Невена Илиева – административен ръководител на РП Варна, Димитричка Кънчева – директор на Дирекция Социално подпомагане, Анна Николова – представител на НПО „SOS семейства в риск“ – Варна и Ралица Райкова – заместник председател на РС Варна.
Сдружение „Асоциация ЕС-О-ЕС жени и деца преживели насилие“ и Местна комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) към община Нови пазар също организират информационна кампания, обединяваща социално значими дати, с цел да се призоват деца и възрастни да споделят все повече, да сигнализират, да поискат подкрепа и съдействие, в случай на домашно насилие и пострадало лице.
Експерти от местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и Детски център „Зона закрила“ изнесоха превантивни беседи за трафика на хора пред ученици в Шуменско през 2023 г.
Областната дирекция на МВР в Шумен изготви филм с цел превенция на домашното насилие, отчитайки ръст на този вид престъпления.
Общо 82% от българите смятат, че домашното насилие е сериозен проблем за обществото, сочи проучване на социологическа агенция „Тренд“ за в. „24 часа“, реализирано в периода между 17 и 24 януари 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1016 души на възраст над 18 години.
На каквото и насилие да сте станали жертва, от U-Report България, които са глобална платформа на УНИЦЕФ и множество партньорски организации, споделят полезни връзки и телефони, където може да потърсите съдействие, помощ и покрепа веднага.
112 при спешна ситуация, в която живота и здравето – нашето или на друг човек – са пряко застрашени и изискват бърза намеса от полиция, пожарна, спешна помощ;
116 111 е националната телефонна линия за деца. Линията е денонощна и безплатна и на нея децата могат да получат емоционална подкрепа, пространство за споделяне, информация за начини за справяне с различни проблеми;
124 123 е линията за онлайн безопасност, на която може да се потърси помощ, в случай на притеснителни публикации, видео, снимки или друго съдържание или поведение (като заплахи и обиди, тормоз, изнудване, кражба на профил или лични данни, измами или подвеждане), насочени към дете.
0800 1 86 76 e номерът на националната гореща телефонна линия за подкрепа и насочване на хора, пострадали от насилие. Тя е денонощна услуга за жени, мъже и деца, и техните близки, които са станали жертва на насилие и експлоатация. За обаждания от чужбина всеки ден от 9:00 до 21:00 ч. е открита линията 00 359 2 981 76 86.
pomogni.net е приложение, което предоставя възможност за търсене на подкрепа. След регистрация с телефон и локация и натискане на бутон, сигналът с телефона, името и адреса на претърпял насилие човек се изпраща веднага към телефон 112 и фондация „Асоциация Анимус“.
0800 11 977 е номерът на националната телефонна линия, която се поддържа от сдружение „Алианс за защита от насилие, основано на пола“, и предлага денонощна консултация, специализирана подкрепа и насочване в случаи на домашно насилие.
0700 18 250 е националната телефонна линия за правна помощ, която работи всеки делничен ден от 9:00 до 17:00. На линията може да бъде получен правен съвет и консултация.
https://dariknews.bg
Последни коментари