Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: От „Това билярд ли е“ до национална академия: как снукърът се разви в България
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Прокуратура прекрати производството срещу Пламен Бобоков и Пламен Узунов за търговия с влияние
февруари 6, 2023
Такса „кутийка“ оскъпява храните от топлите витрини
февруари 6, 2023
Радев остро: Българската държава няма да търпи насилие над българите в Северна Македония
февруари 6, 2023
Фандъкова обяви с колко ще се увеличат заплатите в градския транспорт
февруари 6, 2023
Тежка катастрофа между джип и комби на „Орлов мост“
февруари 6, 2023
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Спорт > От „Това билярд ли е“ до национална академия: как снукърът се разви в България
Спорт

От „Това билярд ли е“ до национална академия: как снукърът се разви в България

bunt
bunt януари 14, 2023
Сподели
9 мин. прочетено
Сподели

За 16-17 години, откакто се развива снукър в България, много малък процент хора питат в момента „Това билярд ли е“.

Contents
Академия, като никоя другаОт пет до 75 годиниКато говорим за париКоличеството ще роди качество

Така главният треньор в новооткритата Националната снукър академия Братислав Кръстев започва своя разказ как се е развил спортът на българска земя от 2006 г. досега.

Типично британският спорт се радва на голям интерес в България, който се изразява в провеждане на турнири, откриване на зали и записване на нови играчи. Всичко това в контраст с началото.

„Спомням си периода през 2009-10 г., преди да се проведат големите турнири. Много хора, чувайки снукър, дори не го свързваха с билярд, а изобщо не знаеха какво е това“, добавя Кръстев.

Тук идва ролята на телевизията, която поне в България е голям фактор за популяризиране на играта. Излъчването на много турнири в ефира на „Евроспорт“ създава запалена общност в България и увеличава интереса. „Телевизията естествено има голяма роля, в това няма никакво съмнение. Но Българската снукър федерация и председателят ѝ Олег Велинов направиха много за играта. Организирането на демонстративни мачове и турнири с участието на най-големите в спорта“.

„Не е лесна задача да се популяризира даден спорт и нещата не се свеждат само до това да вдигнеш телефона и да доведеш Рони О’Съливан за демонстративен мач“.

След провеждането на четири издания на ранкинг турнира „България оупън“ (2012-15) с участие на топ играчи като Рони О’Съливан, Джон Хигинс, Джъд Тръмп, Нийл Робъртсън, Шон Мърфи и др., както и други надпревари, следващата стъпка в развитието на играта е създаването на академия.

Хората зад нея я наричат дългогодишна мечта и идея.

„Снукърът в България измина дълъг път от 2006 г. досега. Аз отчитам три фактора за развитието му – първият несъмнено е „Евроспорт“ и излъчването на турнирите по телевизията. Вторият е моето непрестанно ръчкане, а третият разбиране от страна на министерството на спорта. В различни етапи от развитието на спорта, имаше хора, които оценяваха каква реклама е това за България“, казва Велинов.

Академия, като никоя друга

 

Националната снукър академия, която се намира на Националния стадион „Васил Левски“, беше открита през ноември 2022 г. Специален гост на събитието тогава беше седемкратният световен шампион Рони О’Съливан.

„Колкото и нескромно да звучи, като материална база мисля, че сме в Топ 3 спрямо останалите спортове в България. Мястото е отлично, академията има осем маси, което е голямо предимство при организирането на турнири“, споделя Велинов пред „Дневник“.

„За страна като България да има снукър академия е огромно постижение. Това е нещо без аналог на много места в Източна Европа – в Сърбия изобщо няма, след като преди години подобно начинание не издържа финансово. В Румъния имат академия, но тя е с четири маси, докато нашата е с осем“, добавя Кръстев.

От "Това билярд ли е" до национална академия: как снукърът се разви в България

© Георги Кожухаров

 

„Във Великобритания, откъдето идва най-голям процент от играчите, има много клубове и маси навсякъде. В Азия и по-конкретно Китай билярдът и снукърът са много популярни. Най-големият успех за Китай е, че снукърът успя да влезе в училищата, а общо страната има 50 хиляди маси“.

От пет до 75 години

 

„Снукърът е много отворен спорт – може да бъде както само за забавление и откъсване от ежедневието, така и за професионално развитие. Не са много спортовете, в които петгодишно дете и 70-годишен възрастен могат да играят заедно“, разказва Кръстев.

Неговият колега треньор Виктор Илиев, който е и българинът, постигнал най-висок брейк в професионален мач (141 точки), обучава деца.

„Практикувам снукър от 12-годишен и един ден Олег Велинов ми предложи да тренирам деца. Със сигурност е много по-трудно от това просто да играеш, треньорството има своите специфики. По-голяма част обаче зависи от самия играч и дали той иска да се развива, треньорът може само да ти даде някои насоки“, коментира Илиев.

От "Това билярд ли е" до национална академия: как снукърът се разви в България

© Георги Кожухаров

 

В момента в академията се обучават между 15 и 20 души, като за учениците се правят групови тренировки.

„Мислех, че няма да има толкова голям интерес, но не е така. Бих казал, че снукърът не е толкова скъп за децата, сравнен с останалите индивидуални спортове“, добавя Илиев.

Като говорим за пари

 

Националната снукър академия има подписан договор да използва дългосрочно помещение в националния стадион. Велинов го нарича „създадено за снукър“. „Сякаш, когато е проектиран стадионът и тази зала, някой е мислел, че тук ще се направи зала за снукър“.

Като всяко друго начинание и академията изисква финансов ресурс, но хората зад нея не разсъждават по въпроса кога ще започне да изкарва пари.

„Има комерсиални проекти, които са за пари, и такива, които са насочени към спорта като развитие. Мисля, че академията е от втория вид. Всичко обаче се прави с някаква дългосрочна идея, макар да не може да говорим за прозорец от пет или десет години, например“.

Председателят на федерацията Олег Велинов (вдясно) прерязва лентата със снукър легендите Рони О'Съливан и Джими Уайт.

© LAP.BG

Председателят на федерацията Олег Велинов (вдясно) прерязва лентата със снукър легендите Рони О’Съливан и Джими Уайт.

 

Според Велинов това е начинът българските играчи да растат и да се развиват. „В момента мисля, че имаме осем или девет играчи, които могат да печелят турнири. Ако те станат да кажем 30 или 32, а един или двама изпъкват, то ще излезе и професионалист на високо ниво. Надявам се“.

Създаването на академията не загърбва и желанието в България отново да се провеждат ранкинг турнири. Такава идея дори е имало за 2023 г., но два фактора я спират. От една страна неяснотата около формирането на кабинет и правителство, а от друга – финансовата.

„Награденият фонд преди години беше 125 хиляди евро, което е сериозна сума. Сега е вече 500 хиляди или почти пет пъти по-скъпо. Няма българска компания, която да извади подобни средства в този момент, така че разчитаме на международни“, добавя Велинов.

Според председателя на федерацията турнир на високо ниво отново ще има, но това ще стане, когато може да се гарантира провеждането му.

Количеството ще роди качество

 

Извън Великобритания и Китай, в първите сто в световната ранглиста попадат още играчи от Австралия, Белгия, Тайланд, Иран и Швейцария. Възможно ли е рано или късно и България да „произведе“ свой представител сред професионалистите?

„Ще са нужни повече от пет години, за да видим наш играч по телевизията. Имаме няколко малки деца, едното е на седем години, другото на 11, много са запалени. Бих казал, че те имат възможности, ако продължават така, но нещата зависят най-вече от тях. В този спорт талантът улеснява нещата, но не е всичко. В по-голяма част да станеш професионалист зависи от теб самия, не толкова от треньора ти“, казва Илиев.

Братислав Кръстев (правият) и Виктор Илиев са двамата треньори в Националната снукър академия.

© Георги Кожухаров

Братислав Кръстев (правият) и Виктор Илиев са двамата треньори в Националната снукър академия.

 

„Например, ако имам двама ученици, единият идва само, за да тренира, а другият остава и работи допълнително, то вторият ще се развие по-бързо“.

Според Кръстев в снукъра важи максимата, че количеството води до качество.

„Това е идеята на академията – все повече деца да се запалят, да имат възможно най-добрите условия и дано да излязат играчи. Определено количеството ще роди качество“, добавя Кръстев и подема темата за организиране на турнири.

„Благодарение на тази академия, със сигурност ще повиши нивото на играчите у нас неимоверно. Казвам го от опит, защото съм бил в академия в Англия и там играх най-добрия си снукър. Знам каква коренна разлика има. Същото стана и тук. Освен това участието в турнири учи най-много, досегът до играчи на високо ниво е ценно“, казва Илиев, който е многократен участник на европейски първенства.

dnevnik.bg

Може да харесате и

Дъщерята на Туньо разбива сърца с пост и за Тодор Неделев

ИСТОРИЧЕСКО! Българският тенис ликува – смазахме Нова Зеландия и сме в група I за Купа „Дейвис“ 

Руснаци да играят под неутрален флаг на Олимпиадата – вече го обсъждат в МОК, предизвика и скандал в Канада

Джокович след триумфа: Не оставяйте никой да отнеме мечтите ви

Илиян Радулов се класира nа четвъртфиналите на Australian Open при младежите

bunt януари 14, 2023
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Отбелязваме 122 години градски транспорт в София
Следваща статия В очакване: Днес става ясно кой ще получи третия мандат

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Спорт

Дъщерята на Туньо разбива сърца с пост и за Тодор Неделев

февруари 6, 2023
Спорт

ИСТОРИЧЕСКО! Българският тенис ликува – смазахме Нова Зеландия и сме в група I за Купа „Дейвис“ 

февруари 5, 2023
Спорт

Руснаци да играят под неутрален флаг на Олимпиадата – вече го обсъждат в МОК, предизвика и скандал в Канада

януари 30, 2023
Спорт

Джокович след триумфа: Не оставяйте никой да отнеме мечтите ви

януари 30, 2023

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
февруари 2023
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« ян.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?