Тревожен сигнал от сайта за радиоактивен мониторинг на Европейската комисия. Според него има близо две хиляди пъти повишение на радиационния фон на територията на Румъния в близост до Козлодуй, съобщава Meteo Balkans.
Не е ясно дали не става въпрос за грешка в системите, отбелязва сайтът „БулНюз“.
Местните обаче са притеснени за посоката, на която ще го отнесат въздушните маси и има ли дали има опасност за населението на България. Все още няма реакция на компетентните органи.
В станция Гигера, Румъния отчетените стойности са над 1500 nSv/h. Веднага в социалните мрежи заваляха коментари от потребителите. От Meteo Balkans уточниха:
Без паника! Данните са достъпни в сайта на Radioactivity Environmental Monitoring (emap.jrc.ec.europa.eu) и са официални. Дано стойностите тук са някакъв вид грешка или повреда на датчика! Възможно е при силните пориви на вятъра или падналите валежи да се е повредил.
Единицата nSv/h се използва за измерване на нивата на радиационно излъчване и представлява „наносиверт на час“ (nanosievert per hour). Това е мярка за ефекта на ионизиращата радиация върху живите организми. Сивертът (sievert) е международната единица за измерване на ефекта на ионизиращата радиация върху човешкото тяло.
Наносивертът (nSv) е единица, която представлява една милиардна част от сиверта. Използва се за измерване на относително НИСКИ нива на радиационно излъчване, като тези, които могат да се срещнат в околната среда.
Така че, когато видите стойност в nSv/h, това показва колко наносиверта радиационна доза се измерва за един час. Тези измервания се използват за оценка на радиационната безопасност в различни контексти, като например околна среда, работни места, ядерни инциденти и др. Обикновено фоновото е около 100-200nSv/h“, пишат от Meteo Balkans.
pik.bg
Последни коментари