Следствието остава в прокуратурата, засега, решиха депутатите, които ще имат четири седмици да дооправят промените в съдебния закон. Това стана след едночасови, разгорещени дебати. Народните представители отново се занимаваха с промяната, защото президентът наложи вето на тези текстове, с които следствието беше извадено от прокуратурата. Народните представители обаче не гласуваха ветото на президента, а самия закон.
Отделянето на следствието от прокуратурата стана в разгара на войната между Иван Гешев и Борислав Сарафов. Предложението беше на „Възраждане“ и беше подкрепено с гласовете на ГЕРБ и ДПС. Президентът върна поправката в съдебния закон с аргумента, че няма финансова обосновка, приет е на едно четене и следствието става част от прокуратурата през 2009 г. по препоръка на ЕС.
Според Надежда Йорданова от ПП-ДБ ветото трябва да бъде подкрепено.
„Явно въпросът за разследващите органи има нужда от ново решение, това обаче трябва да стане след задълбочен дебат“, добави тя. По думите й този дебат трябва да стане след промените в конституцията. Нека първо постигнем консенсус на конституционно ниво, добави тя.
Бранимир Балачев от ГЕРБ изтъкна, че във ветото на президента имало някои аргументи, които споделял. И според него трябвало да се дебатира в една по-спокойна обстановка.
Петър Петров от „Възраждане“, който е вносител на предложението, каза, че предстояло едно конюнктурно гласуване.
Тошко Йорданов от ИТН смята, че отделянето на следствието от прокуратурата е станало, когато ГЕРБ ги е било страх от Гешев. Корнелия Нинова пък каза, че останали единствената алтернатива на „тази сглобка, уйдурма или както искат да го нарекат“.
Георги Свиленски от левицата пък попита Петър Петров дали от „Възраждане“ са разбрали, че от ГЕРБ са ги използвали.
www.24chasa.bg
Последни коментари