Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Печелиш от хазарт, спират ти социалните помощи
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Костадинов за екшъна на границата: Това е откровена нагла провокация от страна на правителството на Македония (ВИДЕО)
февруари 4, 2023
Борисов призова кмета на Пловдив да подаде оставка „моментално“, той му отговори
февруари 4, 2023
Нов супер екшън между Димитър Спасов и Димитър Стоянов! Бизнесменът към журналиста от „Бърд“: Посерко, работата ти е да рекетираш успелите хора (ФАКСИМИЛЕТА)
февруари 4, 2023
Какви са старите моми според зодията
февруари 4, 2023
Ето колко ще струват изборите на 2 април
февруари 4, 2023
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > Печелиш от хазарт, спират ти социалните помощи
Общество

Печелиш от хазарт, спират ти социалните помощи

bunt
bunt декември 16, 2022
Сподели
12 мин. прочетено
Печелиш от хазарт, спират ти социалните помощи
Сподели
Доходите от хазарт над 5000 лв. и рента над 500 лв. ще бъдат обявявани в НАП.

НАП ще събира информация за продажбите на имоти и коли

Банките ще докладват за изплатените лихви, а частните фондове – за пенсиите

Правят регистър на необлагаемите доходи

Ако човек спечели от хазарт, може да му спрат някои от социалните помощи. Това ще стане след като бъде направен регистър на всички изплащани в страната доходи. С промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които парламентът прие на второ четене, НАП ще събира информация не само за облагаемите, а и за необлагаемите доходи.

В приходната агенция ще бъде направен регистър на всички получени доходи. Целта е социални помощи, например за отопление или за енергийно бедни, да се дават само на хората, които имат доходи под определен праг, а за това трябва да е ясно какъв е общият размер на доходите.

Фирмите и самоосигуряващите се граждани ще подават в НАП информация за всички изплатени на граждани доходи, дори за тях да не се дължат данъци. Организаторите на хазартни игри ще декларират в НАП всички изплатени печалби в размер над 5000 лв., гласят приетите текстове. В резултат, ако човек спечели 5000 лв. от хазарт, ще му спрат помощите за отопление и детските, защото доходите в семейството ще надминат прага за предоставяне на подпомагане.

Информация в НАП ще предоставят и при продажба на апартаменти, ниви и автомобили, ако купувачът е фирма или самоосигуряващо се лице, например нотариус или лекар на свободна практика. Банките ще подават информация за изплатените на хората лихви, ако са в размер над 500 лв. В НАП ще получават и информация за изплащаните държавни пенсии, както и за получените допълнителни пенсии от частните фондове. Фирмите ще трябва да подават данни в приходната агенция и за изплатените командировъчни, които също са необлагаеми доходи.

По служебен път в НАП ще постъпва и информация за всички изплащани в страната социални плащания, включително и детските добавки, ако са в размер над 500 лв. на година. Ще бъдат докладвани и изплащаните от държавата награди на творци в областта на културата и на спортисти, както и изплащаните ренти от земеделска земя и дивиденти от кооперации, ако са в размер над 500 лв. на година.

В резултат на тези промени хора, които получават пари от рента или лихви от банкови депозити, може да бъдат отрязани от социални помощи, ако общият размер на доходите им надвиши заложените прагове за подпомагане.

Гражданите по желание ще могат да декларират всичките си необлагаеми доходи с подаване на годишна данъчна декларация. Целта е, ако например получат голяма сума от хазарт и решат да купят скъп апартамент или кола, да не се налага НАП да прави проверка откъде са им парите.

Парите няма да отиват за покриване на дългове

Облекчения за деца и за разведени родители

Данъчните облекчения за деца ще може да ползват и родители, на които не е предоставено упражняването на родителски права. Това гласят промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които бяха гласувани окончателно от парламента. Родител, който е починал през текущата година, също ще може да ползва данъчните облекчения за деца, ако другият родител не ползва облекченията. Това ще става като годишната данъчна декларация за доходите му бъде подадена от наследниците му.

Данъчните облекчения за деца няма да може да се взимат от съдебни изпълнители за просрочени дългове, решиха още депутатите.

Разходите на общественото осигуряване са над 16 млрд. лв.

7 млрд. лв. не стигат за изплащане на пенсиите

Парите са с 1,889 млрд. лв. повече

Изплатените пари за пенсии за периода от януари до ноември са над 14 млрд. лв.

Над 7,1 млрд. лв. не са стигнали за изплащането на пенсиите през първите 11 месеца на годината. Затова от републиканския бюджет, където влизат приходите от данъци, към бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) са преведени 7,17 млрд. лв.

Общият размер на приходите в бюджета на ДОО за периода от януари до ноември е малко над 9 млрд. лв., обявиха от НОИ.

Това представляват 93,2% от планираните приходи за цялата година. Постъпилите приходи са с 802 млн. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година.

Разходите на ДОО за първите 11 месеца от годината са в размер на 16,326 млрд. лв., или 89,5% от плана за годината. Направените разходи са с 1,562 млрд. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година.

Най-голям дял в направените разходи имат изплатените пари за пенсии, които са в размер малко над 14 млрд. лв., или 90,6% от годишния план. Разходите за пенсии за единайсетте месеца на годината са с 1,889 млрд. лв., или с 15,5% повече спрямо същия период на миналата година.

Минималната заплата остава 710 лв.

Вдигат пенсиите с 12% от 1 юли

Запазват социалните плащания

Социалните плащания ще останат в досегашния си размер.

Законът за бюджета да бъде удължен до съставяне на редовно правителство и приемане на нов бюджет за 2023 г. Това реши бюджетна комисия към парламента като прие на второ четене предложението на Министерски съвет за удължаване на бюджета. В резултат се запазва размерът на основните социални плащания на държавната хазна.

Майките ще получават по 710 лв. на месец докато детето навърши 2-годишна възраст поне в месеците до приемане на бюджет за 2023 г. Минималната пенсия остава 467 лв., а максималната 3400 лв.

Депутатите решиха да не разглеждат предложенията за увеличаване на минималната заплата и за увеличаване на пенсиите. В резултат остава в сила сегашният текст в Кодекса за социално осигуряване за индексиране на пенсиите по „швейцарското правило“ от 1 юли. В резултат от 1 юли 2023 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 12%.

Но по време на заседанието стана ясно, че Министерството на финансите може да предложи минималната заплата да остане 710 лв. до 1 юли 2023 г., въпреки предложението на социалното министерство да бъде увеличена на 770 лв. Увеличение на минималната заплата от сегашните 710 лв. на 850 лв., за което настояват синдикатите, би струвало 613 млн. лв., показват изчисления на Министерството на финансите.

Ще важи и за частни училища

Дават по 300 лв. за ученици от 1 до 4, както и от 8 клас

Подкрепа за самотни осиновители

Еднократни помощи в началото на учебната година ще дават за деца от 1 до 4 и от 8 клас.

На семействата, чиито деца са записани в 1 до 4 клас, както и в 8 клас, държавната хазна ще отпуска еднократна помощ за покриване на част от разходите в началото на учебната година. Това реши парламентът, като прие окончателно промени в Закона за семейните помощи за деца.

В момента тази еднократна помощ е 300 лв. и се дава само за учениците от 1 и 8 клас. От следващата учебна година помощта ще важи и за учениците от 2, 3 и 4 клас. Освен това тези еднократни помощи ще се дават не само за децата в държавни или общински училища, а и за записаните в частни училища. Понякога в частни училища записват деца със специални потребности, въпреки че родителите им нямат високи доходи. За да получат помощите за децата си, родителите ще трябва да подадат документи в съответните дирекции за социално подпомагане, тоест родители, които до един месец след започване на учебната година не подадат необходимите документи, няма да получат помощта. Ако ученикът в рамките на месец е пропуснал повече от 5 учебни часа без уважителна причина, помощта ще трябва да бъде върната. Това важи и, ако ученик прекъсне образованието си.

Детските добавки ще се дават на самотните осиновители независимо от размера на доходите в семейството, решиха още депутатите.

По-малък налог за книги и вестници

Удължиха намалената ставка на ДДС за ресторантите и хляба

Ще важи до края на 2023 г.

Ресторантите още една година ще бъдат с 9% ДДС.

Действието на намалената ставка на ДДС от 9% за ресторанти, туристически екскурзии и спортни съоръжения да бъде удължено до края на следващата година, реши парламентът като прие окончателно промени в Закона за ДДС. Според досегашните текстове намалената ставка трябваше да бъде до края на настоящата година.

Нулевата ставка на ДДС за хляба също да бъде удължена до края на 2023 г., решиха още депутатите. Ако парламентът не беше гласувал удължаване на облекчението, нулевата ставка за хляба трябваше да важи до 1 юли 2023 г. Книгите, вестниците, детските храни и пелени ще бъдат с 9% ДДС завинаги, решиха още депутатите.

Против тези промени се изказа зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Намалените ставки на ДДС ще доведат до загуба на приходи в държавната хазна в размер на 520 млн. лв., обясни тя. Освен това прилагането на намалените ставки е много трудно. В министерството има заявления за номенклатури на различни видове хляб с обем 60-80 страници и за всяко конкретно изделие трябва да се решава дали е с нулева ставка или с нормалната ставка на ДДС от 20 на сто. До 2020 г., преди пандемията, имаше само едно изключение от нормалната ставка на ДДС – за туристическите услуги. Според Петкова не бива с намалените ставки на ДДС да се провежда икономическа политика.

Ако клиент не плати за получена от него стока или услуга, продавачът няма да дължи ДДС, реши още Народното събрание. За целта обаче, ще трябва да бъдат изпълнени редица условия – да има фактура за доставката, продавачът да е предприел действия за събиране на вземането, както и да е уведомил писмено купувача, че счита вземането за несъбираемо. Според представителите на бизнеса условията трудно може да бъдат изпълнени.

trud.bg

Може да харесате и

Проучване разкри изумителни факти за секса

АПИ: Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия

В НАПРЕГНАТА ОБСТАНОВКА: България и РСМ честват 151 години от рождението на Гоце Делчев

Гърми международен скандал – забраниха на български медии да влязат в Северна Македония (ДОКУМЕНТ)

Жълт код в почти цялата страна – ще трупа много сняг, силен вятър сваля градусите под нулата (КАРТА)

bunt декември 16, 2022
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Хороскопът на Алена: Водолеите да си спестят конфликти, Рибите работят до късно
Следваща статия Глобиха с 3000 лева шофьора, правил дрифтове на натоварено кръстовище в Сливен

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Общество

Проучване разкри изумителни факти за секса

февруари 4, 2023
Общество

АПИ: Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия

февруари 4, 2023
Общество

В НАПРЕГНАТА ОБСТАНОВКА: България и РСМ честват 151 години от рождението на Гоце Делчев

февруари 4, 2023
Общество

Гърми международен скандал – забраниха на български медии да влязат в Северна Македония (ДОКУМЕНТ)

февруари 4, 2023

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
февруари 2023
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« ян.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?