Депутатите обсъждат проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Това бе първа точка в програмата на парламента за днешното пленарно заседание.
Пореден грозен скандал се разигра в зала. Повод стана предложението на Костадин Костадинов в българското Народно събрание да не се слуша химна на Европейския съюз, защото „не е химн“. Очаквано това предизвика ответна реакция от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Явор Божанков обяви, че „Възраждане“ сега говорят против ЕС, но вече се редят на опашки в Брюксел, за да получават заплтите си от Европарламента. Костадинов от своя страна отговори, че те са единствените, които бранят европейските ценности. „Ние създадохма наша група в ЕП, а вие се молихте на антиевропейската партия ДПС да ви приеме в тяхната група“, отговори лидерът на „Възраждане“. Йордан Иванов от ПП-ДБ обяви, че Костадинов е членувал в три партии преди „Възраждане“ и като канидат за евродепутат през 2009 година е искал да бъде част от ЕНП. Костадинов излезе на трибуната и заяви: „Вие сте лъжец“. Цончо Ганев стигна и по-далеч, като обяви: „Вие сте прост. Знаех, че нямате елементарно възпитание, но не знаех, че нямате и обща култура. Вие сте прост“, обърна се Ганев към Иванов. По време на целия спор депутатите не спираха да подвикват от място, а Росица Кирова се опитваше да успокои страстите.
Преди това те решиха в Народното събрание да се създадат 25 постоянни парламентарни комисии.
Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси се сливат в една – Комисия по конституционни и правни въпроси. Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това ще има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите.
Не беше прието предложението на Георги Свиленски („БСП за България“) Народното събрание задължително да определя места в постоянните комисии за народните представители, нечленуващи в парламентарна група. Остана досегашният текст, че Народното събрание може да определи места в постоянните комисии за депутати, нечленуващи в парламентарна група. За образуване на парламентарна група са необходими минимум десет депутати, реши още парламентът. Депутатите отхвърлиха предложенията, с които се позволяваше т.нар. парламентарно номадство.
Запазват се текстовете, според които народните представители от парламентарна група, преустановила съществуването си, стават нечленуващи в група и не могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, както и да образуват нова. Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга парламентарна група.
Народни представители, нечленуващи в парламентарна група, не могат да образуват парламентарни групи, а съществуващи парламентарни групи не могат да се сливат или разделят.
В началото на заседанието председателят на НС Рая Назарян обяви решението още един депутат да напусне парламентарната група на ДПС – Ибраим Зайденов.
Независимият депутат от бившата ПГ на „Величие“ Красимира Катинчарова призова да се създаде временна комисия за случващото се в Доспат. Вчера граждани протестираха пред Народното събрание с искане за оставката на кмета Елин Радев.
Народните представители решиха да се фокусират върху правата на независимите народни представители и „партийното номадство“.
„40 души имат 5 минути за един въпрос, нормално ли е това? Държа предложенията да бъдат гласувани и заявявам, че ще си подкрепя предложенията, въпреки решението на групата ми. Призовавам да излезете в тянопартийните си одежди. С тези 40 независими народни представители не можем да попълним комисиите. Разбирам, че броят на комисиите се увеличава, ама кой ще работи в тях?“, попита Георги Свиленски от БСП.
Независимият народен представител Калоян Методиев, изключен от ПГ на БСП, предупреди: „Форсмажорната ситуация започна в партийната система, мина в парламента, като се пренася в държавата и ще пусне коренова система навсякъде. Имаме три вида независими депутати – изключени, напуснали и разпаднали се, не може да ги слагате под общ знаменател. Групата на независимите е единствената в растеж. С рестрикции, страх и репресии не може да задържите някои процеси – временно може би, но като посока, цел, скорост – нищо не може да бъде спряно. Призовавам да подкрепите за по-демократичен правилник, за повече парва на независимите депутати и вие може да се озовете в тази позиция.“
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов не се съгласи с него: „Най-важното право на всеки депутат е законодателната инициатива. Това никой не го ограничава, без значение член на комисия или на парламентарна група е. Всичко останало, което се коментира – кой скитал с раничка като Ганди, вярвам, че не вълнува никого, освен скитащите. Морално е, когато едни хора за излъгали избирателите си и са нарушили обещанията си, да нямат същите възможности като депутатите от парламентарната група. Тук има не повече от пет души, които могат сами да влязат след избори тук, останалите са само заради парламентарната си група.“
Методиев е категоричен, че „никой от тези 37 души не е излъгал своите избиратели. Не искаме привилегии, искаме права като тези на другите“.
Цончо Ганев от „Възраждане“ се ядоса на независимите депутати и ги нарече „жълтопаветни талибани“.
Любен Дилов – син подчерта: „Този парламент няма да има дълъг живот. Предлагам да използваме този дебат днес, за да помислим дали можем да осигурим работата на парламента така, че да приемем няколко важни закона.“
Колегата му от ГЕРБ-СДС Росен Желязков уточни от трибуната: „През цялото време в дебата говорим за ролята на независимите народни представители, а тук няма нито един такъв. Тук има само депутати, избрани от партии и коалиции – те са нечленуващи в ПГ. Те са влезли като представители на парламентарни партии и коалиции, затова в този правилник не се уреждат правата на независимите, тъй като при създаването на този парламент не е имало такива.“
Временната комисия за правилника първо прие, а след това прегласува и отхвърли предложението депутатите да не получават възнаграждения и да нямат право да използват служебни автомобили за времето от откриване на предизборна кампания за парламентарни избори до свикване на новоизбраното Народно събрание. Финалният дебат по текстовете предстои в пленарната зала.
В дневния ред на днешното заседание е предвиден и парламентарен контрол на девет служебни министри: Мария Павлова, Галя Кондева, Георги Тахов, Георги Гвоздейков, Петко Николов, Владимир Малинов, Калин Стоянов, Найден Тодоров и Виолета Коритарова.
novini.bg
Последни коментари