За пръв път дата се отбелязва през 1884 г. във Враца и Пловдив
Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България ще бъде отбелязан в цялата страна. По традиция в 12:00 часа сирените ще се включат за две минути в памет на революционера и всички, дали живота си за свободата на Родината.
Служебният министър-председател Гълъб Донев ще участва в поклонението на връх Околчица. Той ще приеме почетния караул в подножието на върха, след което ще произнесе слово и ще поднесе венец пред паметника.
Поклонението с молебен и възпоменателен митинг ще започне в 11 ч. В него ще се включат и хората от похода, извървял 120-километровото трасе от Козлодуй до върха, за да отдадат почит на Христо Ботев и неговата чета. Възпоменателният митинг ще започне с молебен за България, отслужен от Врачанския митрополит Григорий. По традиция ръководителят на националния поход Евгени Филипов ще рапортува пред министър-председателя и председателя на Ботевския организационен комитет и кмет на Враца Калин Каменов.
От 11:30 ч. пред бюст-паметника на Христо Ботев в Борисовата градина в София ще се проведе тържествена церемония, посветена на 147-ата годишнина от гибелта на революционера и в памет на героите, загинали за свободата и независимостта на България, съобщиха от Столичната община. В програмата ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, мъжки вокален ансамбъл „България“ с диригент Валентин Бобевски и актьорът Христо Чешмеджиев.
От 11:00 ч. на паметника на Васил Левски на бул. „Васил Левски“ в столицата ученици ще четат стихотворения от сборника „Песни и стихотворения от Ботьова и Стамболова“.
С различни прояви в страната представители на военните подразделения на Българската армия ще почетат паметта на поета – революционер Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Това съобщиха от Министерството на отбраната.
Тържествени проверки-заря ще се проведат в няколко населени места: в село Скравена, Община Ботевград, ще се включат военнослужещи от Бригадното командване – Благоевград и Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски; в Павел баня ще участват военнослужещи от 61-ва механизирана бригада – Карлово; в Елин Пелин военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево и от военно формирование 28 860 – Горна Малина ще се включат в тържествената проверка; в Първомай ще участват представителен блок от Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
В общоградски прояви и поклонения и в ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета-революционер Христо Ботев участват военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, СКСО, Съвместното командване на силите, както и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ (във Велико Търново и Шумен) и Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ (в Плевен).
Денят на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се отбелязва за първи път през 1884 г. във Враца и Пловдив, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват Ботеви четници. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. – като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. – като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
С Решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Всяка година на 2 юни в 12:00 ч. от 1948 г. насам, се отдава почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани в продължение на две минути.
www.24chasa.bg
Последни коментари