Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Президентът Радев на форум в Саудитска Арабия – инвестиции, сигурност и нови възможности за България
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
Световни медии отличиха българската Бангаранга сред фаворитите на „Евровизия“
май 15, 2026
Омбудсманът подкрепи мотористите за сезонните винетки
май 15, 2026
Рекорд в София: Средната заплата надхвърли 2000 евро
май 15, 2026
Здравните грижи не са само статистика: Илияна Йотова с послание към медицинските специалисти
май 15, 2026
Областният управител на Смолян: Свлачището на пътя за Пампорово още е активно
май 15, 2026
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Политика > Президентът Радев на форум в Саудитска Арабия – инвестиции, сигурност и нови възможности за България
Политика

Президентът Радев на форум в Саудитска Арабия – инвестиции, сигурност и нови възможности за България

bunt
bunt октомври 27, 2025
Сподели
5 мин. прочетено
Сподели

Президентът Румен Радев ще посети Саудитска Арабия. По покана на престолонаследника и министър-председател на страната Мохамед бин Салман българският държавен глава ще участва в Деветото издание на форума „Инициатива за бъдещи инвестиции„, съобщиха от прессекретариата на президента.

Днес президентът ще се срещне с представители на българската общност в Саудитска Арабия. Приемът ще се проведе в българското посолство в Рияд.

На 28 октомври Румен Радев ще се включи в официалното откриване на „Инициатива за бъдещи инвестиции“, а по-късно през деня ще участва в дискусия на тема „Каква е истинската цена на икономическата сигурност“. В рамките на форума президентът ще проведе двустранни срещи на високо и най-високо политическо ниво, информират от прессекретариата.

В Рияд президентът ще бъде придружаван от съпругата си Десислава Радева.

Форумът събира държавни и правителствени лидери от цял свят, политици, инвеститори, представители на бизнеса и иноватори, които обсъждат предизвикателствата пред съвременния свят, както и възможностите за инвестиции и стимулиране на икономическото развитие. „Инициатива за бъдещи инвестиции“ се организира от FII Institute – неправителствена организация, която се фокусира върху теми като развитието на високи технологии, роботика, изкуствен интелект, образование, здравеопазване и устойчиво развитие. Провеждането на международното събитие е част от стратегическия план на Саудитска Арабия за икономическо развитие и модернизация „Vision 2030“, посочват още от прессекретариата.

Българската общност 

Българската общност в Саудитска Арабия не е официално документирана с точни данни, но се състои предимно от висококвалифицирани работници и техните семейства, посочва БТА. Български граждани намират работа като лекари, медицински сестри, учители, инженери и други специалисти.

В посолството на България в Рияд се отваря избирателна секция, когато са изпълнени необходимите условия и при позволение от страната домакин.

Според данни от преброяването нанаселението в Саудитска Арабия през 2022 г. в страната живеят 109 български граждани – 51 мъже и 58 жени. Информацията е публикувана в справката European Population by Region, Country of Citizenship and Sex, изготвена от Gulf Labour Markets and Migration на базата на официалната статистика на Саудитска Арабия.

Кралство Саудитска Арабия

Саудитска Арабия е абсолютна теократична монархия. Страната няма конституция. Ролята на основен закон изпълняват текстове от Корана. Държавен глава е кралят. Той притежава законодателната, изпълнителната и духовната власт. Той е върховен главнокомандващ и министър-председател (през 2022 г. за министър-председател е назначен Мохамед бин Салман – бел.ав.). Саудитска Арабия няма парламент. На 1 март 1992 г. с кралски декрет е създаден Консултативен съвет (Меджлис аш Шура) – 151-членен съвещателен орган, назначаван от краля за срок от четири години. Правителството се формира главно от членове на кралското семейство. През август 1993 г. с кралски декрет е утвърден кодекс, който за първи път ограничава мандата на правителството на четири години. На 11 януари 2013 г. с указ на крал Абдула е определена 20-процентна квота за жени в Консултативния съвет, което им запазва 30 места.

Държавен глава е крал Салман, който се възкачва на престола на 23 януари 2015 г.

Саудитският крал Салман назначи своя син и престолонаследник – принц Мохамед бин Салман (МБС), за министър-председател на кралството през 2022 г., предаде Ройтерс. Дотогава МБС беше министър на отбраната, но фактически именно той управлява Саудитска Арабия. Откакто влезе във властта през 2017 г., МБС коренно промени Саудитска Арабия – предприе опити за разнообразяване на икономиката и прекратяване на зависимостта ѝ от износа на петрол, позволи на жените да карат коли и ограничи властта на духовниците над обществото.

Реформите му бяха съпроводени от репресии срещу инакомислието. В затвора бяха пратени активисти, членове на кралското семейство, активисти за правата на жените и бизнесмени. Убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги през 2018 г. в консулството на кралството в Истанбул обтегна отношенията на кралството със САЩ и други западни съюзници, припомни Ройтерс в материала относно назначаването на МБС за министър-председател.

БТА

Може да харесате и

Една от мерките на властта е „справедлива цена” – какво означава понятието

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

Демерджиев: Схемата за имотни измами се е развивала доста необезпокоявано, вероятно е имало чадър

След смяната на властта: Ще има ли рокади в МВР

САЩ и Китай: Конкуренти, които не могат един без друг

bunt октомври 27, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия 88 милиона евро по-късно: Пъзелът на обира в Лувъра започва да се нарежда (ОБЗОР)
Следваща статия По-гъвкав бащински отпуск и нови правила за родителите – обсъжда се промяна в Кодекса на труда

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Етикети

bird АССГ Атанас Чобанов Бойко Рашков Васил Ривов ДАНС ДБ Делта Гард Димитър Спасов Димитър Стоянов Евгения Банева Иван Гешев Иван Демерджиев Ивет Горанова Карате Клуб Локомотив Кирил Петков Красимир Каменов - Къро Къро МВР Миглена Николова ПП Продължаваме Промяната СОС Сенсей Спас Спасов Съдия бойко борисов бсп бях точен с парите герб журналист измами карате кмет корупция крими мафия нап охрана парламент политика репресии румен спецов скандал скандално чатове

Може да харесате и

Политика

Една от мерките на властта е „справедлива цена” – какво означава понятието

май 15, 2026
Политика

Инфлацията в България достига 6.8% на годишна база през април

май 15, 2026
Политика

Демерджиев: Схемата за имотни измами се е развивала доста необезпокоявано, вероятно е имало чадър

май 15, 2026
Политика

След смяната на властта: Ще има ли рокади в МВР

май 15, 2026

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
май 2026
П В С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« апр.    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?