В обществото има силна чувствително по темата за цените на храните. Следва да се коментира в контекста на инфлацията, но и на усещането на потребителите за ръст на цените на основните продукти в потребителската кошница. Това заяви премиерът Росен Желязков, който днес свика извънредно съвещание в Министерския съвет. Темата на срещата са цените на хранителните стоки.
„Ние като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара, за изясняване на всички елементи по агрохранителната верига, които са ценообразуващи и могат да доведат до изкривяване на крайната цена, от което страда всеки българин”, увери той.
По думите му е очевидно, че има проблем във веригата на доставките. Това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но и от органите по приходите – НАП, „Митници” и т.н.
„Ще анализираме проблемите и възможните решения в системата на изпълнителната власт и предложения към законодателната. Цените са функция на пазара и нямаме съмнение в това. Няма да предприемем административни мерки, които ще доведат до изкривяване на пазара, но ще предприемем такива за честно ценообразуване с яснота какво се случва по цялата верига”, подчерта още министър-председателят.
„В тази държава има и закони, и институции. Те просто трябва да работят. Правоприлагането е наша задача и отговорност”, каза още той.
На премиера ще бъде докладвана актуалната ситуация с цените на хранителните стоки, както и набелязаните действия от страна на институциите. Ще бъдат разгледани също допълнителни възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени.
На съвещанието присъстват министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.
novini.bg
Последни коментари