Германската министърка на външните работи Аналена Бербок миналата седмица призова Китай да намали напрежението с Тайван и предупреди, че една война в региона би имала катастрофални последици за целия свят. „Военна ескалация в Тайванския проток, през който всеки ден преминават 50 % от световната търговия, би била ужасяващ сценарий за целия свят“, заяви в петък Бербок в Пекин на съвместна пресконференция с китайския ѝ колега Цин Ган.
„Едностранна и насилствена промяна на статуквото би била неприемлива за Европа“, изтъкна германската министърка, цитирана от Ройтерс и БТА.
Тя посочи, че германското правителство е отбелязало със загриженост, че „човешките права са все по-ограничавани“ в Китай.
В отговор Цин заяви, че няма единни стандарти за правата на човека по света, и допълни пред събралите се журналисти, че „последното нещо, от което Китай се нуждае, е да бъде поучаван от Запада“, отбелязва в. „Гардиън“.
„За да се запази стабилността в Тайванския проток, е необходимо твърдо да се противопоставим на сепаратистките дейности, свързани с „независимостта на Тайван“, заяви Ван И, ръководител на канцеларията на комисията по външни работи на Централния комитет на Китайската комунистическа партия, след срещата си с Бербок. Най-високопоставеният китайски дипломат подчерта, че „връщането на Тайван към Китай“ е важен компонент на международния ред след Втората световна война. Той напомни, че навремето Китай е подкрепял обединението на Германия.
Позицията, която Бербок изрази в Пекин по тайванския въпрос, значително се отличава от тази на френския президент Еманюел Макрон, коментира „Политико“.
Миналата неделя Макрон разбуни духовете, след като заяви в интервю за „Политико“, че Европа не бива да бъде „последовател на САЩ“, намеквайки, че ЕС не трябва да бъде въвличан в конфликти, които не са негова грижа.
Ръководителката на германската дипломация обаче омаловажи различията в ЕС по отношение на Китай.
„Ние сме не само близки един с друг, а и преследваме съвместни стратегически подходи по централните въпроси на нашите интереси и ценности“, категорична бе Бербок, цитирана от ДПА.
Миналия месец опасенията от разногласия в Берлин по въпросите около Китай излязоха на преден план, тъй като Берлин разреши на китайския корабен гигант „Коско“ (Cosco) да закупи дял в корабен терминал в Хамбург.
Канцлерът социалдемократ Олаф Шолц не се вслуша в призивите на шест министерства да наложи вето върху продажбата, като вместо това разреши на китайската компания да закупи намален дял. Както „Зелените“, така и Свободната демократическа партия (СвДП) изразиха несъгласие с продажбата в първоначалния ѝ вид.
В края на миналата година Шолц направи първата си визита в Пекин, придружаван от германска бизнес делегация. Преди пътуването говорителят на канцлерството Щефан Хебещрайт заяви, че Шолц иска да „диверсифицира и да сведе до минимум рисковете, но че не подкрепя разтрогване на връзките с Китай“, припомня „Дойче веле“.
Тогава германски фирми с инвестиции в Китай изразиха загриженост от влошаването на отношенията. Ръководителят на химическия гигант БАСФ (BASF) Мартин Брудермюлер, който придружаваше Шолц, призова да се сложи край на „нападките към Китай“.
В сряда в. „Ню Йорк таймс“ съобщи, че „Фолксваген“ и БАСФ разширяват инвестициите си в Китай, които дори и към този момент са огромни.
„Фолксваген“, който има повече от 40 завода в Китай, обяви, че предприема нови усилия за адаптиране на произвежданите от него автомобили към желанията на китайските си клиенти и ще им предлага функции като караоке машини в арматурното табло например. Компанията ще инвестира милиарди в местни партньорства и производствени обекти.
БАСФ, чиито производствени обекти в Китай са 30, също продължава с плановете си да инвестира 10 милиарда евро за нов завод за производство на химикали. Той ще съперничи по размери на огромния комплекс на централата ѝ в Лудвигсхафен, чиято площ възлиза на около 4,5 квадратни километра.
В цяла Германия са наясно, че подобни инвестиции противоречат на усилията на САЩ да изолират Китай икономически, отбелязва „Ню Йорк таймс“. Германските концерни от своя страна се аргументират с тезата, че приходите им от Китай са от съществено значение за процъфтяването и разрастването на бизнеса им в Европа.
Главният изпълнителен директор на БАСФ Мартин Брудермюлер заяви, че приходите от Китай са позволили на компанията ефективно да компенсира загубите от високите енергийни разходи и строгите екологични правила в Европа.
„Без бизнеса в Китай необходимото преструктуриране тук не би било така възможно“, каза Брудермюлер през февруари на годишната конференция за приходите на БАСФ. „Посочете ми само една инвестиция в Европа, от която бихме могли да спечелим пари“, допълни той.
Ръководството на „Фолксваген“ също признава, че автомобилният гигант се намира в сходно затруднение. Високите разходи за енергия и труд са довели до това, че компанията е силно зависима от продажбите в Китай, за да подпомогне дейността си в Европа.
Берлин би искал да избегне нови сътресения като тези, които преживя, след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна. Това означава да продължим да балансираме икономическите интереси със съображенията за сигурност, заяви Йорг Кукис, заместник-финансов министър и икономически съветник на Шолц, по време на среща между германски и американски търговски лидери, пише още „Ню Йорк таймс“.
„Искаме да имаме положителен подход към Китай, а не антикитайски подход“, допълни Кукис.
Последни коментари