Разкритие за срещи между представители на правителството и висшето ръководство на „Лукойл“, които от Министерски съвет максимално се постараха да не станат публично достояние, може да се окаже ключов момент за провалената командировка на Николай Денков в САЩ.
Очакваше се голяма правителствена делегация от министри, заместници, сътрудници, охрана, фотографи и оператори да излети тази седмица към Вашингтон въпреки липсата на каквато и да е официална покана от страна на американското правителство. В късния неделен следобед академикът, който кара последните си дни като министър-председател, се отказа да лети зад Океана – уж, за да тушира протестите на зърнопроизводителите. Истинската причина за неочаквания обрат в плановете му обаче е свързана с липсата на всякакъв интерес от страна на Белия дом към първия човек в Министерски съвет.
Защо САЩ се отнесе пренебрежително към премиера на българското правителство, след като страната ни е техен стратегически партньор и съюзник в НАТО по отношение на Източния фланг, сигурността в Черноморския регион и подкрепата за Украйна?
Мистерията сякаш започна да се разплита вчера, след като Делян Добрев небрежно подхвърли в социалната мрежа, че в Щатите май са много ядосани на правителството заради сагата с предсрочното прекратяване на дерогацията на „Лукойл“.
По-скоро изобщо не е случаен фактът, че енергийното острие на ГЕРБ насочи поредната си „стреличка“ срещу Денков тъкмо след завръщането си от Вашингтон, където бе на Националната молитвена закуска с участието на членове на правителството на САЩ, на Конгреса, дипломати и политически лидери от цял свят.
За протокола – „Лукойл“ се сдоби с дерогацията по време на правителството „Петков“, а в последната година ГЕРБ направи многократно опити за предсрочното й прекратяване заради съмнения, че чрез заобикаляне на санкциите се заработват милиарди долари, с които се финансира войната на Путин в Украйна. Впрочем, това бе доказано с факти и в серия от публикувани в международното издание „Политико“ доклади на Центъра за изследване на демокрацията у нас с участието и на чужди неправителствени организации (виж ТУК и ТУК).
И сега дойде редът да изложим някои странни съвпадения, които с основание подсилват версията, че правителството е гузно пред американските си партньори за политиката си спрямо „Лукойл“ и контактите си с техни представители.
На 7 декември миналата година ПИК разкри, че премиерът Денков и членове на правителството са провели три срещи с елитното ръководството на „Лукойл“ между 5 юли и 13 септември. За предмета на разговори помежду им няма никакви доказателство, тъй като не са били стенографирани под претекст, че са преминали в „работен формат“.
Това всъщност стана ясно от официалната кореспонденция между Денков и Делян Пеевски, който след разкритията в „Политико“ внесе писмено парламентарно питане кога и с кого от „Лукойл“ са разговаряли премиерът и началникът на кабинета му, за какво са се договаряли и дали са провеждани телефонни разговори с администрацията на Путин.
Така Денков бе притиснат да признае публично за три срещи – на 5 юли, 24 юли и 13 септември. Като за последната на крака при него и при Асен Василев пристига лично главният изпълнителен директор на „Лукойл“ Владимир Воробьов. Точно този факт бе премълчан от пресслужбата на правителството.
Двайсет дни след публикацията в ПИК – на 27 декември, разработка по темата се появи и в онлайн издание, известно със симпатиите си към правителството на „Продължаваме промяната“. Като акцентите са три – че предметът на разговори на срещите е било кога и как „Лукойл Нефтохим“ може да премине към работа с неруско гориво с оглед очертаващото се прекратяване на дерогацията, че министър-председателят е поставил въпроса за редовното внасяне на авансовите данъци, дължими от „Лукойл“ на държавния бюджет, както и че Министерски съвет няма проблем да огласи всичко това след „медийни атаки и закани от Пеевски към Денков, че правителството не се противопоставя на руската компания“.
Същият материал, ни в клин, ни в ръкав, е публикуван отново тези дни в друга близка до властта онлайн медия – на 2 февруари, като изрично се посочва, че не са провеждани срещи с администрацията на Владимир Путин или със самия него. И в двата случая статиите се тиражират във виртуалното пространство и от други медии.
Какво е общото между тези две дати – 27 декември и 2 февруари? На пръв поглед не изглежда да има нещо странно, ако не беше тази подробност, че статиите в защита на кабинета по казуса „Лукойл“ се появяват в два по-особени момента. Дни преди първата статия в кабинета на премиера пристига спешна нота от Комисията по външните работи на Камарата на представителите на САЩ. Вашингтон иска отговори за две сериозни „вратички“ в приетия през декември законопроект за предсрочното прекратяване на дерогацията, които на практика компенсират „Лукойл“. Вторият материал в защита на Денков и компания пък излиза онлайн в разгара на скандала с пътуването му в САЩ, докато на „Дондуков“ 1 тайничко все още се надяват американската администрация все пак да ги приеме в Белия дом.
Според брилянтни източници на ПИК срещите на правителството с висшето ръководство на „Лукойл“ са разгневили американските власти, като най-шумен отзвукът е бил в Конгреса и в Съвета по национална сигурност. Но като цяло сагата с дерогацията и видимото нежелание на кабинета да я прекрати по-скоро, са били следени до най-малки детайли от партньорите ни отвъд Океана. Нещо повече – след разкритията в „Политико“ с казуса ангажиран е бил и санкционният координатор на Съединените щати Джеймс О’Брайън.
Ето защо има достатъчно основания да се счита, че „Лукойл“ „изяде главата“ на Денков за визитата му в САЩ!
pik.bg
Последни коментари