Със своя заповед от днес, 25.09.2023 г., Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит, в упражняване на правомощията си на Софийски митрополит, в чиято епархия се намира храм „Св Николай Мирликийски”, лично назначи свещеници от София, които ще поемат обгрижването на храма, като извършват обичайните богослужения.
Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит Е ИНФОРМИРАЛ за предприетите действия със свое нарочно писмо Патриархът на Москва и цяла Русия Кирил.
Негово Светейшество очаква съдействие от посолството на Руската федерация в София за отварянето на храма .
……..
Според Устава на БПЦ основа на устройството и управлението на Българската православна църква са Свещеното Писание, Свещеното Предание, Правилата на светите Апостоли, свещените Канони на вселенските и поместните събори, учението на светите Отци и Устава, като Правилата на Вселенските и Поместните събори са задължителни за БПЦ по Устав:
Правило 2 на Втория Вселенски Събор: „Областните епископи да не простират властта си над църкви извън пределите на областите си и да не смесват църквите“.
Правило 8 от Третия Вселенски Събор: „Никой от боголюбезните епископи да не простира властта си над друга епархия, която по-преди и от самото начало не е била в негови или на предшествениците му ръце“
Според тези правила НИКОЙ, дори българският Патриарх, не може да извършва дейност, която е под юрисдикцията на друга църква.
Уведомлението не поражда права.
Нужно е съгласие и благословение.
Руската църква е храм без енория, независимо че се намира на територията на Софийската епархия, като дейността й е подчинена единствено на Руската православна църква. Само руският патриарх и Св. Синод на РПЦ могат да предадат владението и разрешат извършването на богослужебна дейност, както и да определят и назначат свещеници за извършването й.
Антиохийски Събор, правило 13:
„Никой епископ да не дръзва да минава от една епархия в друга, нито да ръкополага в нейна църква за извършване на свещенодействие или да довежда други със себе си, освен ако отиде по писмени покани на митрополита и на епископите при него, в областта на които дохожда. А ако, въпреки реда, БЕЗ ДА Е ВИКАН ОТ НЯКОГО ОТИДЕ ДА РЪКОПОЛАГА НЯКОИ И ДА УСТРОЯВА НЕПРИНАДЛЕЖАЩИ НЕМУ ЦЪРКОВНИ РАБОТИ , нека извършеното от него е НИДЕЙСТВИТЕЛНО , като за безредната си постъпка и за безчинието си понесе прилично НАКАЗАНИЕ, а именно незабавно низвергване от чин от страна на свети събор.“
Заповедта не може да се издава на базата на УВЕДОМЛЕНИЕ, нито да се назначават свещеници.
Най-малкото се касае за неуважение към РПЦ, да не говорим за църковните канони.
Румяна Ченалова
pik.bg
Последни коментари