Предимство получава този с родителски права
Данъкът върху доходите за настоящата година се намалява с 600 лв. за едно дете
Ще дължат данък, съответстващ на облекчението
Ред при ползването на данъчни облекчения за деца и за деца с увреждания от родители без брак и от разведени родители ще бъде създаден с промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на финансите.
Промените се налагат, тъй като по принцип всеки родител има право да ползва облекчението и да намали данъка върху доходите си, стига другият родител да не го ползва. В практиката често се констатират случаи, при които родителите, на които не са предоставени родителски права, ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания чрез работодател или с подаване на годишна данъчна декларация, без да уведомят другия родител и по този начин го лишават от възможността да прилага съответното намаление. Такива случаи има както при разведени родители, така и при такива, които нямат брак и също вече не живеят заедно. А облекченията са големи – за тази година за едно дете един от родителите може да намали данъка върху доходите си с 600 лв., за две деца – с 1200 лв., а за три и повече деца – с 1800 лв. Затова с промените в закона ще бъде дадено предимство на родителите, които имат родителски права. Ще бъде записано, че родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод може да ползва облекчението, при условие че другият родител няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година. Когато другият родител не е ползвал данъчното облекчение в пълен размер, разликата може да се ползва от родителя без родителски права.
Наред с това родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите, в които не е налице сключен брак между родителите, ще ползва облекчението при условие че другият родител няма да ползва данъчното облекчение за съответната година. Когато другият родител не е ползвал данъчното облекчение в пълен размер, разликата може да се ползва от родителя без родителски права.
Ще бъде създаден и специален ред за случаите, при които новите правила не бъдат спазени. Ако и двамата родители ползват облекчението, в случаите на развод и при липса на брак, родителят, който няма родителски права, ще дължи данъка, съответстващ на ползваното от него облекчение. А родителят с родителски права ще ползва облекчението.
Но ако двама съпрузи решат едновременно да ползват пълния размер на облекчението, както и досега, и двамата ще дължат данъка, съответстващ на размера на ползваното облекчение – тоест, нито един от тях няма да го ползва.
С други промени в закона ще бъдат налагани глоби от 5000 лв. до 15 000 лв. на общини и държавни органи, които не предоставят в срок информация на НАП за дължими данъци. Държавните и общинските органи, които регистрират или издават разрешения за извършване на търговска дейност, уведомяват НАП за регистрираните лица или обекти и за издадените разрешения. Органите на пътната полиция уведомяват НАП за регистрираните и спрените от движение автомобили. Съдиите по вписванията уведомяват НАП за прехвърлените вещни права върху недвижими имоти.
Плащат ДДС където е клиентът
Променят правилата за онлайн курсове
Улесняват закриването на фирма
Променят правилата за облагане с ДДС на онлайн курсове.
Променят правилата за плащане на ДДС за онлайн курсове, излъчвани на живо, с изменения на Закона за ДДС, които са пуснати за обществено обсъждане. След ковид пандемията много популярни станаха онлайн курсове, при които човек може например да учи език или да спортува докато е в дома си и има връзка по интернет с учителя или треньора. При онлайн курсовете учителят или треньорът може да са в друга държава, а не в тази, където е клиентът.
В момента правилото е, че мястото на изпълнение и съответно мястото, където трябва да бъде платен ДДС при доставка на услуга към граждани, е мястото, където доставчикът е установил своята дейност. С новите текстове в закона се променя мястото на изпълнение на доставка на услуги, свързани с дейности, излъчвани на живо в интернет, или до които по друг начин е предоставен виртуален достъп. В тези случаи ДДС ще се дължи там, където е потребителят.
Други промени в Закона за ДДС ще улеснят закриването на фирми. Дружествата ще могат да поискат дерегистрация по ДДС пред Агенцията по вписванията заедно с подаване на заявлението за вписване на прекратяване на юридическото лице. Режимът ще бъде подобен на сегашната възможност още при подаване на документи за регистрация на фирма в Агенцията по вписванията да бъде поискана и регистрация по ДДС.
Следят за какво компаниите използват имуществото си
Данъчни гледат под лупа фирмени коли и имоти
Дружествата ще докладват на НАП за активи над 5000 лв.
Данъчните на три месеца ще получават информация за притежаваните от фирмите имоти и автомобили.
Данъчните ще наблюдават под лупа притежаваните от фирмите автомобили и имоти, като ще следят дали ги използват в търговската си дейност или имуществото служи за лични нужди на шефовете и собствениците. Това предвиждат промени в Закона за ДДС, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на финансите.
С промените в закона търговските дружества, регистрирани по ДДС, ще бъдат задължени да предоставят на НАП данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси. Данните ще бъдат декларирани на всяко тримесечие. Целта е данъчните да проследят дали наличните активи и стоки в складовете съответстват на реалната дейност на фирмата или се използват за укриване на ДДС.
В НАП ще бъде подавана информация за сумата на наличните дълготрайни активи на стойност над 5000 лв. и за общата сума на наличните материални запаси. От данните, които фирмите ще дават на НАП, ще може да се правят изводи за наличие на отклонения от данъчно облагане, свързани с ДДС, както и да се вземат мерки за правилното събиране на ДДС, пише в мотивите за предложените промени. Събираната информация ще даде възможност на данъчните да съпоставят данните за дейността на фирмите и да изготвят анализи въз основа на тези данни, което значително ще подпомогне ревизиите. На база на декларираните данни ще може да се проследява равнището и промените на дълготрайните активи, срока за пренасяне на стойността им върху стойността на произведения продукт, съответно използването на дълготрайните активи за извършване на облагаеми доставки, пише в мотивите. Показателят “рентабилност” на база притежавани активи ще предоставя информация, доколко една дейност е ефективна, съответно отговаря ли на декларираните продажби. Данните ще са критерии за наличие на реално извършвана икономическа дейност, за това, дали закупени вещи от регистрирано по ДДС лице се използват за негови лични нужди, пише в мотивите.
Материалните запаси често се използват за укриване на ДДС. Има случаи, при които фирми счетоводно отчитат големи материални запаси, а реално стоките са продадени и би трябвало за тях да е платен ДДС. Ако нивото на материалните запаси не отговаря на обема на продажбите, за данъчните е сигнал, че може да става въпрос за укриване на данъци и трябва да бъде направена проверка.
Ще може да продават в чужбина без данък
Малките фирми с по-лесни правила за плащане на ДДС
Регистрират задгранични компании
Облекчават правилата за ДДС при продажби от малки фирми към страни от ЕС.
Специален облекчен режим за плащане на ДДС от малки фирми ще бъде въведен с промени в Закона за ДДС, които са пуснати за обществено обсъждане. С промените малките фирми по-лесно ще могат да продават в чужбина стоките си.
Спорен действащите сега правила в Закона за ДДС, малките предприятия могат да не плащат ДДС, ако оборотът им е под 100 хил. лв. за година и са установени в страната. В резултат на това малките фирми, които извършват сделки в други държави членки, трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС (подаване на периодични справки-декларации, издаване на пълни фактури и т. н.) във всяка държава членка, в която е дължим ДДС. Това оказва отрицателно въздействие върху конкурентоспособността за дружества, които не са установени в държавата членка, в която е дължим ДДС.
За да бъде решен този проблем е предложено малките предприятия, установени в държави членки, различни от тази, в която е дължим ДДС, също да могат да ползват облекчението и да не плащат ДДС. За целта ще бъдат въведени два режима – режим за малки предприятия в страната и режим за малки предприятия в ЕС.
Директива на ЕС дава възможност държавите членки да освободят от плащането на ДДС фирми, които са установени на същата територия и чийто годишен оборот в държавата членка не надвишава 85 хил. евро. Затова законопроектът предвижда от 1 януари 2025 г. годишният оборот в страната, до който фирмите може да бъдат освободени от плащане на ДДС, да бъде 166 000 лв., при праг от 100 хил. лв. в момента.
Режимът за малки предприятия в ЕС ще може да се прилага от всяка фирма в страната, която извършва доставки на стоки и услуги до друга държава членка на ЕС. Фирмите ще получат право да бъдат освободени от ДДС за продажби в други страни от ЕС, при условие че техният годишен оборот в някоя от тези държави не надвишава националния праг за регистрация по ДДС в съответната държава и при условие, че годишният им общ оборот в ЕС не надвишава 100 000 евро.
Специалните режими за малките фирми няма да бъдат задължителни, а ще бъдат прилагани по желание. Когато една фирма не отговаря на условията за прилагане режима за малки предприятия в ЕС в някои от държавите членки, в които извършва продажби на стоки и услуги, прилага общия ред за облагане с ДДС в тези държави, като може да избере режима за малки предприятия в ЕС в държавите членки, в които отговаря на условията.
Ако една фирма реши да прилага режима за малки предприятия, не е необходимо да уведомява НАП. Този режим ще бъде прекратен, ако фирмата реши доброволно да се регистрира по ДДС или, ако надвиши прага от 166 000 лв. годишен оборот. Но за фирмите, които желаят да се възползват от освобождаването от ДДС в държава членка, в която не са установени, и изберат да прилагат режима за малки предприятия в ЕС е предвидена задължителна регистрация.
С други промени в Закона за ДДС е предвидено всяка фирма в страната да се регистрира по ДДС, независимо дали годишният є оборот надвишава прага от 166 хил. лв., при продажби на нови сгради или на части от тях, на прилежащите към тях терени, както и при учредяване и прехвърляне на други вещни права върху тях, както и за прехвърляне на правото на собственост или учредяване или прехвърляне на право на строеж върху урегулиран поземлен имот.
Забраняват презапасяването с цигари
Пращаме ракия в чужбина по пощата
Не може да изпращаме алкохол редовно
Гражданите ще могат да изпращат на роднини в чужбина алкохол чрез куриерски пратки.
Гражданите могат да изпращат или да получават от друга страна от ЕС пощенски пратки, съдържащи тютюневи изделия и алкохолни напитки, предназначени за лична или семейна употреба или за подаръци. Това гласят промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са пуснати за обществено обсъждане.
За да бъде изпратен алкохол в чужбина, купен от магазин, бутилката трябва да е с бандерол. Ако човек реши да изпрати домашна ракия, ще трябва да покаже документ за платен акциз при варенето на домашната ракия. За изпращането и получаването на алкохол и цигари по пощата, акцизните стоки не трябва да бъдат укрити, действията не трябва да се извършват редовно, а количествата не трябва да надвишават прагове, които ще бъдат посочени в Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове, предвиждат новите текстове. Това означава, че за семейни и официални празници хората ще може да изпращат и да получават чрез куриерски компании от чужбина алкохол, но няма да могат редовно да пращат ракия на роднини зад граница.
Правилата за акцизни стоки в пощенски пратки ще важат и при транспортиране на стоки от превозвачи, гласят промените. Митничарите ще имат право да отварят пратки и без присъствието на изпращача, ако се съмняват, че съдържат алкохол или цигари без платен акциз.
С промените в закона ще бъде пресечена възможността за презапасяване на производители на цигари с акцизни бандероли. В закона за акцизите е записан график за вдигане на акцизите на цигарите, което позволяваше някои производители да пускат за продажба по-големи количества, преди влизането в сила на по-високите акцизи.
trud.bg
Последни коментари