Тежки дни предстоят за Румен Гайтански-Вълка и обкръжението му, научи медията ни от свои източници в службите. Срещу бизнесмена, считан за един от най-приближените хора на Ахмед Доган, вървят няколко разследвания, като част от тях са в напреднала фаза.
Припомняме, че името на Гайтански нашумя наскоро около незаконния му палат край яз. „Искър“, който съдът разпореди да бъде съборен. Въпреки това с благословията на кмета на София Васил Терзиев събарянето беше спряно под претекст, че Вълка сам ще си бутне сградата. До този момент обаче това не е се е случило.
Днес стана ясно, че обръчът около Румен Гайтански се затяга все по-вече и повече. „Югозападно държавно предприятие“ ДП Благоевград (ЮЗДП) прекрати 15-годишния концесионен договор с фирмата му „Био Майнинг“ АД по вина на изпълнителя.
Фирмата е същата, която стои и зад строежа в ловно стопанство „Искър“.
Договорът с дружеството е подписан на 23 юли 2016г. От ЮЗДП съобщиха, че едностранното прекратяване е заради неизпълнени от страна на фирмата задължения.
Кой е Румен Гайтански?
Монополист на столичния боклук. Мажоритарен собственик на пуст басейн. Получател на един от най-големите кредити от държавата. И бивш съдружник на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.
Гайтански добива популярност през 90-те години на миналия век. Тогава той основава фирмите ДИТЦ и „Волф 96“ (от втората идва и прякорът му – Вълка). Те получават концесията на сметосъбирането в София и на практика монополизират почистването на столицата.
Концесията е прекратена през 2006 г., след като дружествата отказват да почистват и София е обхваната от криза на боклука. Тогава кмет на София е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Въпреки това той печели от договори за сметопочистване в други градове – например Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие. Постепенно Вълка се връща в бизнеса с боклука и в столицата през 2018-19 г. Гайтански прави това през дружеството „Грийн партнърс“.
С тази фирма общинското дружество „Чистота Искър“ сключва договор за наем на техника, за който плаща 97% от отпуснатите средства за почистването на районите „Люлин”, „Красно село” и „Красна поляна”.
Резултатът е милиони левове приходи за „Грийн партнърс“, която събира боклука в трите квартала, без да е минавала през конкурс за възлагане на обществена поръчка.
Дружество на Гайтански притежава мажоритарния дял и от столичната къпалня „Мария Луиза“ в Борисовата градина. От близо 20 години къпалнята е занемарена и се руши.
Тя е собственост на акционерното дружество „Парк Мария Луиза“ АД, в което имат участие фирми, свързани с Вълка. Столичната община е миноритарен акционер чрез общинското дружество „Софийски имоти“.
Гайтански така и не успява да превърне къпалнята в успешен инвестиционен проект. Миналата година, след опит да започне реконструкция на басейна, бизнесменът направи оферта на общината – или да изкупи дела му в „Мария Луиза“, или да го обезщети с имоти на съответната пазарна стойност, за да може къпалнята да стане изцяло общинска.
Сред най-големите получатели на кредити от ББР се оказва отново фирма, свързвана с Гайтански – строителното дружество „Роудуей кънстракшън“. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след създаването на фирмата.
Целта на заема е закупуването на друга строителна фирма, която също е контролирана от Гайтански.
Именно по разследвания, свързани с тези афери, службите са стигнали до солидни доказателства за хора от обкръжението на Вълка. Възможно е в следващите дни да се стигне дори и до арести.
pik.bg
Последни коментари