Използвайки този сайт, вие се съгласявате с Декларация за поверителност и Условия за ползване.
Приеми
БунтБунт
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
  • News
Tърси
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Прочетени: Софийската вода замириса заради водорасли в яз. Искър
Сподели
Съобщение Покажи повече
Последни новини
МОН публикува първото класиране за прием в осми клас
юли 14, 2025
Пламен Димитров за ареста на вицепрезидента на КНСБ: Видяхме ненужно полицейско насилие срещу нас
юли 14, 2025
Бившият кмет на Варна Иван Портних: Фамилия Коцеви са заграбили няколко декара в сърцето на Морската градина
юли 14, 2025
Има ли скок в цените на основните продукти?
юли 14, 2025
Депресиран пилот на „Еър Индия“ нарочно е убил 260 души, защото е загубил майка си?
юли 14, 2025
Aa
БунтБунт
Aa
Tърси
  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт
  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
Последвай ни
  • Начало
  • Реклама
  • Свържете се с нас
© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg
Бунт > Blog > Други > Общество > Софийската вода замириса заради водорасли в яз. Искър
Общество

Софийската вода замириса заради водорасли в яз. Искър

bunt
bunt юни 14, 2025
Сподели
12 мин. прочетено
Сподели
Язовир Искър е пълен с цъфтящи водорасли, стопанисва се от НЕК.

Силният цъфтеж на фитопланктон е причина за неприятен вкус

Чиста, но не по вкуса на столичани

Филтриране е препоръката на проф. Тодор Кантарджиев

Миризма на тиня и мухъл, с вкус на блато – такава вода се оплакват, че тече от чешмите им в последните дни жители на няколко столични квартала като “Ло­­зе­нец”,“Манастирски ливади” и “Гоце Делчев”. Сигналите в “Софийска вода” са зачестили, заради което от там обясниха в официално съобщение, че в основния водоизточник на София – яз. Искър в момента е най-засиленото и продължително цъфтене на фи­топланктон. “Причина са резките температурни колебания през май, снеготопенето и големите количества дъжд. Това от своя страна предизвиква и промяна в развитието на водните растителни видове в суровата природна вода, които естествено живеят в нея”, казаха от “Со­­фийска вода” и успокоиха хората, че тя не е опасна за здравето. Яз. Искър се стопанисва от Националната електрическа компания (НЕК), поясниха от дружеството.

Проф. Тодор Кантарджиев

Епидемиологът и микробиолог проф. Тодор Кантарджиев обаче съветва всеки, който има възможност, да филтрира питейната вода. Пред “Труд news” той обясни:

“Дълги години съм работил с протозои, в които се развиват микроорганизми. И мога да кажа, че доказах някои микроби, причинители на много опасни инфекции, които е невъзможно да се размножат във водата, доказах как се развиват в такъв фитопланктон”, каза професор Кантарджиев. Той обясни, че при благоприятни за планктона климатични условия той може много да се размножи, като в него се намножават доста бактерии, защитени от бактериофаги. “Само че по отношение на язовир Искър има две неща, които искам да кажа, че са много важни – това не са патогенни бактерии, които се размножават в планктона. Второ, надморската височина на язовира е такава, че не допуска бактерии, опасни за здравето на човека да се намножат много в този фитопланктон и трето – когато се извършва пречистване на питейната вода голяма част от този фитопланктон бива отстранен. Разпадни продукти от клетките на тези микрооргганизми, главно протозои, остават и могат да променят вкуса на водата”, каза проф. Кантарджиев. Той обаче подчерта, че София в момента консумира една от най-висококачествените питейни води в Европа. “И то благодарение на факта, че водата в София идва от Рила, главно от язовир Искър и от яз. Бели Искър. Този водопровод, който преди близо 90 години е построен, е едно уникално съоръжение, което дава една от най-хубавите води. Но вкусът на водата до известна степен зависи от продуктите, които остават в нея. Не от подаваната в София вода, а от състоянието на остарялата водоснабдителната ситема на жилищните сгради. Мога да кажа, че на този етап вкусът на водата не е свързан с някакъв риск от заболяване. Съветвам хората, които могат, да филтрират чешмяната вода”, каза проф. Кантарджиев.

Пред “Труд news” от пресцентъра на “Софийска вода” уточниха: “Нашите екипи предприеха засилена проверка на всеки получен сигнал. Към момента резултатите от лабораторните изследвания показват слаба промяна в органолептичните показатели на питейната вода (вкус и мирис), които към този момент са в рамките на допустимите стойности, заложени в нормативната уредба”, казаха от там. Поясниха, че предвид факта, че става дума за природен процес, свързан и с изменението на климата, не могат да се ангажират с конкретен срок, в който засиленото сезонно развитие на фитопланктона ще приключи окончателно.

“Тъй като слабата промяна в органолептичните показатели на питейната вода е резултат от процеси в основния ни водоизточник, няма конкретен географски район на столицата, който е идентифициран като най-силно засегнат”, казаха още от “Софийска вода”.

Статистиката на дружеството показва, че сигналите от граждани на територията на целия град намаляват.

Потребители в социалните мрежи обаче не вярват на твърденията. Те изразяват съмнение, че става дума за компрометирани тръби или че има замърсяване, вследствие на ремонти.

Манган и хром в чешмите

Водоноски, а не пречиствателни станции за свищовски села

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Няма финансиране за пречиствателна станция.

Не се предвижда изграждане на пречиствателни станции в селищата от Великотърновска област, чиито жители от години пият водата с манган и хром.

Заради това населението в свищовските населени места ще разчита на водоноски.

Последният случай е със селата Българско Сливово, Совата и Драгомирово от началото на този месец.
“Това периодично се появява. Ние го следим, веднага предупреждаваме хората и караме водоноски с питейна вода”, посочи Илиян Илиев, управител на ВиК “Йовковци” във Велико Търново.

По думите му, трайно решение с пречиствателна станция не е възможно.

“Самата консумация на вода не е достатъчна. За да се направи пречиствателна станция за манган е необходимо сериозно финансиране, защото това е голямо съоръжение. За крупната инвестиция най-вероятно досега не са построени такива станции”, обяснява Илиян Илиев.

За близо 1700-те жители на трите свищовски села с хром-манганова вода има резервно решение.
“По-вероятно е да ги захраним с вода от друго място, отколкото да строим пречиствателни станции”, допълни управителят на ВиК “Йовковци”.

Естествен филтър

Риби вместо химия чистят яз. “Тича”

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

Снимка: Община Шумен

Тази седмица Община Шумен изпълни едно решение на общинските съветници – да зариби яз. “Тича” с 2 200 000 личинки толстолоб за 10 000 лева, а целта е този вид риба да пречиства допълнително водата от водорасли. Така тя няма да има неприятна миризма. Толстолобът пречиства по естествен път водите, хранейки се с планктон, което ограничава цъфтежа на водораслите.

Иначе язовир “Тича”, освен че се ползва с поливни цели, снабдява с питейна вода хиляди домакинства в Шуменска област. От началото на тази година беше пусната в действие и модерна Пречиствателна станция за питейни води.

В зарибяването преди дни участва и кметът на Шумен проф. Христо Христов, който обясни: “Смятам, че и рибарите ще са доволни. Надявам се догодина общинските съветници отново да вземат това решение за зарибяване, независимо дали с толстолоб или друга подходяща риба”.

Материалът за зарибяването е произведен в Института по рибарство и аквакултури в Пловдив и освен толстолоб са пуснати и 200 000 личинки бял амур.

Рибките са разселени на пет локации – в района на Ивановския ръкав, Жълта локва, Белореченския ръкав и около селата Ловец и Маломир. През ноември тази година оцелелите екземпляри трябва да са достигнали тегло от около 200-300 грама, а догодина до 2 кг, обясняват експерти.

Сушата връща водната криза във Варненско

Вода няма, а басейните пълни – разхищението е фатално

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Шефът на ВиК-Варна инж. Веселин Русев предлага варненската кампания да стане национална, за да се ограничи разхищението на питейната течност.

С първите жеги започна и водният режим в малки селища във Варненско. Засега те са само две и са на територията на Община Аксаково – с. Зорница и с. Доброглед. Във второто хронично се отчитат и високи нива на нитрати в питейната течност, която за 650 постоянни жители до 1 октомври ще липсва през ден. От ВиК-Варна посочват като причина намаленият дебит на захранващия водоизточник и драстичният ръст на потреблението. По същата причина миналото лято от юли до октомври на различни режими бяха 14-15 села в региона, захранвани от местни каптажи, чийто дебит намалява с всяка година заради все по-горещото и сухо време. В тях или има много къщи с басейни или масово се поливат райграс и зеленчукови градини, все с вода от чешмата.

Брошурата съдържа лесни за изпълнение правила за икономия на вода.

“В условията на засушаване това е чисто разхищение, половин милион българи живеят на някакъв воден режим”, коментира управителят на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.

За да ограничи разхищенията, тази пролет водното дружество започна пилотна за страната безсрочна инфокампания “Водата е дар! Запазете я!”. В университети, фирми, детски градини, училища и сред туристическия бизнес се разпространяват брошури с 14 лесно изпълними идеи за пестене на вода и любопитни данни за разхода при обичайни дейности като къпане, пране и др.

ВиК-Варна предлага кампанията да прерастне в национална. Дружеството има подкрепата на местния туристически бранш, който е въвел редица мерки за икономия на вода. Една от тях е използваната вече питейна течност да се ползва за миене на площадки и поливане. Масово в батериите в баните на хотелските стаи се слагат и дифузери, които ограничават силата на струята при къпане. Клиентът не усеща това, но така се пестят големи количества вода, казват хотелиери.

Сателити срещу мръсотията

Бургас иска 24/7 наблюдение на морето

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Още в началото на сезона – областният управител на Бургас Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност.

Аргументът му бе, че така ще се осигури още по-голяма прозрачност по екологичните теми, които са чувствителни за черноморските общини.

Поводът за искането на областния управител е случай отпреди около месец, когато в Поморие алармираха за замърсяване на плажа с нефтопродукти. Тогава се оказа, че няма разлив, а малки мазутни топчета, изхвърлени от морето заради силен североизточен вятър.

По данни на РИОСВ години назад, през пролетта, по плажовете се наблюдава такова замърсяване. По тази причина бяха проведени разговори с концесионерите за активно включване в почистващите дейности.

“Всяка сутрин от Морска администрация ми предоставят актуална сателитна снимка на морската повърхност, за да следим за чистотата на морето”, каза пред “Труд news” областният управител Владимир Крумов.

trud.bg

Може да харесате и

МОН публикува първото класиране за прием в осми клас

Пламен Димитров за ареста на вицепрезидента на КНСБ: Видяхме ненужно полицейско насилие срещу нас

Има ли скок в цените на основните продукти?

Депресиран пилот на „Еър Индия“ нарочно е убил 260 души, защото е загубил майка си?

Жандармерия на протеста на АМ „Тракия“ край Пловдив, ще се стигне ли до блокада?

bunt юни 14, 2025
Споделете тази статия
Facebook TwitterЕ-мейл Печат
Сподели
Какво мислиш?
Любов0
Щастлив0
Сънлив0
Тъжен0
Ядосан0
Предишна статия Хороскопът на Алена: Опитват да провокират Стрелците, Козирозите да очакват сцени на ревност
Следваща статия Нетаняху: Намираме се в разгара на една от най-великите военни операции в историята

Търси

Последни коментари

  • Анджи за Христо Иванов: Вървим към избори и поредния ялов парламент
  • Анонимен за Контузия отказа Гришо на „Уимбълдън“
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за ПРЕДИ ВОТА НА НЕДОВЕРИЕ: Христо Гаджев разби опорките на Просто Киро – премиерът-пътник се хвана като удавник за сламка за парите от Брюксел, но пак излъга за…
  • ПОЖАРНИКАР "БУДА“-ла ☭ за Шокиращ разказ на Евгений Михайлов как Бойко Рашков го е разпитвал за танковата касета на Петър Младенов. Ех, демократи, развявате Рашков като знаме на морала…
  • Възмутен за Съдът в Ихтиман осъди бивш общински съветник от Костенец, гърмял с “ТТ” по местен пастир

Може да харесате и

Общество

МОН публикува първото класиране за прием в осми клас

юли 14, 2025
Общество

Пламен Димитров за ареста на вицепрезидента на КНСБ: Видяхме ненужно полицейско насилие срещу нас

юли 14, 2025
Общество

Има ли скок в цените на основните продукти?

юли 14, 2025
Обществосвят

Депресиран пилот на „Еър Индия“ нарочно е убил 260 души, защото е загубил майка си?

юли 14, 2025

Основни категории

  • Горещо
  • Политика
  • Крими
  • Общество
  • Спорт

Други категории

  • Здраве
  • Култура
  • История
  • Избор на редактора
  • Хороскоп
юли 2025
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
« юни    
БунтБунт
Последвай ни

© 2022 Всички права са запазени www.bunt.bg

  • Декларация за поверителност
  • Общи условия за ползване
  • Политика за бисквитките
  • Реклама
  • Свържете се с нас
<br />
<b>Warning</b>:  Undefined array key /home/buntbgwb/public_html/wp-content/themes/foxiz/templates/popup.php on line 164
" height="200" width="200">
Добре дошъл отново

Влез в своя профил

Забравена парола?