Брокери съветват: Продавайте сега, утре може да е късно
Ако искате да продавате земя, може би сега е точният момент. Причината е, че цените в момента са в пика си, а всяко изчакване може да ви струва скъпо. Разбира се, това може да се случи само ако имате реална оценка за цената на терена ви и има кой да ви го купи. Но такива мераклии вече са твърде малко.
Пазарът на земеделска земя е обхванат от нова спекулативна вълна, алармират брокери. Цените са ударили тавана, мотивирани от засилено търсене и ограничено предлагане. Но зад този бум се крие сериозен риск – продавачи и купувачи рискуват да попаднат в „вълчи капан“, вместо да реализират добра инвестиция.
В периоди на нестабилност, земеделската земя е предпочитана инвестиция, заради ниския си финансов риск и потенциално висока доходност. Приходите идват от две направления: годишна рента от арендатори и ръст на цената на самия терен. Така инвестицията доскоро се изплащаше в рамките на 8-10 години. Това обаче отдавна не е така. По сметки на брокери при настоящите цени на земеделските имоти, инвестизцията би се възвърнала средно за около 40 години. Това звучи абсурдно за всеки нормален инвеститор.
Какво вдига цената на земята?
Спекуланти, които брокерите наричат „камикадзета“, търсят краткосрочна печалба. Те купуват парцели на високи цени (над 1500 лв. за декар), без да се съобразяват с характеристиките им, липсата на инфраструктура или възможности за комасация.
Водени от прогнози за ръст на цените, те не преценяват разумно инвестицията си – на каква цена да купят, кога да влязат на пазара и кога да очакват възвръщаемост. Не ги интересуват и дългосрочните приходи от ренти.
Резултатът е, че пазарът замръзва и вече почти няма регистрирани сделки, сочат данни на нотариалната камара.
Продавачите искат нереални стойности за земята си, а фермерите не искат да купуват, тъй като са притиснати от ниските цени на земеделската продукция и космическата цена на торове и горива, които оскъпяват производството. На пазара се вихрят само далавераджии, които търсят бързи печалби и вдигат изкуствено цените, анализират специалистите.
Те припомнят 2013 г., когато цените на нивите се сринаха с 50% за няколко месеца. Причината: същите спекулативни инвестиции, които сега изкуствено надуват пазара.
Земята – инвестиция с дългосрочен хоризонт
Печалбата от продажба или покупка на земеделска земя е възможна, но само при реална оценка, дългосрочен план и осъзнаване на спецификите на този бизнес, казват експерти.
Ключът е в производителността. Преди няколко години България отчиташе добри реколти от пшеница и ечемик. Заради климатичните промени, през 2023 и 2024 година това не се случи. В допълнение, стопаните бяха ударени от евтин внос от Украйна, което смали печалбите им още повече. Така арендаторите, които са основни купувачи на земя, свиха разходите в максимална степен.
Върху цената на земята влияят и други фактори – разпокъсаност на земята, напояване и възможност да произвежда земеделска продукция.
Стопаните трябва да знаят, че малките парцели трудно се обработват, а на места остават и необработваеми. Затова от тях трудно може да се очаква печалба, а цените им остават ниски.
Трети капан пред пишман инвеститорите е качеството на земеделската земя.
Добра цена има само тази, която се обработва и подлежи на комасация (уедряване).
В рентиерството също дебнат капани – например, ако в землището има само един арендатор, той се превръща в монополист. Т.е. ако средната рента е 50 лв. на дка, той може да ви даде 30 и вие трябва да сте доволни от този факт, защото друг кандидат на хоризонта няма.
pik.bg
Последни коментари