Премиерът блудствал със съпругата на военния министър
„Кръвната обида се възнаграждава с кръв!“, провикват се кръвожадно разследващите журналисти
Стефан Стамболов не загина на дуел, съсякоха го от засада. Една „рицарска схватка“ подготви обаче трагичната му кончина.
Минал през Одеската духовна семинария и хъшовските обиталища отвъд Дунава, през поетическата школа на Ботев и политическата на Либералната партия, Стамболов стига до властта на 20 август 1887 г. Сяда на премиерското кресло, слага в джоба вътрешното министерство, от време на време посяга и на други портфейли. Военното поверява на Сава Муткуров, сменен на 4 февруари 1891 г. от Михаил Савов.
Нещастен ден за Стефан Стамболов! Защо?
Михаил Савов
Михаил Савов е завършил първия випуск на Военното училище в София и Академията на Генералния щаб в Петербург. Служил е в Източна Румелия, участвал е в Сръбско-българската война. Женен е за Смарайда Милкова, племенница на милионера Иван Ев. Гешов.
Още от моминските си години хубавицата Смарайда имала леко поведение. Около нея се въртял кой ли не. Продължавали да се въртят и след задомяването й. Днес един, утре втори, вдругиден трети… Рога растели и се разклонявали над благородното Савово чело. Някои от авторите-съавтори се знаели със сигурност. За други само се предполагало. Стефан Стамболов бил от последните.
Седемдесет обезчестени моми. Обитател на тайни свърталища. Дамгосан от „френската болест“. Българският Казанова. Такива легенди витаели около фигурата на премиера. Съществуват обаче и факти. Екатерина Каравелова свидетелства: „Разправяше Стамболов за разни свои связи с жени и подробно за последния си роман с г-жа З., не щадеше думи, дати и подробности из развитието на тоя роман, достиганието конечната цел и бързото разочарование. Безсрамно посвети сътрапезниците си в коварното предавание на нещастната любовница на Кесякова и „осечката“* на последния.“
Съвременничката, която неволно подслушва Стамболовата компания, кипи от възмущение: „Да имах възможност да доведа жените, имената на които тъй цинично се подмятаха, сигурно щяха да вземат урок за в бъдеще.“
Леконравната Савовица и похотливият Стамболов! Блестящ случай да се удари Тиранина, както го наричат политическите противници. През април 1894 г. опозиционният вестник „Свободно слово“ разгласява:
„Отпреди три месеца бивший военен министър г. подполковик Савов случайно се научил, че г. Стамболов, шефът на мин. кабинет, в който г. Савов е член от три години, и колега му г. П. Славков, министър на търговията и земледелието, са блудствовали със законната му съпруга в къщата, която е срещу Пипиниерата** до кавалерийските казарми, и в оная на Г. Ковача, находяща се в Пиротска улица, и още в други някои домове, гдето тя е била отвеждана скритом. Това срамотно дело – продължава газетата – е вършено от министрите с жената на другаря им през законодателний период на Седмото обикн. народно събрание миналата година, когато военний министър г-н подполковник Савов е имал вечерни занятия с бюджетарната комисия на събранието по предварително дискутиране на военния бюджет и когато той е отсъствовал от София по служебни дела.“
„Кръвната обида се възнаграждава с кръв!“, провикват се кръвожадно разследващите журналисти.
С Панайот Славков озлочестеният офицер не се занимава. Обявява дуел на Стефан Стамболов. На 14 април му изпраща писмо. На другия ден премиерът получава вест и от Савовите секунданти:
Многоуважаемий Г-не Министре,
Господин военний министър ни съобщава, че ни е назначил за секунданти по делото на някакво си оскърбление, нанесено от вас на семейната му чест и на военния мундир.
Вследствие на това и съобразно установените за такива случаи формалности, молим ви, господине министре, да ни явите ще благоволите ли да ни приемете, като ни укажете мястото и времето за това, или пък ще изпратите своите секунданти при нас за разследвание и установявание на предметното оскърбление.
Приемете уверението, господине министре, на отличното ни към вас почитание.
София, 15 априлий 1894.
Подполковник Петрунов
Ковачев
Стамболов веднага си определя секунданти – външният министър Димитър Греков и подполковник Васил Кутинчев. В 4 и 30 часа подир пладне те се срещат със Савовите пълномощници Христо Петрунов и Стилиян Ковачев. Съвещават се и насрочват нова среща за 7 часа вечерта.
Стамболовите довереници съумяват да внушат на колегите си, че скандалният дуел на всяка цена трябва да бъде осуетен. Разколебани, Петрунов и Ковачев се оттеглят от мисията под предлог, че Савов не желае да ги запознае с подробностите по оскърблението. Иначе казано – с пикантните детайли. Съставен е протокол в два екземпляра.
Михаил Савов обаче не се предава. Още същата вечер назначава нови секунданти, които светкавично правят опит да се свържат със Стамболовите:
Г-ну Д. Грекову, мин. на Външн. дела и изповеданията.
Тъй като Вие сте определените секунданти на г. Ст. Стамболова по предложений на тоя последний от страна на г. подполк. Савова дуел, и понеже вместо първите секунданти на г. Савова, известни Вам, сме ние назначени за тая цел, то молим да ни явите: кога и где ще тряба да се срещнем и произнесем по въпросний дуел.
София, 15 април 1894 г.
С почитание: В. Радославов
З. Митов (запасен майор)
Греков и Кутинчев отхвърлят новите довереници. Васил Радославов бил политически противник и личен враг на Стамболов. Захари Митов пък бил не знам си какъв. Освен това Васил отказал някога да приеме дуел, а Захари бил принуден от самия Савов да напусне войската заради недостойно поведение. Такива персони не могат да бъдат секунданти, отсичат стамболовци.
Радославов и Митов рязко отвръщат: „Или среща, или нов протокол!“
Става второто. В изработения на 18 април документ е посочено, че подполковник Михаил Савов „се счита за освободен в по-нататъшното свое действие в защитата на обидената му чест, тъй като по кавалерски начин не може да получи сатисфакция“, тоест удовлетворение.
По повод на декамероновската история княз Фердинанд прави цветистото изявление: „Във всеки случай, имайте предвид, че когато ще трябва да меня правителството си, няма да се възползвам от мръсните гащи на г-жа Савова.“
Тъкмо обратното, монархът майсторски се възползва от препатилото бельо на Смарайда. Подполковник Михаил Савов е свален от поста военен министър, изваден е от войската, отива в запаса. Овакантеното министерство Фердинанд поверява на предания нему полковник Рачо Петров. А едва месец след дуелната разпра князът приема оставката и на Стефан Стамболов.
По улиците тълпата неистово крещяла: „Долу блудника! Долу тиранина!“
* Несполуката.
** Сега Борисовата градина.
trud.bg
Последни коментари