Единственият начин Украйна да се защити е да нанесе удари по военни бази, артилерия, ракетни установки и летища на територията на Русия, които тя използва почти ежедневно за атаки. Това подчерта генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за американското списание Foreign Policy.
„Няма съмнение, че Украйна има право да нанася удари по легитимни цели на руска територия. Трябва да помним, че това е агресивна война, която Русия започна срещу своя съсед Украйна. Тази война е по избор на Русия. Това е груба нарушение на международното право. Според него Украйна има право на самоотбрана, а тя включва нанасяне на удари по цели на територията на агресора, който в случая е Русия“, обясни норвежецът.
Столтенберг добави, че подкрепя облекчаване на ограниченията върху използването на западни оръжия за удари по цели дълбоко на руска територия.
Отговаряйки на въпрос за риска от ескалация и „червените линии“ на Русия, той подчерта, че НАТО има право да подкрепя Украйна, без да се превръща в страна в конфликта. „Второ, той (Путин – бел. ред.) няколко пъти заплашваше по същия начин. Това е война, която той реши да започне. И той може много лесно да я деескалира, като спре атаките си срещу съседа си. Той може да спре войната утре . Това е най-добрият начин да се сложи край на тази война“, изрази увереност генералният секретар на НАТО.
По думите му ядрената реторика на Путин е безразсъдна и опасна. „Той трябва да знае и ние сме го изяснили отново и отново, че ядрена война не може да бъде спечелена и не трябва да се води. Ние наблюдаваме много внимателно какво прави Русия. Досега не сме забелязали промяна в нейната ядрена позиция, която да изисква някакви промени и от наша страна“, подчерта Столтенберг.
В същото време той добави, че Украйна е постигнала значителен напредък по пътя към членство в НАТО: „Пътят на Украйна към членство е необратим. Не може да има стабилност, мир и сигурност в Европа без мир и стабилност в Украйна. И в дългосрочен план не може да има мир и сигурност в Украйна, освен ако Украйна не стане съюзник на НАТО. Затова продължаваме напред. Но, разбира се, не може да има покана към Украйна, докато всички съюзници не се съгласят. Това изисква консенсус, а ние все още го нямаме“, призна генералният секретар на Алианса.
pik.bg
Последни коментари