Съдбата на първия мандат за съставяне на правителство, който ГЕРБ-СДС предстои да получи от президента Румен Радев, вероятно ще се реши на насрочената за днес лидерската среща между партията и втората по численост парламентарна група – на „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Разговорите са насрочени за 10.30 ч. в Народното събрание, като от страна на „Продължаваме промяната – Демократична България“ по информация на „Дневник“ ще присъстват Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Владислав Панев. Залогът е дали изобщо ще се стигне до редовно управление, или страната ще върви към шести парламентарни избори след няколко месеца.
Според конституцията двете най-големи групи в Народното събрание ще получат от президента една след друга проучвателни мандати за формиране на кабинет и ще търсят мнозинство в парламента за одобрението му. Ако те взаимно си откажат подкрепа, шансовете за успех на последния (трети) мандат неофициално се оценяват като минимални заради паритета в парламента и различията между формациите в него. В понеделник (24 април) Румен Радев даде знак, че ще осигури на партиите няколко дни за разговори и намиране на формула за управление.
Има ли изход?
Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов настоява за лидерска среща за търсене на изход от политическата криза още от изборите, които дадоха на партията му преднина от едва пет мандата в парламента пред втората група. Борисов устойчиво повтаря тезата, че единственият начин за решение на проблема е съставяне на правителство от двете най-големи групи, макар че математически има варианти за коалиции и с другите партии.
С аргумента, че има ценностни различия с бившите управляващи, „Продължаваме промяната – Демократична България“ обаче отказва да участва или да подкрепи ГЕРБ в опит за кабинет с първия управленски мандат. Официалната позиция на коалицията е, че е готова да състави правителство на малцинството с втория мандат, като би приела за него подкрепа от всички групи, включително и от ГЕРБ, но без да включва министри от бившата управляваща партия.
На пресконференция в събота Бойко Борисов допусна вариант да подкрепи опит на „Продължаваме промяната – Демократична България“ с втория мандат, но предупреди, че при липса на формално споразумение между двете най-големи политически сили управлението ще е неустойчиво. На практика кабинет на новата коалиция би станал заложник на плаващи парламентарни мнозинства и може да бъде бламирано или свалено във всеки момент.
В отговор съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков излезе с друго предложение – ГЕРБ да осигури стабилно мнозинство зад кабинет на малцинството, а в замяна да получи като лост за контрол ръководството на ключовите парламентарни комисии.
„Ако искат контрол, най-добрият контрол при правителство на малцинството е през парламента. Слагаш ключови хора на комисиите в парламента, които могат да привикват министрите. Може да се заложи контрол в парламента, може да се заложи ясен времеви срок“, каза Кирил Петков в интервю за „Нова телевизия“ в неделя.
Какво ще е разпределението на ръководството на парламентарните комисии ще стане ясно по всяка вероятност още през тази седмица, когато Народното събрание ще гласува правилника си за работа, а оттам и какви комисии ще има и кой ще бъде начело на тях.
Миналата седмица двете най-големи групи постигнаха споразумение за законодателни приоритети пред парламента, които да осигурят на България усвояване на евросредствата по Плана за възстановяване и устойчивост, както и влизане в еврозоната и Шенген. Договорката включваше също „джентълменско споразумение“ за избиране на Росен Желязков (ГЕРБ) начело на парламента и замяната му след три месеца с кандидат на „Продължаваме промяната – Демократична България“. Дотогава председател на правната комисия ще е депутат от новата коалиция. Тъкмо през тази комисия трябва да минават важни законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост.
Какво ще стане с бюджета?
На насрочената за днес среща се очаква да бъде обсъдена и темата за приемането на държавен бюджет за 2023 г. Най-важният за държавата закон също е заложник на неизвестностите около съставяне на правителство. ГЕРБ защитава тезата, че обсъждането му трябва да започне едва при одобряването на редовно правителство, защото е инструмент за осъществяване на управленски политики, а и за да се избегне предизборно наддаване с разходи.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ пък смята, че дори и да не се стигне до избиране на редовно правителство, бюджетът трябва да бъде гласуван, за да се гарантират плащанията за бизнеса и хората.
Последно в събота (22 април), след като служебното правителство представи бюджет с дефицит над 6% и прогноза за слаб растеж, Борисов даде заявка, че правителство ще се направи около мнозинството, което се споразумее за бюджета на страната. Кабинетът се очаква да внесе проекта си за парите на държавата през 2023 г. до края на април.
www.dnevnik.bg
Последни коментари